Илия и Даниела напечатаха над $ 8 млн. в транспортния вуз. Поръчките – от Шумен?
l Ментетата били изнасяни за Украйна и Западна Европа
l Двамата българи вземали по 10% на поръчка
Двама печатари изпринтиха над 8 млн. фалшиви долара в двора на Висшето транспортно училище, преди да ги заловят, а разследващите търсят връзка между тях и мъж от Шумен, приемал поръчки за ментета, научи “24 часа”.
48-годишният Илия Ненов и 6 г. по-възрастната Даниела Ангелова работели в печатница, която вузът отдава под наем. Двамата били близки, често оставали и след работно време. Колегите им не обръщали внимание, че тандемът се задържа в халето. Преди месеци обаче в ГДБОП получили информация, че печатат фалшиви пари. По неофицилнни данни сигналът е от “Сикрет сървис”, които имат агент у нас.
Веднага започнала работа по случая, включили се и столичните полицаи. Така в нощта срещу вторник печатницата била щурмувана. Униформените се натъкнали на вече напечатани фалшиви 4 млн. долара и 3,6 млн. евро. Били иззети и фотоплаки за еврови банкноти, бандероли за акцизни стоки, свидетелство за регистрация на кола, магнитна нишка за 50 евро и други, каза на брифинг във вторник градската прокурорка на София Илиана Кирилова.
В печатницата били изготвяни още легални здравни книжки, различни опаковки, рекламни материали и други документи. Не всеки печатар би могъл да работи на такава машина, посочи шефът на СДВР Георги Хаджиев.
“Двамата са част от по-сериозна организация и са изпращали ментетата към Украйна и Западна Европа”, каза шефът на ГДБОП Любомир Янев, но отказа повече подробности. Ненов и Ангелова са работили по поръчка, за тях са оставали около 10% от напечатаните пари. Ментетата били с добро качество, но разследващите били виждали и по-прецизни изпълнения.
“Успешна операция срещу производството на неистински парични знаци - евро и долари, реализираха екипи на МВР и Софийската градска прокуратура в столицата. Българските правоохранителни институции продължават активно да пазят финансовите интереси на ЕС и партньорите ни от САЩ”, написа в туитър главният прокурор Иван Гешев.
“Ние оказахме пълно съдействие на органите на реда. От нас СДВР изисква да отговорим дали определен човек има трудов договор с нас. Заявявам пред вас, че договор с такъв човек няма. Информацията, която имаме, е от медиите. Официална информация за печатане на фалшиви банкноти в печатница в университета не съм получила”, каза пред “24 часа” ректорът на университета инж. Даниела Тодорова. Тя е сключила договора за помещението с фирмата, за която работят арестуваните.
Ненов и Ангелова са неосъждани, нямат и предишни криминални прояви. Разследващите търсят връзка между тях и шуменеца Емил Искрев. Той бил посредник между търсещи фалшиви пари и документи и изработващите ги. Засега не е ясно дали поръчките са минавали през него, но версията се проверява, казаха от МВР за “24 часа”.
Работи се и по хипотезата, че двамата са свързани с друга банда за фалшиви пари. През януари т.г. в Слънчев бряг отново бе разбита печатница за фалшиви евро, както и документи. Бандата имала няколко “офиса” - в Пловдивско и Шуменско печатали фалшивите документи, а в Слънчев бряг – парите.
Ментетата били основно за българския пазар, но част от тях били изнасяни и в чужбина. Машините за парите бяха намерени в същото помещение в хотел в Слънчев бряг, което беше затворено след акцията през 2018 година. Тогава бяха арестувани 64-годишният Александър Крихтин и организаторът на схемана Иван Тодоров-Борчето от Пловдив. Бандата бе задържана и през 2018 година, отново за печатница за пари.