Виетнамци хакнали фейсбука на военното министерство, след като пробили пощата на админа
Чрез пробит мейл на администратор на страницата е бил хакнат официалният фейсбук профил на военното министерство, научи “24 часа” от достоверен източник в МВР.
Профилът се поддържа от 5-6 души. Те са наети като специалисти по връзки с обществеността и нямат чин. Един от тях получил във вторник по чата в социалната мрежа молба от свой приятел, който искал пощата му и паролата за нея, за да изпрати документ. Админът не се усъмнил нито за секунда, защото човекът му бил близък. Всъщност обаче зад профила бил хакер, който превзел акаунта.
С получените от админа данни той влязъл в пощата му. Веднага използвал достъпа и пратил запитване до фейсбук под претекст, че е забравил паролата си. От сайта му пратили линк да създаде нова.
Така за секунди превзел акаунта, като преди това вече бил сменил паролата на мейла. Когато попаднал в акаунта видял, че хакнатият всъщност е администратор на страница, сертифицирана от “Фейсбук” като официална. Това е профилът Bulgarian Armed Forces, който Министерството на отбраната ползва като официален.
Едва няколко минути по-късно страницата бе преименувана, от името отпадна Bulgarian и остана само Armed Forces. Всички други админи пък били сменени. Виетнамците дори пуснаха статус, в който обясняват, че името е сменено, а причината е “ребрандинг”. Постът бе написан на английски език, но хакерите обявиха намерение да кръстят страницата с ново име на виетнамски, така се разбра какви са.
От Министерството на отбраната веднага реагираха и пратиха съобщение до медиите, че са жертва на хакерска атака и информацията, която идва от пробития акаунт, може да е невярна. Направиха си и нов профил.
Официалният им профил обаче бързо им бе върнат благодарение на намесата на отдел “Киберпрестъпност” в ГДБОП. Те се свързали с представители на “Фейсбук”, които съдействали за възстановяването на акаунта. От четвъртък той отново е активен, публикациите на хакерите са изтрити. Върнат е и профилът на админа.
Подобен род атаки са чести. Те са дело на банда, в която участват и българи. Обикновено целта е да се открият голи снимки в личните съобщения, а изпращачът да се изнудва за пари.
Това не е първата атака срещу официален канал за комуникация на министерство или политик. През април 2018 г. хакери компрометираха сайта на министър-председателя Бойко Борисов. От платформата, направила уебсайта му, предупредиха тогава всеки да внимава при опит да свали информация.
В началото на същата година имаше хакерска атака и срещу профила на президента Румен Радев във “Фейсбук”. Тогава бе установено проникване в профила, след като предишната нощ се появила нерагламентирана публикация на турски език и с препратка към турски сайт за бързи кредити. Контролът над профила във “Фейсбук” бе установен часове по-късно.