Проф. Иво Петров: Даже лек COVID уврежда сърцето и съдовете на 15% от болните

12.03.2021 07:44 Любомира Николаева

Консултирайте се с кардиолог, ако в хода на инфекцията се появи стагане в гърдите, болка или аритмия, съветва в интервю за "24 часа" кардиологът проф. Иво Петров, медицински директор и началник на Клиниката по кардиология и ангиология на Сърдечносъдовия център към университетската болница “Аджибадем Сити клиник”

- Проф. Петров, колко сериозен проблем за сърцето е пандемичната болест?

- През лятото се появиха съобщения от САЩ, Италия и Испания, но вече виждаме и у нас, че много често последиците от COVID се проявяват като активизиране на спящи сърдечносъдови състояния. Нищо чудно

да последва

каскада от ефекти

Най-ранните съобщения от Щатите бяха за неглижиране на пациенти с остър коронарен синдром и други спешни сърдечносъдови състояния за сметка на преимущественото насочване на вниманието към COVID патологията. Оказа се голяма грешка. Както и Европейското дружество на кардиолозите обобщи, нямаме право да слагаме сърцето на пауза. Много често то търпи и директни увреждания от вируса. Това налага да действаме много по-експертно, когато спусъкът на сърдечносъдовите симптоми може да е COVID.

- Какъв процент развиват сърдечни проблеми?

- Данни за увреждане на сърцето има при 10-15% от хората, които са боледували по-леко. При тях рядко се стига до фатални последици. Картината е като на типичния дълъг COVID: хронична умора, отпадналост, промени в кръвното налягане в двете посоки – както хипертония, така и хипотония. Често се явяват и умерени ритъмни нарушения, които обаче до този момент не са били налични и затова се възприемат много тревожно от пациентите. Фатални аритмии обикновено имат само хора с тежко протичане на коронавирусната инфекция.

- В острата фаза на COVID ли се появяват аритмии?

- Възможни са и тогава, и като “опашка”. Когато ритъмните нарушения са след острата фаза, като изява на дългия COVID, най-често те са с добра прогноза.

Ако се породят по време на боледуването, обикновено са израз на по-сериозно сърдечносъдово засягане. По статистика при 20-30% от лекуваните в болница се открива засягане на миокарда и кръвоносните съдове. Но при критичните и фатално завършващите случаи се доказа, че между 78 и 85 процента от пациентите са със значително увреждане на сърцето. Това дава основание на специалистите да класифицират умерено тежките и тежките случаи на COVID като

бронхопневмония

със сърдечносъдови

последици

Спусък е белодробното засягане, но крайният потърпевш много често е сърдечносъдовата система.

- По-широка от стандартната терапия предотвратява ли увреждането на сърцето?

- Натрупаха се публикации, а и ние виждаме парадоксални случаи на пациенти, които без основание вземат по 10-ина медикамента накуп. За всеки етап от заболяването трябва да се взимат конкретни показани за него лекарства, а не всички заедно. Ако се приемат в грешен момент, голяма част от иначе уместни за друга фаза медикаменти могат да навредат, включително с токсична увреда на черния дроб. Идват и при нас пациенти, пострадали от полипрагмазия (неоправдан прием на множество лекарства). За да се избегнат такива нежелани ефекти, терапията трябва да е много прецизно преценена на базата на клиничната картина и екзактни лабораторни изследвания за проследяването на пациентите във времето особено при продължително задържане на оплакванията. Понякога лабораторните промени са толкова фини, че трябва да се проследяват 2 пъти дневно, за да сме сигурни кога какъв медикамент да изпишем.

- Само “приятелският огън” от свръхреакцията на имунната система с цитокинова буря ли е причината за засягането на много органи, включително сърцето?

- Този механизъм има няколко разклонения. При силен “приятелски огън”, който е възможен при автоимунна настройка на организма, може да има директно увреждане както на съдовете, така и на сърцето – васкулити и миокардити, които представляват възпаления съответно на кръвоносните съдове и на сърцето. Но може да има и друго разклонение, което е следствие от повишено образуване на тромби. Почти доказана е теорията за нетозата – образуване на затворени вътресъдови пространства като кафези в микроциркулацията. Там понасят удар не само вирусите, каквато е целта на бурната реакция, но покрай патогените потърпевши са и ендотелът (стените) на кръвоносните съдове, и факторите, отговорни за кръвосъсирването и кървенето. Имахме пациенти с такива тежки форми, при които на образните изследвания с компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс в обсега на няколко сантиметра се виждаше едновременно и тромбоза, и кървене. Нарича се

изчерпващо кървене

и често то е фатално

Затворените в “кафезчетата” формени елементи на кръвта предизвикват масивно тромбообразуване, но това изчерпва факторите за кръвоспиране и се стига до безконтролно кървене в други зони. Процесът е една от илюстрациите защо трябва много екзактно да се дават правилните медикаменти в точния момент. Имахме пациенти, които при доказана масивна белодробна тромбоемболия и тежка автохтонна тромбоза (на място) се повлияха изключително добре от фибринолиза.

- На всеки ли се предписват кръворазреждащи медикаменти?

- С набирането на опит антикоагулантите за предотвратяване и справяне с тромби навлязоха в протоколите за лечение на COVID при конкретни състояния. Но не означава да се прилагат на всеки, който разбере, че е позитивен за вируса. Същото се отнася и за други типове лекарства – ефективни са само когато са уместно приложени в конкретна фаза на заболяването.

- За болничното лечение се доверяваме на лекарите, но на домашен режим при какви симптоми човек да подозира COVID сърдечен проблем?

- Ако към кашлица и чувство за задух се добави стягане в гърдите, сърцебиене, спад на артериалното налягане, това може да е белег за обструкция на коронарните съдове, на тромботичен процес и/или миокардно увреждане, което може да води до сърдечна недостатъчност.

Един от механизмите, по който белият дроб каскадно води до увреждане на сърцето, е хипоксията – намаляване на концентрацията на кислорода в кръвта. При пациенти с вече налични увреждания на сърцето и неговите кръвоносни съдове хипоксията може допълнително да влошава помпената функция на сърдечния мускул.

За щастие, фаталният ход при хората, които са оздравели, но продължават да имат сърдечна симптоматика, е относително рядък, под 1%. Във времето виждаме от образните изследвания, че в повечето случаи уврежданията имат обратно развитие. Миокардните промени, подобно на белодробните, обикновено не са трайни, а са плод на продължителна възпалителна реакция.

- Спонтанно по метода “времето лекува” ли е възстановяването?

- Ооо, не, организмът има нужда от подпомагане с медикаменти, които намаляват остатъчното възпаление и фиброзата, редуцират риска от тромбоза, за овладяване на аритмиите. И се връщам на акцента, че преценката винаги е индивидуална за конкретния пациент тук и сега, за друг ще е различна, съобразена с неговото състояние.

Разбира се, най-доброто лечение във всички случаи си остава профилактиката. Когато към маските, дистанцията, ограничаването на големите събирания на хора се добавят и ваксините, безспорно шансът ни расте.

- Вие и вашите близки как преминавате през пандемията, какво можем да заимстваме като модел за профилактика ала Иво Петров?

- Имаше няколко случая на близки, слава богу, преминаха изключително леко. Само най-добрият ми приятел от детството преболедува тежко. “Снимката” на белия му дроб направо ме уплаши, но образните изследвания сега вече показват 90% възстановяване на структурите и очаквам в следващите месеци следите от възпалението напълно да се заличат.

За себе си мислех, че вероятно съм минал безсимптомно през заразяване. Поради естеството на работата си всеки ден преглеждам и правя процедури на инфектирани пациенти и на такива, за които се оказва по-късно, че са били в латентен период на болестта. Разбира се, спазвам стандартните мерки за защита, но никога не съм носил скафандър например. Преди месец и половина от любопитство,

преди да се

ваксинирам,

се изследвах и

резултатът беше

нула антитела

При положение че ежедневно съм контактувал с поне 10-ина позитивни пациенти.

- Как си го обяснявате?

- Мога само да предполагам на какво се дължи. Чета много по всички теми, свързани с COVID и вируса, за световния опит за намаляването на рисковете - за йонизацията, за активните кислородни видове, за озона и т.н. Категорично доказано е, че активните кислородни видове, каквито са анионният (негативно зареденият) кислород и озонът, са изключително агресивни спрямо вирусите и особено към тези с липидна обвивка като коронавируса. Повлияни и от публикациите на проф. Жеко Ганев, стигнахме до идеята да обработваме с йонизация цялата среда в съдечносъдовия център. Преди 6 месеца поставихме постове за йонизация навсякъде – както за въздушната среда, така и за обработка на водата за пиене. Йонизират се всички помещения - както зоните за изчакване на пациентите, така и кабинетите, включително моят. Интересно е, че от 40 дни, през които несъмнено сме в третата вълна на епидемията у нас, в нашата болница няма нито един заразен колега. Според мен допринасят йонизираният въздух и пиенето на йонизирана вода. На това отдавам и факта, че при многото контакти с позитивни пациенти не съм се заразил и аз.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>