Доц. д-р Александър Оскар: Трагедията на Холокоста не е исторически спомен, а урок

10.03.2021 07:30 Паола Хюсеин
Доц. д-р Александър Оскар
Н. Пр. посланик Йорам Елрон, д-р Александър Оскар и Виктор Меламед (от ляво на дясно) позират с плакат “Аз обичам България” пред Паметника на толерантността в София специално за “24 часа”.

Всеки български евреин, а смея да кажа и евреин по света, знае, помни и почита 10 март, казва председател на организацията на евреите в България “Шалом”

На 10 март отбелязваме Деня на спасяването на българските евреи и почитаме паметта на жертвите на Холокоста.

Датата е избрана, тъй като на този ден през 1943 г. е спряно депортирането на 50 000 евреи, които обитават българска територия, към концентрационните лагери на нацистка Германия. Българската помощ обаче не достига до 11 400 евреи от Беломорска Тракия и Македония, които са изпратени към “Треблинка”.

Заради уникалния акт на хуманност и заради паметта на жертвите днес в 11 ч ще бъдат положени цветя и венци на Паметника на толерантността в София. Ще го сторят кметът на София Йорданка Фандъкова, посланиците на Израел, САЩ, Германия и Франция, зам. външният министър Георг Георгиев, който е и национален координатор за борбата с антисемитизма и с речта на омразата. Там ще бъдат и представители на организацията на евреите в България “Шалом”, сред които и председателят й доц. д-р Александър Оскар, както и на Американския еврейски комитет у нас и неговият директор Виктор Меламед.

Доц. д-р Александър Оскар е ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет - София. Той е и началник на Клиниката по очни болести на УМБАЛ “Александровска” и е секретар на Българското дружество по офталмология. Д-р Оскар бе отличен като лекар на годината за 2020 г. от Българския лекарски съюз.

- Д-р Оскар, в нощта срещу 10 март 1943 г. в България е спряно депортирането на евреи към концентрационните лагери в нацистка Германия. Какво е значението на този ден за онова време, но и днес?

- На 10 март отдаваме почит и вечна признателност на българския народ, който в голямата си част не се поддаде на нацистката идеология и благодарение на който името на България бе записано със златни букви в човешката история, спасявайки от сигурна смърт близо 50 000 свои братя и сестри от еврейски произход.

На 10 март почитаме и паметта на онези над 11 000 евреи, депортирани от администрираните от Царство България територии на Северна Гърция, Македония и град Пирот, които намират смъртта си в концентрационните лагери.

10 март е ден за размисъл, в който трябва да си направим равносметка, че злото е около нас, в който осъзнаваме, че

доброто, сторено от

българския народ, не

трябва да се приема

за даденост,

а трябва да се отстоява всеки ден.

- Как евреите у нас отбелязват този ден?

- Всеки български евреин, а смея да кажа и евреин по света, знае, помни и почита деня. Това е наша отговорност - да помним и да не забравяме както доброто, така и страданието, на което бяха подложени българските евреи в годините на Втората световна война. Доброто винаги върви редом със злото. Няма как да оценим спасението, ако не познаваме обстоятелствата, довели до него.

- Достатъчно ли се помни историята? Какъв е нейният урок от спасяването на българските евреи?

- За съжаление, историята не се помни и колкото повече време минава, толкова повече и спомените избледняват. А липсата на памет е сигурна гаранция, че един ден може да повторим грешките от миналото. Трагедията на Холокоста не е историчеки спомен, това е урок за всяко едно поколение за отговорността, която носи за света, в който живеем.

- Колко голяма е толерантността на българите?

- Българският народ в годините на Холокоста прояви нечувана за времето си храброст и толерантност. За съжаление, 78 години по-късно тази толерантност се приема за даденост - “Ние спасихме евреите от сигурна смърт, значи сме толерантен народ”. Свидетели сме на непрекъсното увеличаващи се прояви на човеконенавист и ксенофобия. Както в мрачните години на Втората световна война в България е имало немалко хора, симпатизиращи на нацистката идеология, така и днес голяма част от обществото споделя крайни и националистически възгледи, противоречащи на демократичните устои на Европейския съюз.

- Вие бяхте избран за лекар на годината за 2020 г. И двете заедно с настоящата са белязани от COVID-19. Те ли са най-сложните години за лекарското съсловие, и то не само у нас?

- Да, в края на миналата година бях избран за лекар на годината от Българския лекарски съюз. Това е голямо признание както за мен, така и за общите усилия на УМБАЛ “Александровска” и ОЕБ “Шалом” през последните години в различните благотворителни инициативи, насочени към най-уязвимите групи в обществото - децата и възрастните. Пандемията промени коренно начина ни на живот както в професионален, така и в личен план. Загубихме много близки, но в същото време започнахме повече

да се замисляме

за важните неща

в живота,

да отделяме повече време на близките и хората, които обичаме, да си помагаме един на друг.

- Израел се цитира като пример в борбата с болестта заради големия брой ваксинирани. Според вас ваксината ли е панацеята в тази битка с коронавируса?

- Да, безспорно ваксината има голямо значение в борбата с тази невиждана пандемия. Но не само. Съвкупността от предприетите организационни и противоепидемични мерки, успоредно с високия процент (близо 90%) на ваксинираните, дава голяма надежда, че в обозримо бъдеще гражданите на Израел ще се върнат към нормалния начин на живот.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>