Петокласници в София учат математика с помощта на изкуствен интелект
Ученици от Националната гимназия за древни езици използват чатбот, разработен от учителя им по математика
С помощта на изкуствен интелект петокласниците в Националната гимназия за древни езици и култури „Св. Константин Кирил Философ“ учат математика. Вместо учебник в часовете те използват чатбота на име „Чатмат“.
Той е като обикновен чат, в който всеки ученик може да зададе въпрос по материала по математика за 5 клас и да получи моментален отговор. "Какво е дължина на отсечка?" е един примерен въпрос, който веднага получава отговора си: "Дължината на отсечката, определена от двете точки, се нарича разстоянието между две точки."
Идеята за чатбота идва на учителя по математика Георги Георгиев. Дистанционното обучение го провокира да потърси начин да отговори на всички въпроси на учениците си, дори когато не е близо до тях в класната стая. Така се обръща към най-новите технологии.
В платформата е добавен целият материал от учебната програма за 5 клас. Това включва: естествените числа и делимост, обикновените и десетичните дроби, основните геометрични фигури и тела, т.е. цялата необходима информация за петокласниците, разказва Георги Георгиев. Според него децата така учат по-лесно и по-забавно.
Името "Чатмат" пък идва по идея на учениците му, които вече редовно изпозлват чатбота за уроците си. В него, освен текстова информация, има и изображения, представящи определенията и понятията. Чатботът може да се самообучава, като дава отчет какви въпроси са му задавани. Така ще могат да се добавят допълнителни знания показващи какво още искат да научат децата.
Чатботът може свободно да се ползва от всеки напълно безплатно.