Ева Майдел представи справочник за енергийна ефективност пред кметовете на южни градове
България влиза в работни групи със страни от ЕС, за да изградим инфраструктура за пренос на водород
Евродепутатът Ева Майдел представи справочник за енергийна ефективност пред енергийната министърка Теменужка Петкова, кметовете на Бургас Димитър Николов, на Стара Загора Живко Тодоров, зам. кметицата на София Десислава Билева, както и зам. кметовете на Смолян и Сливен.
"ЕС и държавите трябва да изготвят различни планове и цели, за да бъдат постигнати целите, но нито една цел не може да бъде постигната без съдействието на регионите", обясни още в началото на онлайн срещата Майдел. Тя поясни, че този наръчник е с информация как общините могат по-ефективно да се справят с енергийните предизвикателства както конкретно описани инициативи и програми.
"Когато говорим за чист въздух и природа, по-комфортни жилища, гражданите да бъдат по-щастливи в своя град. Това може да стане с ясна визия и приоритети", каза още Майдел и добави, че за да бъдат поощрявани общините има европейска енергийна награда. Нови частни инвестиции могат да бъдат привлечени с постигане на цели за енергийна ефективност, подчерта тя: "Смятам, че трябва да гледаме на енергийната ефективност. Така че гражданите да могат да развиват своя бизнес."
Милиарди евро предстоят да бъдат инвестирани в енергийна ефективност по европрограми както и планът за възстановяване, посочи министър Теменужка Петкова. 1,4 млрд. лв. ще отидат за енергийна ефективност на сградите, като от тях 354 млн. са за обществени сгради, а 282 млн. лв. за промишлени сгради. 352 млн. лв. пък са за енергоспестовно улично осветление в българските общини. Вече по т.нар. Норвежка програма са одобрени 20 от общо 107 направени проекта за улично осветление, обясни министър Петкова.
Страната ни ще работи в работни групи с други държави членки и за инфраструктура за пренос на водород. Предстои и дигитализацията на електроенергийния системен оператор на България. "Посредством плана за възстановяване и устойчивост се цели да се подобри и енергийната ефективност. В нашия план са заложени проекти, които ще допринесат за постигане на целите на Зелената сделка", каза още министър Петкова.
Над 180 сгради са санирани в Бургас, каза по време на срещата кметът Димитър Николов. Изцяло подменен е и автобусният парк на общината, разраства се и системата за наем на велосипед в града.
Стара Загора е един от градовете, които са успели да направят уличното си осветление енергоспестяващо, посочи кметът Живко Тодоров. Той разказа и за плана в града да се построи втора индустриална зона с писта за кацане на самолети. Тя ще се намира на мястото на бившето летище, а тази зона ще е захранена с ток и вода, така че да е максимално удобна за всеки инвеститор.
С 18,2% са намали парниковите емисии в София за последните години, каза пък зам. кметицата на София със сектор екология Десислава Билева.
От 2021 г. проект за устойчива енергия. Справочника ще ни помогне за ефективните мерки, за да постигнем добри резултати. Обследване на всички над 700 общински сгради, предстои в столицата, за да се провери къде е възможно да се използване на слънчева енергия. Проверката е съвместно със Софийския университет "Св. Климент Охридски". София е разработила и проект за общински енергиен център.
В него ще се дава и информация на гражданите за средствата, които се предоставят от ЕС в посока енергийна ефективност. В столична община обмислят и данъчни облекчения за граждани, които използват някакви мерки за енергийна ефективност, каза още Билева.