Фандъкова: 1,89 млрд. лв. бюджет за нови детски градини, градски рингове и по-чист въздух

25.02.2021 11:53 Даринка Илиева
Столичният кмет Йорданка Фандъкова

1,89 млрд. лв. е предложението за размера на бюджета на София за 2021 г. В него е заложено изпълнението на три стратегически цели - изграждане на стратегическа инфраструктура, строителство на детски градини и по-чист въздух. Това заяви столичният кмет Йорданка Фандъкова в началото на сесията на СОС, който днес трябва да гласува финансовата рамка на София.

"В последната година преживяхме големи промени. Пандемията промени много от всекидневните дейности. Тя нанесе огромни щети на цели сектори от икономиката ни и промени икономическата активност. За всички нас това е огромно предизвикателство с една ключова цел – да работим така, че да подпомагаме излизането от икономическата криза и да използваме средствата на Столична община така, че развитието на София да продължи. Основният механизъм за това е бюджетът. Общият размер на бюджет 2021 на Столична община е 1 891 454 501 лв. 63% от него са осигурени от местните приходи, а делегираните от държавата дейности са 37%", обясни Фандъкова.

511,7 млн. лв. ще са инвестициите в града, като 296 млн. лв. от тях са осигурени европейски средства.

"Този бюджет е фокусиран върху краткосрочното постигане на 3 стратегически за София цели: изграждане на стратегическата инфраструктура на София и работа в кварталите, нови детски градини и места за децата от 3 до 6 г. до края на мандата и подобряване на качеството на въздуха и екологичен градски транспорт", подчерта Фандъкова.

За изграждане на стратегическата инфраструктура се предвиждат 140 млн. лв. за изграждане на булеварди, които са част от вътрешните рингове и връзките с околовръстния път, основни ремонти на ключови трасета, които подобряват градската свързаност и продължаване на ремонтите в кварталите. Ще се изграждат булевардите  „Тодор Каблешков“,  „Филип Кутев“, „Източна тангента“, „Ломско шосе“ и ул. „Опълченска“. 

"Моята цел е в следващите няколко години тези обекти да са завършени, което ще промени напълно начина на придвижване в София, ще намали както транзитния трафик, така и вредните емисии от транспорта. Тези обекти, както и всички, които са част от инвестиционния заем, за които се изготвят проекти, са част от стратегическата инфраструктура, която ще отвори нови възможности за развитието на София", обясни столичният кмет.

Ще се ремонтират бул. „Първа българска армия“, ул. „Кукуш“, тунелът на бул. „Царица Йоана“ с трамвайния път, а нови улици ще се изграждат в „Малинова долина“ и „Младост“. Тази година ще се ремонтира и трамвайното трасе по бул. „Стамболийски“ и ще се изгражда кръгово кръстовище на булевардите „Св. Кл. Охридски“ и „Андрей Ляпчев“

Най-голямата реконструкция, която ще стартира, е на трамвайното трасе по бул. „Цар Борис III“ – от Съдебната палата до „Княжево“. За нея са заложени 31,6 млн. лв. по Оперативна програма „Региони в растеж“. "Този проект ще даде бърза връзка на гъсто населени квартали и нов линеен парк по бул. „Македония“. По предложение на групата „Патриоти за София“ осигуряваме допълнително 1 млн. лв. за основни ремонти на контактно-кабелна мрежа", уточни Фандъкова.

50 млн. лв. отиват за ремонти в кварталите и пътна безопасност. Фандъкова напомни, че заради кризата през 2020 г. тези средства са били  намалени със 7 млн. лв., които сега се връщат в бюджета. 10 млн. лв. от тях ще се предоставят на районните кметове за ремонти на квартални улици, тротоари и изграждане на паркинги. Сред по-големите квартални улици, които ще се ремонтират са „Николай Коперник“ в „Слатина“ и „Народно хоро“ в „Овча купел“.

Тази година ще стартира и изпълнението на първата част от проекта за изграждане на канализация с европейски средства по програма „Околна среда“, в която са включени районите „Витоша“, „Връбница“, „Лозенец“, „Овча купел“, „Сердика“ и „Банкя“. Предвидени са 30,1 млн. лв., като 10 млн. лв. от тях са осигурени от държавата за изграждане на връзката между водопровода на язовир „Искър“ и Рилския водопровод. Започват и проучвателните дейности за свързване на яз. „Огняново“ с водопроводната мрежа на София, за да се осигури алтернативен източник на водоснабдяване.

"Втората стратегическа цел, която осигуряваме с бюджета е строителство на нови детски градини и ясли, с което да осигурим места за децата от 3 до 6-годишна възраст в следващите 3 г. Общият размер на средства е 65,7 млн. лв. за изграждане, разширение и основни ремонти на детски градини, ясли и училища. 45 са планираните нови сгради и разширения. Очакванията ни са с тези обекти, част от които ще завършат догодина, да открием 185 нови групи. Залагаме и 1,6 млн. лв. за проектиране на 16 нови сгради за детски градини, които да включим в строителната програма догодина. Над 6 млн. лв. инвестираме в нови училищни корпуси и основни ремонти в 7 училища. В 2 от тях изграждаме и нови физкултурни салони - 9 Френска езикова гимназия и 100 училище в „Сердика“. Започваме и проектирането на 2 нови училища – в „Студентски“ и в „Манастирски ливади“. Гарантирани са 1,5 млн. лв. за изграждане на модерни училищни тоалетни по програмата „София избира“, каза още Фандъкова.

Относно третият стратегически приоритет - подобряване на качеството на въздуха и чистотата тя посочи, че "общият размер на капиталовите инвестиции, които директно се отразяват на качеството на въздуха е 200 млн. лв."

Тази година започва реалното изпълнение на големия проект за подмяна на старите печки на дърва и въглища с нови екологични уреди за отопление, за което са предвидени 12,1 млн. лв.

"Освен увеличеното миене, което гарантирахме с план-сметката, стартираме и новата програма за премахване на т.нар. „кални точки“ в кварталите, които са източник на прах и кал, с бюджет 1,4 млн. лв. Инвестициите в метро и нов електротранспорт са директни инвестиции в по-чист въздух. Общо 172,5 млн. лв. осигуряваме за довършване на първите участъци от третата линия, нови метровлакове и основен ремонт на стари, както и в доставката на 25 нови трамвая, 82 електробуса и 30 тролея. Средствата за тях са безвъзмездни и защитени по програма „Околна среда“ с директна цел - подобряване качеството на въздуха. Една от моите лични каузи, за която вече имаме развитие, е да гарантирам финансиране за разширенията на метрото към „Подуяне“ и през „Слатина“", подчерта Фандъкова.

4,6 млн. лв. ще се инвестират в изграждане на връзка на район „Люлин“ със Западен парк, довършване на Северен парк и възстановяване на нови места и алеи от Борисова градина. С 200 000 лв. ще се ремонтират градските чешми. 11,8 млн. лв. ще се инвестират в рекултивация на стари депа, както и подготовка на завод за преработка на едрогабаритни отпадъци. В ход е и процедурата за избор на изпълнител за инсталацията за производство на енергия от РДФ. Увеличават се средствата за изграждане и ремонт на улично осветление - 6,27 млн. лв., или с 4,7 млн. лв. повече спрямо актуализирания бюджет за 2020 г.

"В година, в която ще продължим да сме изправени пред предизвикателствата на пандемията, залагаме 8 млн. лв. повече за общинското здравеопазване и 16 млн. лв. повече за социални дейности. Това са средства, които се осигуряват през увеличено финансиране от държавния бюджет. През тази година предвиждаме 1 млн. лв., с които да изградим първата общинска детска поликлиника в район „Възраждане“, каза още Фандъкова.

Над 10 млн. лв. са инвестициите в култура.

"Ще завършим реставрацията на минералната баня в Банкя и ще започнем работа по възстановяване на банята в „Овча купел“. Тази година София ще има и първият Центъра за съвременно изкуство и работим по проекта за ремонт на театър „София“. Осигуряваме средства за инвестиционните проекти за обновяване на пл. „Света Неделя“, както и програмата за подпомагане на собственици на сгради-паметници на културата", обясни Фандъкова.

4,6 млн. лв. са предвидени за дигитализация, а 1,6 млн. лв. - за разширение на системата за видеонаблюдение и за ранно предупреждение при наводнения.

"Запознах се с получените от политическите групи и общински съветници предложения за промени в бюджета. Исканията за нови разходи се основават на искане за чувствително увеличение на приходите – от 25,7 млн. лв. до 70 млн. лв. За съжаление, експертните оценки показват, че нямаме основания за подобен оптимизъм във време, в което държавата и света все още се борят с една от най-сериозните кризи, която от здравна прерасна в икономическа. За мен е важно, че всички искания са за увеличаване на средствата по стратегическите приоритети, които сме определили. Приемам го като категорично потвърждение за моята визия за развитие на града, която софиянци подкрепиха. Показателен е фактът, че няма нито едно предложение за намаляване на средства в определен сектор. Бих приела почти всички предложения, но за съжаление парите, с които разполагаме са крайно число, а финансовата дисциплина на София, която сме гарантирали, е едно от условията за стабилността и развитието. Два са секторите, които се нуждаят от повече средства. Първият е градският транспорт, който пострада най-тежко през миналата година. Завишихме средствата спрямо миналата година с 15 млн. лв., но ситуацията продължава да е тежка и развитието на пандемията в следващите месеци ще бъде ключово за сектора. Затова тази тема е отворена и работим по нея, като се надявам заедно да намерим решение и с помощта на държавата. На второ място – съгласна съм с твърденията, че са нужно повече средства за отчуждаване. И моето предложение ще бъде в рамките на годината, ако имаме добра събираемост и възможност, да ги увеличим допълнително. Залагането на 10 млн. лв. в момента обаче няма да почива да реални приходи", смята Фандъкова.

Тя посочи, че благодарение на работата на главния архитект само за 3 г. дарените на общината имоти, които попадат в улици, се спестяват годишно между 14 и 16 млн. лв.

"Наша задача е да намерим решение за обезщетяване на собствениците на реституирани имоти в съществуващите паркове на София. В момента комисията по екология и „София план“ имат задача да изготвят общата финансова рамка. Предварителните оценки сочат, че става дума за стотици милиони левове, които са непосилни за бюджета на София. Затова е нужно да се изработи механизъм, съвместно с държавата, по които тези терени да бъдат придобити от Столична община от собствениците им по справедлив начин", каза столичният кмет.

Обсъждането на бюджета продължава.

Други от От страната и света

И в Армения съдят бегълката от България Елвира Краснобаева

Не ми пука какво казват, няма да се отказваме, заяви майката на Еля след призива никоя друга федерация да не й подава ръка Не изминаха и два месеца, откакто Елвира Краснобаева обяви

Лидерска оферта (вместо среща) от Борисов (Обзор)

Лидерска среща сега няма да има, решили Борисов и хората му. Ще отида, ако и когато екипите ни вече са подготвили параметрите за коалиционно мнозинство, обясни той

ЕС и Китай са близо до сключване на сделка за митата на електромобилите

Председателят на комисията по международна търговия на Европейския парламент Бернд Лане каза в петък пред немската телевизия N-TV, че Европейският съюз и Китай са близо до сключването на сделка

Бивш зет на Гайтански прибрал 150 000 лева от гейове, снимали ги голи в хотел и ги изнудвали (Обзор)

Общо пострадалите са петима, сред тях има шеф в банка и служител на голяма телевизия 32-годишен мъж, известен като Мони Чейнджа, е обвинен в изнудване на петима гейове, за което получил 150 хил. лева

От българския мъж по-жестоки са гърци, испанци и италианци

Смразяваща статистика в Европа за жени, пребивани, убити или насилвани от бивши и настоящи партньори От днес до 10 декември МВР и УНИЦЕФ призовават жертвите на домашно насилие да звънят на 112 при

>