Фаталният 11-и връх (графика)

13.02.2021 15:01 Георги Банов
Така изглеждаше опашката по пътеката към Еверест през 2019 г.

Само 43-ма алпинисти в света носят Короната на Хималаите - всички осемхилядници

За три години българският алпинизъм загуби две от имената, които бяха най-близко до Короната на Хималаите. Тя е за тези, които са изкачили всички 14 осемхилядници на планетата.

Боян Петров изчезна някъде под Шишапангма на 3 май 2018 г., а скъсано въже доведе до гибелта на Атанас Скатов при връщане към базовия лагер на 5 февруари тази година.

Двамата изгаснаха точно на 11-ия връх, който се опитаха да изкачат. Който се оказва фатален, поне за българския алпинизъм. По зла ирония на съдбата и испанецът Сержи Миньоле се опита да покори своя 11-и връх, когато загина под К2 на 16 януари, деня, който остава в историята с първото зимно изкачване на най-жестокия от 8-хилядниците.
За Боян останаха неизкачени фаталният Шишапангма, Еверест, Лхотце и Чо Ойю. Скатов пък не успя на К2, Нанга Парбат, Броуд Пийк и Шишапангма. (Виж графиката на 19-а стр.)

В скоро време едва ли ще има българин, който да се доближи толкова близо до короната на най-високата планина.

Първият е Райнхолд Меснер

Първият с короната е италианецът Райнхолд Меснер, считан за най-великия алпинист за всички времена. На него му отнема 14 г., за да изкачи всички осемхилядници, като го прави, без да използва кислород.
И от 1986 г. това са постигали само още 42-ма алпинисти. От които още 18 са, без да използват кислород. Така твърденията на някои за “истински” алпинизъм се разбиват на пух и прах.

Кислород използва дори Нирмал Пурджа, който предизвика възхищение по цял свят, като постави абсолютния рекорд по скоростно изкачване на 14-те върха. Той успя да го направи за 6 месеца и 6 дни, като подобри предното постижение с близо 8 г. И никой не оспори този подвиг. Нирмал бе част и от 10-имата, които покориха за първи път К2 през зимата. Пурджа е гурка, славен планински народ, известен с това, че е невероятен воин. Заради това британците си прибират цели 8 полка, когато дават независимост на Индия.

Интересното е, че всички непалци с короната също са катерили с кислород. Това включва и собствениците на злощастната фирма “Севън Съмитс Трекс” Чанг Дава Шерпа и Мингма Гябу Шерпа. Те са вписани и в книгата на рекордите “Гинес” като единствената двойка братя, които са постигали това.

Епична бе битката между испанката Едурне Пасарбан и австрийката Герлинде Калтенбрунер за първата жена, която ще вземе короната. В крайна сметка баската Едурне успява да изкачи последния от 14-те на 29 август 2010 г. За Калтенбрунер остава утехата, че е първата, която го прави, без да използва кислород. Всъщност в елитната компания на тези, които са постигали короната, има само още една жена. Това е италианката Нивес Мерой, която работи в двойка с партньора си Романо Бенет.

Държавите, които могат да се похвалят с това постижение, са Италия, Полша, Швейцария, Мексико, Испания, Република Корея, САЩ, Еквадор, Германия, Финландия, Австралия, Португалия, Непал, Австрия, Казахстан, Япония, Чехия, Словения, Словакия и Иран.
Испанските алпинисти са цели шестима, италианските - петима, и непалците са четирима. И това е.

Шестимата непризнати

С короната са свързани и няколко крупни скандала. Заради това шестима са непризнати. Първият е англичанинът Алън Хингс, който през 1990 г. не успява да види “издутината”, която всъщност е Чо Ойю. Заради това не му признават изкачването, но въпреки това кралицата го прави рицар на Британската империя.

Италианецът Фаусто ди Стефани и Сержио Мартини достигат до Лхотце през 1998 г. Но няма достатъчно данни, че са стигнали върха. Мартини се връща 2 години по-късно, за да успее да направи короната, докато Ди Стефани не го прави.

Украинецът Владислав Терзил е с цели два непризнати върха - Броуд Пийк през 1995-а и Шишапангма през 2000 г. Той обаче загина през 2004 г. и няма вече шансове.

Корейката О Юн-Сун трябваше да е първата жена, която е покорила всички 8-хилядници, ако не бе Канчендзьонга през 2009 г. След дълги години разправии това изкачване не бе признато.

Испанецът Карлос Паунер така и не намира върха на Шишапангма през 2012 г., въпреки че е на метри от него. Той все пак е категоричен, че ще опита отново да го изкачи, за да стигне до короната.

В Китай, но само там, е признато постижението на Жан Лиан. И на него му се губи Шишапангма през 2018 г. Властите в Китай обаче го признават, защото всички 14 алпинисти от експедицията стигнали до него, което не е потвърдено от независими източници.

Стълпотворението

Най-големият проблем през последните години е стълпотворението под върховете, което дойде вследствие на бизнеса, който бе развит от шерпите. Те си направиха фирми, които организират експедиции, като най-популярен остава Еверест. Истории на славни алпинисти, които сами се мъчат по склона, вече са в дълбокото минало и не съществуват. Пък и винаги шерпите са присъствали в планината дори по времето на изкачванията, които някои се опитват да изкарат некомерсиални. Все едно, когато държавата ти плаща, за да практикуваш този спорт, е нещо по-различно от това да събереш пари от спонсори и да тръгнеш.
Заради стълпотворението на желаещи и дори опашки през май 2019 г. бе поставен абсолютният рекорд по смъртни случаи под Чомолунгма - 19. Само разрешението за изкачване в предмусонния период от южната страна струва 11 000 долара. В Тибет е 8000.

Има огромна разлика и в цените според туроператора. С фирма от Западна Европа по югоизточния път към Еверест цената е 90 000 долара. Непалската е към 35 000. Някои обаче плащат и 160 000 долара за пълни екстри.

От северната страна парите падат. Западна фирма иска 45-60 хил. долара, а непалската до 30 000. Заради пандемията и липсата на средства за този сезон цените са се вдигнали средно с 30 на сто. Традиция от години е и изнудването за допълнителен кислород, като цената скача двойно и тройно в зависимост от мястото, което си достигнал.

Новите предложения

Точно заради струпването на много експедиции и хора в Хималаите през 2012 г. Пакистан и Непал направиха предложение още шест от т. нар. “допълнителни” върхове да влязат в списъка на короната. Това са тези, които се намират в близост до върховата точка, но не са признати за отделни заради близостта им до нея.

От Непал поискаха в списъка на 8-хилядниците да се признаят Канчендзьонга W (8505 м) или Ялунг Кан, както е известен сред местните, Канчендзьонга S (8476 м), Канчендзьонга C (8473 м), Лхотце C-връх I (8410 м) и Лхотце Шар (8382 м). Пакистан пък пожела в списъка да е Централен Броуд Пийк (8011 м). Всички те са с категоризация В и С според официалните документи.

По принцип такива върхове са цели 21. Лхотце има общо 4. На Еверест са три, като североизточното рамо е цели 8423 м. Дори К2 има два - югозападния връх (8580 м) и точка 8134 на югозападния ръб (8134 м).

Все още обаче няма окончателно решение по въпроса.

Други от Спорт

Стефан Стоянов ще води "Ботев"(Пд) до края на сезона

Стефан Стоянов ще води "Ботев" (Пловдив) в оставащите три мача от първенството на Еfbet лига, съобщиха от клуба.  Днес  той направи първа тренировка начело на "канарчетата"

"Ботев" (Пд) играе 2 мача с гръцкия "Арис" в памет на Тоско Бозаджийски

"Ботев" (Пловдив) уреди 2 приятелски срещи с гръцкия гранд "Арис" (Солун). Двата "жълто-черни" отбора ще играят в памет на Тоско Бозаджийски. Големият привърженик на "канарчетата" загина

"Ботев" (Пд) загуби с 1:2 от "Арда" за "сбогом" с Бруно Балтазар

"Арда" победи с 2:1 "Ботев" (Пд) в Кърджали среща от 33-ия кръг на Първа лига. Домакините успяха да обърнат резултата, след като преди почивката изоставаха в резултата

Пловдивчанинът Димитър Кузманов отпадна на квалификациите от турнира "Ролан Гарос"

Димитър Кузманов отпадна в първия кръг на квалификациите на Откритото първенство на Франция по тенис за мъже и жени „Ролан Гарос". Пловдивчанинът отстъпи с 3:6

Бойко Борисов стана шампион по футбол при ветераните, тигрите биха с 5:3 "Ботев" (Снимки)

Воденият от Бойко Борисов тим на "Витоша" (Бистрица) стана шампион на България по футбол при ветераните. Във финалния двубой, игран пред над 1000 зрители на новоизградения стадион в Пловдив

>