Парите от COVID помощи ще са неприкосновени за запори и бирници (Обзор)

12.02.2021 21:13 Митьо Маринов
Шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова е вносител на промените в закона за извънредното положение.

Разрешиха 90 дни неплатен отпуск, без да се губят осигуровки и стаж

Парите, отпуснати като помощи за работници и служители заради ковидкризата, ще са неприкосновени за запори и събирачи на дългове.

Този мораториум

ще важи до два месеца след

приключването на извънредната

епидемична ситуация,

който засега е в края на април. Това решиха депутатите с промени на второ четене по закона за извънредното положение.

Мярката ще засегне работещите от затворените при втория локдаун бизнеси, които получиха като компенсации по 24 лв. на ден до края на декември. От януари 2021 г. тези хора получават като помощ 75% от месечния си осигурителен доход.

Достъпът до помощите до два месеца след края на извънредната епидемична обстановка трябва да бъде гарантиран дори при запорирани банкови сметки.

Проблемът със запорираните помощи бе повдигнат от омбудсмана Диана Ковачева миналата седмица. Тя алармира за редица случаи, при които компенсациите на гражданите за коронакризата директно отиват по сметките на частни и държавни съдебни изпълнители.

До 90 дни неплатен отпуск ще се зачитат за трудов и осигурителен стаж и през 2021 г., прие окончателно парламентът. Очаква се така хората в неплатен отпуск заради COVID кризата

да не губят правото си на пенсия

или обезщетение за безработица

заради прекъсване на стажа

С удължаването на правото на неплатен отпуск работодателите от засегнатите бизнеси ще могат да задържат по-дълго на работа хората си. Заради пандемията държавата вече два пъти удължи този срок за неплатен отпуск до 60 дни, като преди пандемията това бе само месец.

Работниците обаче трябва да платят здравни вноски от 26 лв. на месец, за да не губят права докато са в неплатен отпуск.

С направените промени се уеднаквиха и помощите, които се отпускат за отглеждането на деца с трайно увреждане. Така родителите, осиновителите и приемните семейства ще получават едни и същи средства, предвижда вече Законът за закрила на детето.

За дете с 90 и над 90% вид и степен на увреждане помощта и през тази година е 930 лв. За тези с 70 до 90% увреждане добавката е 450 лв. За 50 до 70% е 350 лв. Досега сумите бяха по-малки, когато детето се отглежда от приемно семейство, роднини и близки - 490 лв. за 90 и над 90% увреждане, 420 лв. - за 70 до 90% увреждане. Само при дете с 50 до 70% увреждане помощите бяха равни с тези при биологичното семейство - 350 лв.

За да има равнопоставеност, от сумата занапред ще се приспадат месечните помощи за издръжка и добавката за дете с трайни увреждания, която получават семейства на роднини или близки и доброволни приемни семейства.

През 2021 г. за изплащане на месечни помощи за отглеждане на дете с трайно увреждане са предвидени 172 млн. лв. На месец средно 27 000 деца ползват тази мярка.

Други от От страната и света

Успех! България стопи наполовина отказите на визи за САЩ (Обзор)

Ако догодина резултатът е същият, изискването за документа трябва да отпадне Почти наполовина са се стопили отказите за издаване на американски визи на българи. За финансовата 2024 г

Сигнал за бомба в НДК

Сигнал за бомба в НДК е подаден на телефон 112 около 20:50 ч. тази вечер. Тази вечер в зала 1 на НДК имаше концерт The Pink Floyd Experience, но той е приключил. Не се е наложила евакуация, пише bTV

Откриха удавен рибар в Огоста, приятел го бутнал във водата и мълчал 11 дни (Обзор)

Двама приятели от врачанското село Бутан решават да отидат да ловят риба с харпуни. Знаят чудесно място за тази цел и отиват в близкото село Софрониево

Две комисии на ВСС: Сарафов има етиката и качествата да е главен прокурор (Обзор)

Той увери кадровиците, че полагал огромни усилия и се радвал, че не остават незабелязани Професионалните и нравствените качества на Борислав Сарафов отговарят на изискванията да е главен прокурор

Борисов пита КС за ограничаването на права на депутатите (Обзор)

ГЕРБзадава и въпроса може ли ВСС с изтекъл мандат да прави избор на главен прокурор Пеевски поиска нова ЦИК Имат ли право депутати да ограничават правата на други депутати

>