НеВолята вкара двете поразяващи усти на парламента в коалиция “Ах, морето”
Остър език, преход от бизнеса в политиката и екстравагантни идеи са общите черти между Валери Симеонов и Веселин Марешки
“Провален вицепремиер” и “глупак” са част от обидите, които в последните 4 години публично си разменяха лидерите на НФСБ Валери Симеонов и на “Воля” Веселин Марешки.
От подобни взаимоотношения трудно се преминава към трайно приятелство, но двамата някак само за седмица успяха да изчистят катрана, с който се заливаха взаимно. И да създадат новата “Патриотична коалиция - “Воля” и НФСБ” на прага на изборите.
Перспективата да
гледат парламента
по телевизията
в новия мандат роди неочакваната политическа интимност между Валери Симеонов и Веселин Марешки.
Парламентарните зевзеци сполучливо прекръстиха коалицията на “НеВоля”, други пък видяха обединение на съперничещите си Варна и Бургас в съюз “Ах, морето”. Трети вече сочат новите съюзници като най-логичните малки партньори на ГЕРБ за евентуален следващ мандат, ако успеят да прескочат бариерата.
Не само морето обаче свързва Валери Симеонов и Веселин Марешки. За последните четири години те се редуваха с пиперливи (меко казано) и емоционални изказвания по адрес на политически опоненти.
И двамата определено не робуват на лицемерни куртоазни маниери. И двамата влязоха в политиката като търсено продължение на пътя си в бизнеса. В момента и двамата са зам.-председатели на Народното събрание. И двамата раждат понякога твърде екстравагантни, макар и не непременно лоши идеи.
Антагонизмът между Марешки и Симеонов започна със съставянето на сегашния парламент през 2017 г. Тогава НФСБ през коалицията си с ВМРО и “Атака” влезе във властта с ГЕРБ, а Симеонов стана вицепремиер. Марешки пък се обяви за единствената опозиция в Народното събрание. Още при първата си възможност покрай акциите на Симеонов срещу шума по морето той поръча шегаджийски видеоклип.
През 2018 г. лидерът на “Воля” поиска оставката на Симеонов, тогава вицепремиер, заради изказването му по адрес на майките на деца с увреждания, че са “кресливи жени” с “уж болни деца”. През 2019 г. пък, когато лидерът на НФСБ бе избран за зам.-шеф на парламента, Марешки обяви, че няма да се доближи до трибуната в негово присъствие.
“Българският парламент не е трудово-възпитателно училище за провалени вицепремиери”, отсече варненецът.
“Господ е дал устата на глупака, за да яде, не да приказва”, отвърна му през медиите Симеонов.
В момента “Воля” разчита да бъде “уловена” от социологическите проучвания за парламентарния вот. А НФСБ бяха изоставени от доскорошните си другари от ВМРО. До момента на развода Симеонов не бе водил разговори с други формации за коалиция. Съпартийците му обаче настояли да прегледат съюзи и с други.
Парламентарният слух допуска, след като ВМРО рязко загърби хората на Симеонов, е имало и разговори с ГЕРБ. Противоречиви са версиите дали това е така и ако да - как са се развили те. Според едни ГЕРБ не били съгласни за коалиция, според други обаче нямали проблем с явяването заедно, защото, ако Симеонов не може да донесе достатъчно гласове на партията, то няма и да изгони избиратели.
Разговорите с Марешки
са започнали едва тази
седмица
Нито една от формациите не коментира чия е била инициативата.
Общи политики по отношение на бизнеса, икономиката и общата неприязън към ДПС били сред темите за обединение, категорични са лидерите на двете партии.
Колкото и еднакви интереси да имат, двамата се и различават.
Роденият във варненското село Долни чифлик Симеонов е известен с откровеност и дори безпардонност, но и с това, че е крайно последователен в политиката и поведението си. Неговата политическа кариера започва като седесар и лидер на “Подкрепа” в металургичния комбинат “Промет” край Дебелт. Още през 1991 г. създава първата частна компания за монтаж на таксиметрови апарати. Със спечеленото от нея прави телевизия СКАТ, която по-късно ще стане и партийната медия на НФСБ.
Симеонов е съучредител на “Атака” на Волен Сидеров. Всъщност
той създаде
политика Волен през
телевизията си СКАТ, като му даде предаване, от което после се роди партия “Атака”.
През 2017 г. в новата управленска коалиция “Обединени патриоти - НФСБ, ВМРО и “Атака” Симеонов получи вицепремиерско място и изкара 566 дни на него, преди да подаде оставка заради сблъсъка с майките на Мая Манолова. Според много от колегите му той е останал неразбран, защото добре познава проблемите на болните деца. Самият той всяка седмица пътува до Бургас, за да се грижи за майка си и лично да я разходи в инвалидната ѝ количка.
За малкото време като вицепремиер без портфейл Симеонов осмисли поста. Сред инициативите му е строежът на граничната ограда с Турция, агитира за втори лифт на Банско, атакува шума в дискотеките по Слънчев бряг и т.н.
След оставката се върна в парламента, където показа на Сидеров, че вече е по-силният и опитният в политическите битки, и лидерът на “Атака” и депутатите му някак естествено и без шум бяха отстранени от патриотичната коалиция.
Именно тогава “Воля” на Марешки бе сочена като партията, която ще замени “Атака” в патриотичния съюз. Макар и това да не се случи официално и групата на варненския бизнесмен да остана (формално) в опозиция през целия мандат, има случаи, когато решения на мнозинството се прокарваха благодарение на гласовете, осигурени от депутатите на Марешки.
“От езика си пати”
важи и за Марешки
През януари той определи президента Румен Радев като “поредния случайно попаднал на “Дондуков” 2, който обезличи институцията и този, който изкара мутрите на площада”. Месеци преди това поиска оставката му заради публикуваните от прокуратурата записи, на които се твърди, че се чува гласът на президентът.
И Марешки като Симеонов първо бе бизнесмен, после стана политик. Но пътищата им са различно трасирани. При лидера на “Воля” липсва романтичният ентусиазъм за промени от зората на 90-те, няма и малък бизнес. Само много голям.
3 години от следването си
инженер Марешки
изкарва в Москва
Оттам през 90-те години започва връзките си с фармацевтичния бранш и отваря първите си аптеки у нас. В началото на 2017 г. от КЗК започват проверки за нелоялни практики при търговията с лекарства.
От 2015 г. Марешки е и в бизнеса с горива. Бензиностанциите му са известни с това, че продават с 20-30 ст. по-евтино от останалите. Те също са обект на проверки, но истината е, че това принуди и големите играчи в търговията с горива да свалят своите цени.
Политическата кариера на бизнесмена започва през 2005 г., когато основава Национално движение за свобода и демокрация (НДСД). Бе общински съветник във Варна, както и кандидат за президент на последните избори. На парламентарния вот партията му “Воля” успя да вкара 12 депутати, като в листите имаше негови служители и роднини.
Миналата есен бизнесменът откровено призна, че той и съпартийците му са подписали проекта за нова конституция на ГЕРБ, без да го е чел.
Срещу лидера на “Воля” и бизнесдамата Красимира Колева в момента се води дело за рекет от по 10 хил. лв. месечно от наемателя на варненската пицария “Ред Хот” Асен Миланов. След влизането си в парламента Марешки доброволно се отказа от имунитета си, за да може да бъде разследван. Миналата година на втора инстанция Апелативният съд във Варна осъди депутата на 4 г. затвор. Сега има четири варианта - ВКС да потвърди присъдата, да я отмени и го оправдае, да измени наказанието или да я върне в Апелативния съд за разглеждане в друг състав.
Марешки има проблем и с унищожено имущество за близо 15 хил. лв. в заведението на Асен Миланов, а при скандала ударил с юмрук в лицето тогавашния общински съветник и лидер на партия “Възраждане” Костадин Костадинов, който се намесил по неясна причина.
Този сблъсък между двамата варненци, които се превърнаха в национални политици, донесе и обвинение за Марешки за нанасяне на лека телесна повреда, но делото бе прекратено по давност.
Дали двата остри воденични камъка - Симеонов и Марешки ще смелят добро брашно, ще се види на 4 април. Може само да се предполага какъв политически плод ще се роди между ашладисването на железните, макар и спорни, принципи на Симеонов с опортюнизма на Марешки.