Личните лекари чакат ясни указания как ще ваксинират хора с болести
Не е ясно сами ли ще ходят за дозите до РЗИ, или ще им ги доставят по кабинетите
Масовата ваксинация в България трябва да започне през март или най-късно в началото на април. Въпреки това все още личните лекари, които ще я изпълняват, нямат ясни насоки от здравното министерство какво трябва да правят. Това им създава
неясноти как
точно ще протече
процесът, не
знаят и какво
да съветват
пациентите си
Насоки за четвърта и пета фаза от ваксинацията поискаха джипитата с писмо до здравния министър проф. Костадин Ангелов още в началото на февруари. Те настояват да имат пълната информация за противопоказанията на всяка от ваксините, както и да бъдат изредени всички заболявания, при които имунизацията може да стане само след консултация с лекар специалист.
Ако тези правила не бъдат разписани, има опасност преценката за ваксинирането на хора с противопоказания да легне върху личните лекари, обясняват личните лекари в писмото си.
Те настояват и за разписване на изисквания за съхранение и начин на употреба на всяка ваксина в амбулаторни условия. Информацията в кратката характеристика на препаратите е уклончива, освен това не е пригодена за бързо и лесно ползване, казват те.
За семейните лекари
неясен все още
остава и
механизмът, по
който ще се
заявяват бройки
ваксини към РЗИ,
както и логистиката по осигуряването им.
“По принцип при национални програми като противогрипната и срещу рака на маточната шийка ваксините се доставят до кабинетите на общопрактикуващите лекари, докато за останалите имунизации от имунизационния план всеки личен лекар отива сам до РЗИ, за да си ги вземе”, обясни пред “24 часа” д-р Николай Брънзалов, зам.-председател на Българския лекарски съюз и председател на Контролната комисия в сдружението на общопрактикуващите лекари.
Според него и при имунизацията срещу коронавируса ваксините трябва да бъдат доставяни в кабинетите на джипитата. Необходимо е да се разпише ясна логистика за практиките извън областните градове, допълват от сдружението.
“Има лични лекари, на които се налага да пътуват 50 км, за да стигнат до РЗИ. При тях е особено важно да има ясна логистика предвид необходимостта и от специфични условия на съхранение на някои от ваксините”, каза още д-р Брънзалов.
Имало готовност коли на МВР също да оказват помощ при логистиката.
По какъв начин джипитата ще уведомяват РЗИ за нужните им бройки ваксини, също не е още ясно. В момента голяма част от тях правят списъци на желаещите - дали ще трябва да ги предават към здравните инспекции или само ще заявяват нужните им бройки, предстои да се уточни.
“Информацията за желаещите лица да се ваксинират при общопрактикуващите лекари ще се координира с информацията в РЗИ, за да се разпределят ваксините така, че да съответстват на броя записани лица при ОПЛ”, отговориха от здравното министерство на запитване от “24 часа”.
В списъка на д-р Брънзалов към момента има 300 записани пациенти, от които половината са от 4-а фаза, т.е. над 65 г. и с хронични заболявания, а останалите 150 са от 5-а фаза.
Масовата
имунизация няма
да започне
едновременно в
цялата страна,
стана ясно още от отговорите на МЗ.
При наличие на достатъчно ваксини те ще се разпределят равномерно към здравните инспекции в страната. Фазите протичат по различен начин в отделните области и при готовност в даден регион да се премине към 4-а и 5-а фаза съответните количества ваксини ще се пращат там, обясниха още от министерството.
За личните лекари е важно и да получат
алгоритъм за
първа помощ при
остра алергична
реакция,
която заплашва живота на човек с бита ваксина. В момента имунизацията се прави в болниците, където има достатъчно медицински специалисти и могат да реагират, но в кабинетите на джипитата няма как да се поддържа реаниматор.
На всички тези въпроси отговорите се очакват тази седмица, надява се д-р Брънзалов. Разговори със здравния министър, както и с главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев се водят постоянно, обясни той. А тези дни очаква и среща, на която да се изчистят всички въпроси на личните лекари.