Меденият месец за Европа след Брекзит свърши - дават трудно статут за престой
Лондон отказва да намали визовите такси за граждани от 5 държави, България е сред тях
Меденият месец в новите отношения между Великобритания и ЕС след Брекзит приключи и както често става във връзките с големи очаквания, се появиха и първите търкания. И колкото да се твърди, че добронамереният тон ще се запази и европейците винаги ще бъдат добре дошли на Острова, вече са налице доказателства, че това няма да е точно така.
26-годишен гръцки гражданин бе задържан на летище Хийтроу и след едноседмичен престой в изолатор за незаконни имигранти депортиран в родината си. Случилото се с него е повече от изненадващо, тъй като на европейските граждани е разрешено да влизат във Великобритания за краткосрочни пътувания до 6 месеца.
Сотирис Константакос каца на 20 януари, за да посети приятелката си, която се е преместила да живее в британската столица преди месец и половина. Но тъй като Великобритания е в национална блокада заради коронавируса и подобни несъществени пътувания са забранени, той е посъветван от свои приятели да каже на граничните служители, че идва да си търси работа. Това е често срещан мотив, който се изтъква по време на пандемията, защото се смята за основателна причина за пътуване. Така например се оказа, че десетки англичани са отишли на ски в Австрия и Франция.
Сотирис обаче
няма техния
късмет
Тъй като от началото на годината Обединеното кралство изисква от желаещите да се трудят на негова територия работна виза, каквато той няма, е задържан от граничните власти. “Шокиран съм от случилото се. Не знам дали ще мога да се възстановя от кошмара, който изживях”, казва той пред гръцкия вестник “Та неа”. Изданието разказва, че той е бил затворен в стая без отопление, въпреки че през нощта температурата навън е падала до минус 3 градуса. Отнети са вещите му, включително мобилния телефон, и са му взети пръстови отпечатъци. Когато получава възможност за телефонен разговор, той се обажда на баща си в Пирея, който уведомява гръцкото посолство в Лондон и след тяхна намеса младежът е върнат в Гърция.
Според представители на неправителствени организации, работещи по проблемите на европейците на Острова, такива случаи ще зачестят, тъй като
все още много
хора не са наясно
какви са техните
права
във Великобритания след Брекзит. Освен лица от уязвими групи, които са неграмотни или зависими от престъпни схеми, има и десетки възрастни хора без мобилен телефон и достъп до интернет, които са затруднени да кандидатстват за статут за уседналост в Обединеното кралство. Те дават пример с италианци, които живеят от 40-50 г. в страната и на които сега отново се налага да искат разрешително за престой.
Много българи също изпитват затруднение да уредят своя статут. Социалните мрежи са пълни с тревожни коментари от сънародници, че от месеци чакат отговор на заявленията си за него, а някои работодатели и агенции за наемане на персонал вече са започнали да го изискват, за да бъде сключен договор с тях. По принцип това е незаконна практика, тъй като крайният срок за кандидатстване за статут е 30 юни, но изглежда, че доста фирми искат да се презастраховат. Поведението им е обяснимо - съществува риск наетият от тях човек да се наложи да си тръгне твърде скоро от Обединеното кралство, ако му бъде отказано разрешение за престой или пък да трябва да кандидатства за работна виза, което е труден, а за нископлатени работници дори невъзможен процес заради изискването да печелят поне 25 600 паунда годишно и да владеят английски език.
Освен това се оказа, че България е част от група от 5 европейски държави, за които Лондон ще прилага различен подход по отношение на таксите за работни визи. Докато гражданите на 25 страни, сред които 21 от ЕС, ще получат отстъпка от 55 паунда, когато кандидатстват за разрешително за влизане в страната, намаления няма да се правят за българи, естонци, литовци, румънци и словенци. Наемащите ги британски работодатели също не могат да разчитат на отстъпка от 199 паунда за издаване на сертификат за спонсорство, изискван при кандидатстване за работна виза.
Британските власти обясняват, че решението им се базира на списък от държави, които са подписали Социалната харта на Съвета на Европа - международен договор от 1961 г., приет от 26 държави, включително Обединеното кралство. Документът задължава подписалите го страни да облекчат същестуващите формалности и
да намалят или
да премахнат
таксите,
плащани от чуждестранни работници или техни работодатели. В момента Брюксел оспорва интерпретацията на този договор с мотив, че не всички страни, подписали хартата, са заявили, че са обвързани с това изискване, и въпреки това Лондон ги освобождава от пълни такси. Такъв е случаят с Хърватия, Чехия, Финландия, Унгария, Латвия, Португалия и Малта.
Европейските дипломати припомнят пред сайта “Политико”, че петте засегнати държави са подписали нов вариант на хартата преди години, който също включва задължението да се намалят или премахнат таксите за визи.
Изглежда обаче Великобритания смята да се придържа към първия вариант на документа, което ще продължи да поставя гражданите на България, Естония, Литва, Румъния и Словения в неизгодно положение при кандидатстване за работа на Острова, защото трудовите им визи ще са по-скъпи отколкото за другите европейски граждани. И това ще важи за предприемачи, здравен персонал, изследователи и дори сезонни работници, за които в момента има голямо търсене от британски работодатели.
Прогнозите са, че следващите 5 месеца ще са доста трудни, а според организацията The3Million даже недостатъчни, за да могат всички европейци във Великобритания да кандидатстват за статут, гарантиращ им безпроблемно оставане в страната след Брекзит.
До момента са
подадени 4,8
млн. заявления,
което е почти двойно от очакваното. Вътрешното министерство е претоварено от работа по разглеждането им, като има над 390 000 висящи молби, чакащи допълнителни доказателства от кандидатите им, за да бъдат разгледани. Процесът допълнително се затруднява от коронавирусната криза, тъй като заради нея на някои европейски граждани се е наложило да се приберат в родините си, оставайки без работа. От тях обаче се изисква да представят документи и дори паспорти във вътрешното министерство, което става по пощата и отнема време.
От The3Million казват, че са получили множество сигнали от хора, чакащи повече от година да получат статут за уседналост. Затова от организацията настояват крайният срок на схемата за кандидатстване да бъде удължен от 30 юни поне до края на годината, тъй като съществува голям риск десетки граждани да изпаднат в беда, защото не могат да се снабдят с разрешително за престой в Обединеното кралство и да се опитат да останат незаконно в него.
Лондон
отказва
да намали
визовите
такси за
граждани от
5 държави,
България
е сред тях