Синята къща в Стария Пловдив възкръсва като културен център (снимки)
Една от перлите на Трихълмието – Синята къща, да се превърне в културен център. Идеята на ръководството на ОИ „Старинен Пловдив“ вече е пусната в ход с мащабния ремонт на фасадата, който се очаква да започне скоро.
„Проектът, за който получихме финансиране от Министерството на културата, предвижда основен ремонт на екстериора и подмяна на дограмата“, съобщи пред 24plovdiv.bg директорът на общинския институт Богомил Грозев.
„Къщата е в критично състояние. Руши се и не е приятна гледка”, възкликва той и сочи към отчупилите се парчета мазилка. Корнизите са пропукани, а дървените елементи са сериозно компрометирани.
„Цялата фасада ще бъде оправена с отпуснатите за ремонта малко над 180 хил. лв.
Оригиналните железни капаци на прозорците ще бъдат реставрирани и върнати на място. Ще бъдат освежени и стенописите”, допълни Грозев.
Вътре къщата е в далеч по-прилично състояние. “Сухо е. Покривът е ремонтиран наскоро и е в доста добро състояние.
Обследвахме го с дрон преди няколко седмици. Трябва да пазим сградата и от дървоядите, за които старинните къщи са доста апетитни”, обясни той.
„Старинен Пловдив“ ще търси допълнително финансиране за ремонта на вътрешната част, която има нужда от подмяна на електрическата инсталация, поправка на канализацията, ремонт на подовите настилки, а също и изписване на част от алафрангите.
Къщата на търговеца Аргир Павлити е строена през 1849-50 г. на първия етаж е запазен и най-ранният стенописен портрет в страната от това време, на който вероятно е изобразен чорбаджията.
„Къщата, която е национален паметник на културата, е доста емблематична. Има много интересна и специфична архитектура, по-различна от останалите в Стария град. Впечатлява и с изящните резбовани тавани“, отбелязва Грозев.
Зданието очарова и с цялостното издаване на етажите навън, дъгообразен холкел на корниза и богата художествена декорация.
Заместник-директорът на „Старинен Пловдив“ Елена Кантарева припомня, че от втората половина на XX век насам Синята къща е била седалище на няколко културни институции – първоначално на общинския институт, който през 1960-те години я предава на Комитета за изкуство и култура, както при комунизма се е наричало културното министерство.
По-късно тук се помещават Фонд „13 века България", Студентски дом и накрая фондация "Пловдив 2019".
През 1979 г. голям пожар изпепелил ценни артефакти на втория етаж, но за щастие първият останал непокътнат.
„Радостен съм, че министър Боил Банов взе присърце проблемите на Стария град. Оказа се, че на практика Министерството на културата досега не е давало пари за основен ремонт на къща, стопанисвана от Общинския институт“, отбелязва Грозев.
Екипът на института възнамерява след ремонта да превърне Синята къща в културен център. Преди да се пристъпи към нейната реализация идеята ще бъде обсъдена с широката общественост.
В разкошното здание ще се провеждат обучения, семинари и културни прояви на различни съсловни и творчески организации. Ще бъде разработена и специална програма за ученици.
„Смятаме да открием изнесена класна стая, в която да се провеждат уроци за Стария град.
Например всеки петък децата могат да проведат урока си тук и после да обиколят Трихълмието. Ще могат и по график да се редуват първо всички училища в Пловдив, а след това и тези в региона и цялата страна. Работното заглавие на проекта е „Училище за Стария град““, обясни директорът на общинския институт.
Елена Кантарева допълва, че възраждането на Синята къща като културно средище, каквото е била допреди години, е част от усилията им за раздвижване на източната част на архитектурно историческата част, която е подценена.
„Тези улици остават някак встрани от погледа на туристите и пловдивчани. А тук има много красиви къщи като Данчовата и Стамболян. В тази посока са и действията на сдружение „Бизнесът за Пловдив“, които ремонтираха къща „Иван Черноземски“ и също искат да я превърнат в творческо средище“, казва още Грозев.