С прегръдки и смях учениците се върнаха в Сценични кадри (снимки)
С прегръдки, смях u весела глъчка започна първият истински учебен ден в Сценични кадри в Пловдив. Днес сутринта в училището влязоха учениците от 8-ми и 12-ти клас.
„Много ми беше мъчно за теб. Откога не сме се виждали“, не можеха да се нарадват един на друг маскираните гимназисти.
„Децата не са се виждали от три месеца, на нас също ни липсваха“, коментира медицинската сестра. Тя посрещаше на входа бъдещите творци и старателно насочваше електронния термометър към челата на преподаватели и ученици. За реда пред сградата бдеше полицай, специално натоварен с мисията да се грижи за тийнейджърите.
Малките художници размахваха скицници и инструменти за рисуване. Артистите пък кътаха в раниците сценични костюми. „Много ми идва цялото това вълнение - вече съм отвикнала да виждам толкова голяма тълпа. Все едно съм попаднала на парти“, пошегува се Диди, която учи в 12-ти клас.
И преди социалната изолация учениците от Сценични кадри идваха с желание в школото, но сега учебният живот на живо се превръща в празник.
„Подготвили сме се старателно да посрещнем децата с всички противоепидемични мерки. Много сериозно водихме и онлайн обучението досега“, заяви пред 24plovdiv.bg директорът на гимназията Николай Томов.
Той допълни, че е направено специално разпределение, като часовете се провеждат в най-големите зали, където може да се осигури социална дистанция.
По думите му в обикновената класна стая е трудно да се съберат 30 човека на 50 кв. м, и да бъде безопасно за всички.
Групите по художествените дисциплини пък допълнително са разделени на две и занятията се провеждат в отделни ателиета.
„И когато учехме онлайн, учителите намираха начини освен общите часове, да работят индивидуално с учениците. Правиха и репетиции, а сега когато са заедно, ще могат да сглобят представленията“, подчерта директорът.
Томов посочи, че преподаватели на Сценични кадри са се сблъскали сериозно с коронавируса и са наясно колко коварна може да бъде заразата. „Аз също го преболедувах, както и два мои колеги. Един колега за съжаление почина.
Затова правим всичко възможно да се опазим взаимно“, категоричен е директорът.
Николай Томов, който преподава изобразително изкуство, смята, че локдаунът се отразил тежко на културната сфера.
“Някои творци, които имат нужда от усамотение и самовглъбяване, продължиха да работят без проблеми. Но тези, които имат нужда от публика, страдат. А социалните мерки никога не могат напълно да компенсират загубите“, отбеляза той.
Сценични кадри има славата на едно от най-добрите художествени училища в страната.
В него се подготвят бъдещите звезди на драматичния и кукления театър, операта, киното и телевизията.