Обсъждане на бюджет 2021 на София: Търсят инвеститори за 4 паркинга в кварталите
1,894 млрд. лв. е проектобюджетът на София за 2021 г. Финансовата рамка е рекордна, през 2020 г. бюджетът беше 1,68 млрд. лв. след двете актуализации, които бяха направени заради коронакризата. Това стана ясно на първото онлайн обсъждане на бюджет 2021 на София, което продължи повече от 4 часа.
Заради коронакризата обсъждането няма как да се проведе присъствено. Всеки от зам.-кметовете представи акцентите в ресора си.
"Бюджетът е значителен, но трябва да подчертаем, че собствените приходи са 771 млн. лв. Останалите средства са от държавно делегирани дейности, които нарастват и са 693 млн. лв., 171 млн. лв. преходен остатък и европейски средства в размер на 279,3 млн. лв. Тоест за голяма част от средствата е предварително определено къде общината може да ги използва", уточни зам.-кметът по финанси и здравеопазване Дончо Барбалов.
Капиталовата програма за 2021 г. ще е в размер на 518 млн. лв., което е с 33 млн. лв. повече от 2020 г.
111 млн. лв. се предвиждат за доставка на нови возила за градския транспорт - 25 трамвая, 30 електробуса, 82 електробуса и 30 тролея.
Повечето въпроси на участниците в онлайн обсъждането бяха свързани с ремонт и изграждане на транспортна инфраструктура. Питания имаше за тунела за "Люлин", за бул. "Т. Каблешков", за бул. "Първа българска армия", за нови велоалеи и други.
"През тази година ще продължи работата по изграждането на бул. "Т. Каблешков" и ул. "Ф. Кутев", „Източната тангента“, първият етап от разширението на „Ломско шосе“, реконструкцията на ул. „Опълченска“, разширение на ул. "Витошки камбани". Продължаваме с ремонта на ул. "Н. Коперник" между бул. "Шипченски проход" и ул. "Гео Милев", ще стартира реконструкцията на бул. "Скобелев" с тунела при НДК, като се предвижда изместване на трамвая в северната страна", уточни зам.-кметът по обществено строителство инж. Ангел Джоргов.
Ще се ремонтират още ул. „Кукуш“, тунелът към "Люлин" на бул. „Царица Йоанна“ заедно с трамвайния път, ул. "Хенрих Ибсен", „Чепинско шосе“, а на булевардите "Кл. Охридски" и "А. Ляпчев" ще се прави кръгово кръстовище.
Най-големият обект е реконструкцията на трамвайното трасе по бул. „Цар Борис III“ – от Съдебната палата до „Княжево“. За него са предвидени 31,6 млн. лв. Част от проекта е и изграждане на нов линеен парк по бул. „Македония“. Джоргов уточни, че вероятно дейностите ще стартират до месец - два, като ще се започне от участъка при "Княжево".
Относно велоалеите той уточни, че през 2020 г. са изградени 8,5 км по булевардите "А. Йорданов", "Искърско шосе", "България", "Монтевидео", "Т. Каблешков" и "Ботевградско шосе". За ремонт на мостове са предвидени 2,4 млн. лв.
На въпроси за развитието на метрото инж. Джоргов отговори, че при осигурено финансиране очаква през втората половина на годината да стартира изграждането на още 3 метростанции от третата линия до кв. "Левски".
По въпросите за ремонти на квартални улици, Джоргов уточни, че са предвидени 50 млн. лв. ремонти в кварталите и пътна безопасност. 10 млн. лв. от тях ще отидат при районните кметове за изпълнение на техните програми. С 4 млн. лв. повече пък са средствата за улично осветление.
Хората обаче настояха за повече средства, които да се отпускат на районните кметове, защото "10 млн. лв., разделени между 24 райони, са крайно недостатъчни".
Много от тях питаха и кога в квартала им ще има детска градина.
Джоргов отговори, че за нови сгради се предвиждат в 23 района и са предвидени 42 млн. лв., като със завършването им се очаква да се разкрият 185 яслени и градински групи.
Кога ще имаме канализация, бе друг често задаван въпрос.
Тази година ще стартира изпълнението на първата част от проекта за изграждане на канализация с европейски средства по програма „Околна среда“ в районите „Витоша“, „Връбница“, „Лозенец“, „Овча купел“, „Сердика“ и Банкя.
Сред важните задачи за тази година пред направление "Архитектура и градоустройство" са обсъждане за бъдещото развитие на метрото и процедури за изграждане на няколко обществени паркинга в близост до спирки на метрото и градския транспорт. Става дума за паркинг за 250 места в район "Студентски", в "Подуяне" до ул. "Черковна", до Пета градска болница и в район "Овча купел" до 88-о училище. Те ще се изградят с публично-частно партньорство. Работим за ревитализиране на постиндустриални зони. През тази година ще създадем и стандарт за настилките, които се полагат в София", заяви главният архитект на столицата Здравко Здравков.
В края на февруари столицата ще разполага със собствена мобилна автоматична измервателна станция, с която ше се следи качеството на въздуха. 12,1 млн. лв. се предвиждат за подмяна на печките на дърва и въглища с климатици, радиатори за газ, топлофициране и пелетни печки. Продължаваме и с монтирането на филтри на комините, както и с облагородяване на калните точки в кварталите, отчете зам.-кметът по екология Десислава Билева. Тя подчерта, че тази година се увеличават с 24% улиците, които ще се мият.
4,6 млн. лв. ще се инвестират за изграждане на връзка на район „Люлин“ със Западен парк, довършване на Северен парк и възстановяване на нови зони от Борисова градина.
В момента тече процедурата за избор на изпълнител на третата фаза от инсталацията за битови отпадъци на София. Става дума за изграждане на инсталация за производство на ел и топлоенергия от РДФ. За проекта са предвидени 61 млн. лв.
Иначе в проектобюджета са предвидени 1 млн. лв. за изграждане на първата общинска детска поликлиника в район „Възраждане“.
Работи се по евентуалното въвеждане на такса задръстване. През тази година ще се подготвят анализ и пътна карта, включително с предложение за промяна на нормативната уредба. Предвижда се доставка на 4 газ анализатора и 4 камери, обясни зам.-кметът по транспорта Кристиан Кръстев.
До края на годината в София ще има и нискоемисионна зона. Предвижда се и въвеждане на еднопосочно движение в карето между бул. "Сливница", ул. "Габрово", ул. "Скопие", ул. "Подполковник Калитин" и ул. "Опълченска". Успокоена зона пък ще има в карето между бул. "Прага", бул. "Скобелев", бул. "Витоша" и бул. "Пенчо Славейков.
Работим по проект, който предвижда електронно записване в ритуалните зали в София за сключване на граждански брак. Доусъвършенстване на електронната система за прием в детска градина, което да даде възможност и за електронно плащане на таксите, както и изцяло нова електронна система за прием в първи клас, са другите ни задачи, каза зам.-кметът по дигитализация Генчо Керезов.
Тази година трябва да завърши реставрацията на минералната баня в "Банкя", а наесен да се открие първият Център за съвременно изкуство в бившата топлоцентралата на НДК. През 2021 г. ще стартира реставрацията на минералната баня в „Овча купел“, за тази в "Горна баня" се очаква съгласуване на проекта от Министерство на културата и след това ще се обяви процедура за избор на изпълнител, обясни зам.-кметът по култура и образование доц. Тодор Чобанов. През 2021 г. ще стартира нова програма, насочена към младите хора, чиято цел е да стимулира доброволчеството и гражданската активност.
Предвижда се и разширение на Централните софийски гробища, като общо става дума за 90 дка.
90 социални услуги предоставя Столичната община, а тази година ще се разкрият още 8. 1900 души пък ползват услугата социален патронаж. 100 000 лв. ще е бюджетът за финансиране на проекти на неправителствени организации в социалната дейност, каза зам.-кметът по социални дейности Албена Атанасова.
Бюджетът на София трябва да се приеме от СОС до 15 февруари.