Нова ваксина спира британския щам на COVID-19 (Обзор)
Дават 89,3% ефективност на “Новавакс”
Нова ваксина срещу коронавируса, която ще се произвежда в Англия, е показала 85,6% ефективност при циркулиращата по-заразна британска мутация на COVID-19. Тя е на американската фармацевтична компания “Новавакс” и е тествана и в Южна Африка, където също има опасен щам. Там тя е показала 60 на сто ефективност сред хора, които не са заразени със СПИН.
От “Новавакс” съобщиха, че ваксината е
тествана върху
15 000 души на
възраст от 18 до 84 г.,
като една четвърт от тях са били над 65 години. Сред тях е и британският зам.-министър по ваксинацията Надим Захауи. Това е трета фаза от изпитанията, при която продуктът е показал общо 89,3% ефективност.
Предстои тя да бъде одобрена от британската агенция по лекарствата, като кабинетът в Лондон вече е поръчал 60 млн. дози от нея. От фирмата съобщават, че първите могат да бъдат доставени през втората половина на годината, ако през следващите месеци получат зелена светлина от регулаторните органи във Великобритания.
Това ще е четвърта ваксина, която Обединеното кралство разрешава за употреба. Новината за нея идва на фона на опасения, че Еврокомисията може да забрани доставки на “Пфайзер” към Острова, за да разреши кризата с липса на ваксини в ЕС. До момента Великобритания е ваксинирала около 11% от населението си, докато в европейските страни процентът е между половин и 5,3 на сто, като най-малко са в България, а най-много в Малта.
ЕК започна да преговаря с “Новавакс” преди около месец за възможността да купи до 200 млн. дози от нея, но до момента няма сключен договор. Има с други 6 компании. По информация от българското здравно министерство
страната ни
се надява на
1,5 млн. дози
от “Новавакс”, ако се стигне до сделка между американската компания и Брюксел.
Новата ваксина, подобно на тази на “АстраЗенека”, може да се съхранява в обикновени хладилници, което я прави лесна за транспорт и употреба. Тя е разработена на принципа на противогрипните ваксини. Използва се протеин от вируса, причиняващ COVID-19, който имунната система разпознава като чужд и започва да атакува чрез създаване на антитела и Т-клетки.