ОИСР: България да намали бюрокрацията и да ускори пенсионната реформа
България трябва още да намали бюрокрацията и да ускори започнатите пенсионни реформи. Това са основните препоръки на ОИСР, които представиха икономически доклад за България относно напредъка на страната по кандидатурата ни за член на организацията. Въпреки че сме постигнали напредък по много от реформите, все още няма консенсус за приемането ни в организацията, каза генералният секретар на ОИСР Анхел Гурия.
Намаляването на бюрокрацията е важно за по-лесното привличане на чуждестранни инвеститори. ИКТ секторът у нас в последните години обаче се развива изключително добре, което е добра предпоставка за идване на чуждестранни фирми. Все още е висок и броят обществени поръчки, които се провеждат без търгове, въпреки че намаляват. Трябва да се улесни и достъпа на хората до административни услуги, включително и здравеопазването. Усещането за корупция продължава да е високо, въпреки че сме постигнали напредък в тази област.
ОИСР подчертаха и, че застаряването на обществото може да доведе до сериозни проблеми в следващите години, ако не се направят пенсионни реформи. Но ни поздравиха за това, че сме ги започнали и не вярват да се стигне до най-лошия сценарий, тъй като имаме силна фискална политика и публичните разходи се управляват изключително добре в сравнение с останалите държави.
България продължава да е страната с най-голямо неравенство в регионите, затова трябва да се инвестира повече най-вече в Северозападната част на страната.
Резултатите от PISA все още са слаби у нас, както и включването на хората в доживотното образование.
От ОИСР ни похвалиха за силния икономически растеж преди пандемията от COVID-19 и прогнозираха, че в следващата година той ще се възстанови. Безработицата е достигнала до рекордно ниски нива, като същевременно реалните работни заплати се увеличават. Дългът ни е вторият най-нисък в Европа. Публичните инвестиции обаче са спаднали в последните години, така че е добре да се засилят с европейските средства, които очакваме.
Втората вълна на коронавируса е ударила много силно България, а най-засегнати от пандемията са младите хора.
Премиерът Бойко Борисов подчерта, че пенсионерите са сред най-уязвимите. Но минималната пенсия вече е 300 лв., а всеки месец по време на пандемията всеки пенсионер получава по 50 лв. В новия програмен период за Северозападна България са предвидени 200 млн. евро, планирана е железопътна линия, която щяла да привлече повече инвестиции. Той припомни, че през последните 10 години бюджетът е на излишък. Борбата с корупцията дава резултати и контрабандата на цигари е паднала от 34 на 2%, същото се отнася за алкохола и хазарта.
Борисов изтъкна и добрите резултати на България в борбата с пандемията - последни сме по брой новозаразени, а по смъртни случаи вече сме по средата, излекуваните са повече от новите случаи, и това на фона на най-либералните мерки в Европа.
"За нас е важно и, че България вече е в ЕРМ 2 и в Банковия съюз", добави премиерът.