Русе ще кандидатства за домакин на Световно първенство по Драконови лодки през 2025 г.?
Русе да кандидатства за домакин на Световно първенство по Драконови лодки през 2025 г., предлага в докладна до Общинския съвет кметът Пенчо Милков. Екзотичната идея ще влезе като извънредна точка на предстоящата сесия на общинарите в дунавския град. Според докладната на кмета, драконовите състезателни лодки имат дълга история в Китай, но напоследък станали популярни и на много други места по света. Вече има фестивали на драконовите лодки, както и Международна Dragon Boat федерация с календар, пълен със събития.
Съвременните лодки са почти същите както старите китайски водни дракони, ползвани хилядолетия, просто използваните материали за изработката им са се променили. Новите “дракони” са направени от стъклоплат, пластмаса и карбон. Лодките представляват 12-13-метрови пироги, без допълнителна стабилизираща част (кил), които в най-широката си част достигат до метър и половина. Украсени са с глави на дракони, накичени с червени ленти, символизиращи радост, щастие и успех. Отборите се състоят от 20 гребци, кърмчия и барабанчик, който определя ритъма на загребването с веслата. Официалните дистанции за състезания, признати от Международната федерация по кану (ICF), са 200 или 250 метра, 500 метра и 2000 метра. 2000 м се провежда като състезание за преследване с две обиколки от 500 м завършен курс, включващ три завоя. Събития се провеждат за мъжки отбор, женски отбор и смесен отбор. На световно ниво този спорт набира все по-голяма популярност. Поради големият брой участници все повече се налага като спорт, подходящ за тийм билдинг, семейни излети или просто алтернативен контакт с природата.
В България се практикува във Видин – фестивал на Драконовите лодки, София /Панчерево/, Пловдив. Китайската култура има известни традиции в Русе, припомня Милков. В СУ „Васил Левски” от петнадесет години учениците от гимназиален етап изучават интензивно китайски език. През далечната 2005 година започва преподаването на езика, като тогава в България китайски се изучава само в 1 софийско училище. Училището има изградени традиции по отношение на източните езици, база и ресурси за това. СУ „Васил Левски“ работи съвместно с Институт „Конфуций”- гр. Велико Търново, с чиято подкрепа стават възможни множество изяви на учениците. Институт „Конфуций“, както и посолството на Китайската народна република в България предоставят стипендии за бакалавърски програми в най-престижните китайски университети. Всяка година, завършващите тук ученици се възползват от тази възможност и вече можем да се похвалим с една малка русенска китайска общност. Затова предложението на Пенчо Милков е Община Русе да кандидатства за домакин на Световното първенство по Драконови лодки през 2025г. Вероятен домакин на надпреварата ще бъде езерото в Лесопарк „Липник“. Очакваният брой на състезатели и гости на града край Дунав е за над 3 000 души. Това събитие ще постави град Русе на световната спортна карта. Форумът ще продължи пет дни и ще бъде шанс за оптимизиране работата на хотели, ресторанти, обслужваща сфера. Във финансово отношение първенството ще се отрази благоприятно за местния бизнес.
Очаква се помощ и подкрепа от Националната федерация по кану-каяк, Министерство на младежта и спорта, частни спонсори. Въпреки това има разходи, които ако Община Русе бъде одобрена, трябва да се извършат още тази година, а именно 10 000 евро такса за домакинство – таксата се дължи при одобрение на домакина. Сумата е гаранция, че Община Русе няма да се откаже от домакинството. Депозирането на документи за кандидатстване за домакинство на Световното първенство през 2025г. трябва да стане до 01.02.2021 година. С оглед на това не е възможно да бъде спазена процедурата за внасяне на предложения до Общински съвет – Русе. Следва да се има предвид, че поставения въпрос е с висока обществена значимост, твърди кметът.