Още 5000 работни места в IT сектора и бизнес услугите се отварят в Пловдив
Търсят хора с добри счетоводни и икономически знания и поне един чужд език
Пловдивската община е пред финал на преговори с две международни аутсорсинг компании, които ще открият свои центрове в в града. Водят се разговори и с още 5-6 такива. Градът има потенциал да разкрие още 5000 работни места в този сектор. В момента заетите са около 7000.
Това съобщи пред 24plovdiv.bg зам.-кметът по образование и бизнес развитие Стефан Стоянов.
Той допълни, че секторът на бизнес услугите, IT и аутсорсинга е най-бързо развиващият се в местната икономика, който носи 27,9% от приходите и се нарежда на второ място след промишлеността, която прибавя 40 на сто.
В Пловдив действат над сто високотехнологични компании с близо 7000 служители.
„Този бизнес задвижи и строителството на офис сгради, в момента тук се изграждат 50-60 хил. кв. м“, подчерта зам.-кметът.
Близо 11 хиляди студенти в Пловдив учат в специалности, които представляват пряк интерес за аутсорсинг компаниите.
Според Стоянов другите предимства на града са значително по-ниските разходи за данъци и заплати, а също и наличието на добре квалифицирана работна ръка.
„Тези индустрии задържаха много млади хора и създадоха отделен голям сектор. Нашата работа е да привличаме подобни компании - или директно от чужбина, или преговаряме с компании с изградени центрове в София да отворят втори или трети офис в Пловдив“, отбеляза зам.-кметът.
Аутсорсингът набира скорост в световната икономика през последните 30 години. Утвърди се тенденцията големи световни компании да изнасят странични за основния им бизнес дейности на подизпълнители.
„Навремето бяха модерни кол-центровете, чието присъствие напоследък е силно намаляло. Това ниво на обслужване на клиентите вече се прави от ботове. Сега се развива по-високото специализирано ниво на обслужване - например финансово или счетоводно, специфично обслужване на клиенти или вътрешнофирмени процеси и други“, обясни Стоянов.
Обикновено средните и големи фирми стъпвали в града, като опитват пазара на труда с откриването на между 10 и 50 работни места. В 99 процента от случаите това ставало бързо и компаниите продължавали да се разширяват.
По думите на Стоянов друга положителна страна е склонността на фирмите от бранша да наемат млади хора без опит. Това давало възможност на един студент например да започне почасова работа и да продължи следването си, а след като се дипломира да реши по какъв път да поеме.
В същото време професионалистите в бранша, особено IT-инженерите, са сред най-добре платените в страната. Спектърът на възнагражденията варира от 1060 до над 7-8 хил. лева за тясно специализирани позиции.
Стоянов посочи като приоритет привличането на повече финансови компании, които се занимават с билинг, счетоводство и управление на финансовите потоци, тъй като все още присъствието им в Пловдив е слабо.
„Разполагаме с добър потенциал сред възпитаниците на Търговската гимназия и на добре развитите икономически специалности в местните университети. Най-често се търсят хора с добри счетоводни и икономически знания и поне един чужд език. Огромен е и интересът към IT-инженерите“, посочи Стоянов. Като положителен пример даде с две банки, които изнесли звената си за обслужване на клиенти в Пловдив.
Друга силна страна на града според него е, че в него вече живеят и работят над 18 хиляди чужденци. В последно време много от тях идвали именно по линия на развитието на бизнес услугите.
„Този бизнес е една от причините да има положителна миграция към града на млади хора от страната и чужбина. Тук те намират по-ниски битови разходи, отлични възможности за кариера и добро качество на живот“, смята зам.-кметът.
Според Стоянов по време на коронакризата компаниите от сектора на бизнес услугите са развили и доста по-широко и гъвкаво разбиране за работата от вкъщи и не толкова задължителното присъствие в офиса. Те могат да наемат хора, които живеят навсякъде, стига да притежават нужните квалификации и умения.
Друга тенденция била фирмите да отварят по-малки офиси на повече места, за да си осигурят гъвкавост на наемане и работа на служителите. „Компаниите, наемащи IT-инженери, например отварят офиси на Черноморието и приканват служителите си да работят през лятото от морския бряг. Програмистите все пак са най-високоплатени специалисти, които са и малко- по-разглезени“, обясни той.