Данте Алигиери е звездата на 2021 г.

09.01.2021 08:03 Виолина Христова, Рим
Фреска на Данте, нарисувана от Андреа дел Кастаньо – намира се в галерия „Уфици”
Паметникът на Данте във Флоренция СНИМКА: АВТОРЪТ
Гробницата на Данте в Равена
Данте, нарисуван от Доменико ди Микелино през XV век – намира се в Катедралата на Флоренция.

Десетки събития ще отбележат 700 г. от смъртта на автора на “Ад”

Изминаха вече седем века, откакто го няма Върховния поет (Sommo Poeta), но като че ли той още присъства винаги и навсякъде. Данте Алигиери и днес е звездата във всяка сфера, която можем да си представим в Италия – от поезията до науката. Той е героят и за млади, и за стари, a неговият образ е символ на Тоскана и на Италия по света.

Данте, както го наричат съкратено, е

бащата на

италианския език

и на Италия

Това е името, което той повтаря непрекъснато още от началото на своята “Божествена комедия”, въпреки че не мисли за италианска държава. Тя се ражда едва 540 г. след смъртта му.

За Данте Италия е мечта, тя е едновременно култура и красота, но не е нещо абстрактно, а реално. Той е смятан категорично за бащата на италианския език заради създадената от него “Комедия”, която 200 г. след написването ѝ става “Божествена комедия”.

Смятана е за най-известната творба, сътворена на италиански език, и един от най-големите шедьоври в световната литература. Написана е на език, който Данте нарича “италиански”, но е смесен литературен език, базиращ се на тоскански диалект с елементи от латинския и с други местни диалекти. Целта му е да достигне до публиката от цяла Италия. Затова и до днес се смята, че благодарение на Данте тосканският диалект е стандартът, върху който се базира съвременният италиански език.

“Божествена

комедия” е

изражение на

средновековната

култура,

която прозира под строфите на т.нар. долче стил ново. “Комедия” е и алегорията на човешкото спасение, което намира конкретен израз в описаните от поета драми.

Няма италианец, който да не си дава сметка, че Данте Алигиери е поетът, писателят, основателят, пророкът на Италия. Днес страната се готви да отдаде чест на своя мит с изложби, конференции, новопубликувани книги – разбира се, доколкото позволяват пандемията и все още затворените заради нея музеи и галерии. 

Ето няколко по-малко известни факта за поета:

- Истинското му име е Дуранте Алагерии де Алагериис. Съкратено става Данте. Поетът Джовани Бокачо предава за поколенията името му като Данте Алигиери.

-  Въпреки че се знае кога умира - в нощта срещу 14 септември 1321 г. в Равена, не е известна точната дата на раждането на Данте. Предполага се, че е между 21 май и 21 юни 1265 г. във Флоренция. Поетът е роден във видно флорентинско семейство, ориентирано към гвелфите (политическо движение, поддържало папата, а гибелините – Свещената Римска империя). Майка му умира, когато е 5-6-годишен. По-късно баща му се жени за друга жена.

- Данте се жени за Джема Донати. Бракът с нея е програмиран, когато са още 12-годишни, чрез договор между родителите им. Двамата се женят 8 г. по-късно. Смята се, че поетът не е посветил нито една строфа на жена си.

- Още когато се запознава 12-годишен с бъдещата си жена, Данте

вече обича друга –

Беатриче Понтинари,

която среща, когато

е на 9 години,

а тя – на 8. Данте се влюбва от пръв поглед в нея и това е любов за цял живот. Беатриче се омъжва за друг мъж през 1287 г., а три години по-късно умира на 24 г. Данте обаче продължава да е влюбен платонично в нея дори след брака си с Джема, от която има деца. След смъртта на Беатриче поетът се посвещава на учене и на композиране на стихове в нейна памет.

- Когато Данте умира, последната песен от “Божествена комедия” все още не била публикувана. В трите части “Ад”, “Чистилище” и “Рай” има съответно 34, 33 и 33 песни. Това прави след време синът му Якопо, който се занимава и с популяризиране на творбата.

- През януари 1302 г., когато в сблъсъка между белите и черните гвелфи, воюващи за властта във Флоренция, черните надделяват, Данте е осъден на глоба и 2 г. изгнание. Той отхвърля присъдата, но през март повторно е

осъден на

конфискуване на

цялото му имущество

и смърт на кладата

Междувременно обаче Данте вече е напуснал Флоренция и намира убежище във Форли, Верона и Равена. През 1315 г. Флоренция го амнистира, но при условие че плати символична глоба и признае вината си. Данте не приема и отказва да се върне в родния си град. 

- Оригиналният ръкопис на “Комедия” бил изгубен. Текстът, който четем днес, се базира на 700 ръкописа, копия на оригинала, от XIV и XV век.

- И до днес Данте се смята за символ на Тоскана – той цитира имената на 94 общини и 7 географски зони в нея в своята “Божествена комедия”.

- Умира в Равена на 56 г. вероятно от малария и тленните му останки са скрити от местните от страх флорентинците да не ги отмъкнат и върнат в родния град на поета. През 1810 г. костите му са скрити в чекмедже в античния ораториум “Куадрарко ди Брачофорте” и са открити случайно едва през 1865 г. от един зидар.

Впоследствие флорентинското правителство отменя изгнанието на Данте и прави всичко възможно да върне тленните му останки. Във Флоренция дори е изградена гробница на Данте, която стои празна.

Тленните му останки

обаче си остават в

Равена - днес се

намират в базиликата

“Сан Франческо”

Честванията за Данте в Италия вече стартираха. Равена повлече крак още миналата година, когато в Библиотека Класенсе беше открита изложба за Данте (до 10 януари), но това е само първият от проектите с книги, ръкописи с автографи и други ценни творения на изкуството в памет на великия поет от града, който го е приютил.

Достойно място в честванията на Данте заема най-вече Флоренция, родният му град. Галерията “Уфици” показва във виртуална изложба 88 илюстрации от Федерико Дзукари за “Божествена комедия”. Те са създадени в края на XVI в. от произлизащия от област Марке художник, известен с фреските си във флорентинската катедрала “Санта Мария дел Фиоре”. Илюстрациите са дигитализирани и могат да се видят на сайта на музея.

Данте ще бъде отпразнуван и от Академия дела Круска, отправна точка в изследванията по лингвистика и италиански език. 

Прочутият италианец ще “гостува” и в музейните пространства “Сан Доменико” на Форли - града, в който се е укривал една година по време на изгнаничеството си. “Визията на изкуството” – това е изложба за поета в галерията “Уфици” до 4 юли.

Във Верона от 23 април до 5 юни може да се види изложбата “Между Данте и Шекспир. Митът Верона”.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>