“Искам да съм негър, негър в Алабама”
ДБ да си вземе поука от
изборите в щата Джорджия
Не знам дали помните, но след референдума през 2016 г. цялата “експертна общност” като един се закле в майка си и баща си, че никъде по света нямало мажоритарни избори в 2 тура (М2), каквито народът тогава поиска.
Е, докато четете тази статия, в американския щат Джорджия вървят точно такива избори, каквито никъде няма по света. Решава се вторият тур в битката за 2 сенаторски места наведнъж. И резултатът може да промени не само САЩ, но и света, включително и България.
Защо и България? Защото фундаменталната част от българската политика зависи от едно посолство. И както знаем, американският Сенат има водеща роля за външната политика на САЩ – той ратифицира международните договори, одобрява посланиците, има думата и при определянето на бюджета на Държавния департамент. Сега нещата са на кантар и изборите по системата М2 в Джорджия ще решат накъде ще тръгне Сенатът, а след него и САЩ, а след тях и Европа и накрая България.
В момента съотношението в Сената е 50:48 в полза на републиканците. Ако стане 50:50, тогава решаващ глас ще има вицепрезидентката Камала Харис, което ще отвори вратата към поредица от радикални “леви” реформи. Демократите ще владеят както президентството, така и двете камари на Конгреса, след което имат 2 години да правят каквото си искат.
Ако овладеят и
Сената, предстои
мощен ляв завой
Демократите гарантирано ще увеличат данъците върху високите доходи и минималната заплата, ще направят решителна крачка към всеобща медицинска помощ от типа “Семашко”, от която ние се отказахме и сега скърцаме със зъби, изобщо ще прокарат серия леви реформи.
Ако не ги прокарат, още на изборите през 2022 г. ще загубят и долната камара, и Сената, след което вече няма да могат да правят нищо. И ще има голяма вероятност през 2024 г. Тръмп пак да се кандидатира и пак да спечели.
Но нас повече ни интересува външната политика на САЩ. До скоро тя не зависеше от смяната на властта – и двете партии следваха горе-долу същата линия. Тръмп обаче направи завой от 180 градуса. Той напусна Парижкото споразумение за климата, хвърли в кошчето договора с Иран и грубо абортира двата трансокеански договора за свободна търговия, с които глобалният елит бе в състояние на напреднала бременност.
От този момент външната политика на САЩ се раздвои. Тръмп симпатизира на източноевропейските “диктатури”, които не искат да пуснат имигранти от Азия и Африка и освен това имат някакви проблеми със Сорос и неговите благотворителни начинания. Ако демократите са на власт, те ще се погрижат да върнат черните овце в демократичната кошара. Нас също няма да ни отмине.
По-конкретно, Тръмп оряза бюджета на Държавния департамент за развитие на демокрацията в страните, където тя е недоразвита.
Това се отрази
зле на доста
български
фондации
Байдън се кани да им върне финансирането, но ако Сенатът си остане републикански, гарантирано ще пречи. Така че битката за сенаторските места в Джорджия е и битка за така мечтаните реформи в България, за които мечтае градската десница, която вероятно е лява, но поне е прогресивна. И ако стане нейното, то ще е благодарение на мажоритарния вот в 2 тура в щата Джорджия.
Ако там изборите бяха в 1 тур, републиканските кандидати вече щяха да са сенатори. Да вземем едното от двете свободни места, за което на втория тур се борят демократът Рафаел Уорнок и републиканката Кели Льофлър. Техните партии издигнаха не по един, а по 5-6 кандидата и в резултат доста проценти се разпиляха. Демократът Уорнок взе 32,9% от вота, но на второ и трето място излязоха републиканката Льофлер с 25,91 и републиканецът Дъг Колинс с 19,95%. Ако изборите бяха в един тур, партиите щяха да имат само по един кандидат и тогава републиканката Льофлер бие с 49,44, а демократът Уорник щеше да пие една студена вода с 48,39%.
Но между двата тура нагласите се промениха. Според последните анкети Уорнок вече води с около 2 пункта. Точно същото важи и за другата двойка.
Така че в един
тур печели
републиканецът,
в два тура
демократът
Или поне така изглежда на този етап. Така че ако българската “експертна” и грантоедна общност получи нови стимули отвън, тя трябва да благодари на мажоритарния вот в 2 тура в щата Джорджия.
Ако демократите вземат Сената, веднага ще възстановят участието на САЩ в Парижкото споразумение за климата, вероятно ще ни притиснат да примем вероятно и договора с Иран, а натискът за двете трансокеански търговски споразумения ще се възстанови с двойна сила.
Фондациите от мрежата на “Отворено общество” ще получат повече влияние и ще го използват, за да накарат парламента да ратифицира Истанбулската конвенция.
Уви, грантоедната общност се дърпа. Според нея М2 давала власт на местните барони. Но в щата Джорджия е на път да стане точно обратното! Там местните барони пък са потомците на белите робовладелци, а дедите и бащите им са членували в Ку-клукс-клан. До средата на миналия век те гласуваха за Демократическата партия, но след като президентите Кенеди и Джонсън приеха серия закони против расовата дискриминация, те се прехвърлиха при републиканците.
Опонентката на чернокожия Уорнок – сенаторката Кели Льофлър, е русокоса и синеока мултимилионерка, представителка на финансовата олигархия, на банковия сектор и на офшорната зона в Кайманите.
И обратното - кандидатът на демократите Уорнок е чернокож и ляв активист. Изводът е, че
М2 взема власт
от олигархията и
я дава на
онеправданите
широки народни маси. Така е поне в щата Джорджия, където чернокожите още носят синила от бича.
Тъй като у нас знаем кои са “бароните”, то градската десница е сред онеправданите. Ако изборите бяха по системата М2, тя гарантирано щеше да е представена в парламента. Тогава ДБ щеше да е в управляващата коалиция с ГЕРБ, да реформира съдебната система и да сложи друг главен прокурор.
Вярно,
този път феновете
на ДБ се надяват
най-сетне да стане
тяхното
Щом получат свои депутати напролет, патриотите ще отпаднат, посолствата ще помогнат и Бойко Борисов ще се оттегли в заслужен отдих. Този път работата е опечена.
Но я да видим какво показват социологическите анкети. Най-високи стойности бяха постигнати в края на лятото и ранната пролет – “Тренд” им даде 9,9 пункта в началото на септември, а “Маркет линкс” – 9,6% в средата на същия месец. После започва плъзгане надолу и в средата на декември “Медиана” има дава едва 2,6%. Не влизат.
За финал мога само да им препоръчам стиховете на покойния Николай Искъров: “Искам да съм негър, негър в Алабама”“ Така е, като не знаят какво да искат.