ЕК иска безплатна чешмяна вода в заведения, на площади и в обществени сгради

30.12.2020 12:23 Албена Арабаджиева
От компаниите за бутилирана вода нямат притеснения от новата евродиректива, не очакват от нея да пострада бизнесът им.

48 показателя ще гарантират качеството

Потребителите ще получават информация какво тече от кранчето

Безплатна или много евтина чешмяна вода да се предлага в ресторанти, столове и други кетърингови услуги, както и в обществените сгради и публичните администрации.

Това препоръчва Европейската комисия в директива за питейната вода, приета в средата на декември от Европарламента. Новото законодателство е следствие от първата успешна гражданска инициатива Right2Water (“Право на вода”), която събра 1,6 млн. подписа за подобряване на достъпа до безопасна питейна вода за всички европейци.

Ресторантьорите у нас обаче не възприемат добре тази идея. “Ценовата политика в България не позволява в момента да предлагаме безплатно вода на клиентите си”, каза председателят на управителния съвет на Асоциацията на заведенията в България Ричард Алибегов.

“Ако мога да си позволя едно фрапе да струва 4 евро, нищо не пречи да налея на клиента, който си го е поръчал, бутилка вода от чешмата и да му я предложа безплатно. Но това са непостижими засега за нас цени. Ако директивата предлага собствениците на заведения да бъдат насърчавани да предлагат безплатно годна за пиене вода на клиентите си, нека да измислят начин, по който да ги насърчат”, добави Алибегов.

Освен по-добър достъп до питейно водоснабдяване на всички граждани директивата цели

да осигури и

по-високо

качество на

питейната вода

Държавите от ЕС трябва да инсталират оборудване за използване на чешмяна вода на обществени места на открито и в закрити помещения, когато това е технически осъществимо. Целта е да се осигури достъп за всички хора, най-вече на уязвимите групи - бежанци, номадски общности, бездомни хора и културни малцинства като ромите и пътуващите общности, независимо дали водят уседнал начин на живот, или не. Тези хора трябва да се информират за възможностите за свързване към разпределителната мрежа или за алтернативните начини за достъп до вода.

Във фактурата със сметката за водата

ще е записана

информация

за химическите

вещества в нея

Ще пише и колко е цената на литър или кубичен метър на доставяната вода за консумация, количеството, което сме употребили в домакинството, сравнено с годишните тенденции на потреблението ни, както и сравнение на нашето потребление със средното.

Информацията трябва да съдържа още: как се пречиства и дезинфекцира водата, има ли превишаване на стойностите на показателите, които са от значение за здравето на човека, оценката и управлението на рисковете за водоснабдителната система, съвети за това как да се намали потреблението на вода и да се избегнат рисковете за здравето, дължащи се на застояли води, както и допълнителни данни, които може да са полезни за обществеността — например относно показателите като желязо, твърдост и минерално съдържание, които често оказват влияние върху възприятията на потребителите за качеството на чешмяната вода.

Според новата евродиректива потребителите трябва да получават редовна информация за водата, която пият, без да са я поискали изрично - най-малко веднъж годишно. Ако това не се случва чрез фактурата, може да е чрез мобилно приложение или друга леснодостъпна форма.

Данните за структурата на разходите и цената на литър ще даде възможност на потребителите да направят сравнение с цените на бутилираната вода. Ако се намали нейната консумация,

домакинствата

в Европа могат

да спестят над

600 млн. евро

годишно,

да намалят пластмасовите отпадъци и попадащите в моретата боклуци. Пластмасовите бутилки са най-често срещаният артикул за еднократна употреба, замърсяващ европейските плажове.

Директивата ще се прилага от всички разпределителни системи, обслужващи над 50 души, или доставящи повече от 10 куб. метра на ден, или ако водата се доставя като част от икономическа дейност, за питейна вода от танкери, в бутилки или контейнери и водата, използвана в хранително-вкусовата промишленост.

За водоснабдителните дружества, доставящи най-малко 10 000 куб. м на ден, или обслужващи поне 50 000 души, трябва да се гарантира, че нямат много течове. Специално е упоменато, че качеството на водата и достъпът до нея са подобрени в България, Унгария и Румъния, но нуждите от инвестиции за поддръжка и подновяване на водоснабдителната инфраструктура остават значителни.

Голямо внимание е обърнато и на повишаването на качеството на водата. Определят се основните стандарти - общо 48 микробиологични, химични и индикаторни параметри трябва да се наблюдават и тестват редовно. (Какви са те - виж в таблицата) Като научна основа се използват насоките на Световната здравна организация за питейна вода и становището на Научно-консултативния комитет на ЕК. Според оценките

новите мерки ще

намалят от 4 на

по-малко от 1%

възможните

рискове за

здравето,

свързани с питейната вода.

Отделните държави могат да включат още изисквания, например да регулират допълнителни вещества, които са от значение на тяхната територия, или да определят по-високи стандарти. Те обаче нямат право да определят по-ниски стандарти, тъй като нивото на защита на човешкото здраве трябва да бъде еднакво в целия съюз.

На всеки 3 години страните трябва да докладват на ЕК за качеството на водата си. Резултатите ще бъдат оценявани и ще се обобщят в доклад.

Специални изисквания има за наличието на олово. СЗО препоръча сегашната стойност на показателя да бъде запазена, но все пак концентрациите трябва да се занижат възможно най-много. Настоящата стойност от 10 микрограма на литър ще се запази за следващите 15 години, но след това трябва да се намали до 5.

До 2022 г. ЕК ще изготви списък на веществата или съединенията, представляващи опасност за здравето. Той ще включва фармацевтични продукти, ендокринни нарушители и пластмасови микрочастици.

Държавите трябва да извършат оценка на риска и да вземат мерки за чистотата на водосборните райони за черпене на питейна вода, на водоснабдителната система и на вътрешните разпределителни системи.

Въвеждат се минимални хигиенни изисквания за материалите, които влизат в контакт с водата, и за химикалите за пречистване и филтърните средства. В тази връзка ЕС работи по стандарти за строителните продукти във водния сектор, например резервоари и тръби, за да не замърсяват питейната вода. Изготвят се списъци с вещества, които могат да влизат в контакт с питейна вода.

Бутилиращи компании: Не сме конкуренти с ВиК сектора, допълваме се

“Не очакваме да имаме загуби в индустрията от въпросното законодателство. Нямаме нищо общо и никога не сме се конкурирали с ВиК сектора. Взаимно се допълваме, защото ние предлагаме здравословен продукт за консумация в движение, няма как всеки да застане до чешмата. Директивата няма за цел да намали продажбите на бутилирана вода, а да гарантира качеството на питейната”.

Това коментира изпълнителният директор на асоциацията на производителите на безалкохолни напитки Жана Величкова. В браншовата организация влизат всички големи предприятия за минерални, изворни и трапезни води у нас.

В директивата се предлагат различни мерки като безплатна кана вода в заведения, въпрос на транспониране в националното законодателство кои от тях ще се включат, каза още Величкова. Тя е категорична, че браншът не е основен замърсител с пластмасови отпадъци, защото голяма част от ПЕТ бутилките за минерална вода се рециклират. Имало възможност дори това да е 100% и всяка бутилка да се използва повторно, каквато вече е практиката в някои европейски държави. Затова и асоциацията на производителите на безалкохолни напитки вече е внесла предложения до екоминистерството да се включат изменения в Закона за управление на отпадъците, които да стимулират отговорното отношение към природата. Предлага се да бъде регламентирано на плажове, природни паркове и градски градинки да има задължително контейнери за разделно събиране на пластмасови опаковки. В момента те липсват, защото концесионери и управа не са задължени нормативно да ги поставят.

Над 30% са загубите за сектора на бутилирани води заради пандемията и слабия туристически сезон. Точни данни ще има в края на януари, но много предприятия в бранша били принудени да ползват мярката 60/40, за да запазят работниците си.

Не са възможни ценови промени и поскъпване на бутилираната вода, защото и доходите на хората се свиват, коментира още Жана Величкова.

От компаниите за бутилирана вода нямат притеснения от новата евродиректива, не очакват от нея да пострада бизнесът им.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>