Депутати четат 1246 стр. за 5 дни, за да има сделка за Брекзит
Появиха се първи критики за постигнатото търговско споразумение между Лондон и Брюксел
Британските депутати получиха необикновена задача по време на коледните празници – да прочетат 1246 страници сложен юридически текст за 5 дни, за да могат да гласуват в сряда бъдещото търговско споразумение между Великобритания и ЕС.
До това голямо предизвикателство се стигна, след като преговарящите екипи успяха да се договорят по документа едва на 24 декември – седмица преди окончателното напускане на страната от съюза. За да влезе в сила той обаче, трябва да бъде одобрен от британския и Европейския парламент до края на годината. И ако в Лондон мнозинството от народните представители са склонни да го гласуват в срок, за да предпазят страната от Брекзит без сделка, то европейските им колеги вероятно няма да могат да упражнят правото си на глас по споразумението до 31 декември.
Това означава, че в първите дни на следващата година то ще действа условно и не се очаква да има някакви промени по отношение на граничния контрол върху товарите, но не така стоят нещата за гражданите. Свободното им движение спира още в нула часа на 1.01.2021 г.
Трудно постигнатото търговско споразумение бе наречено историческо от водещите политици в Лондон и в Брюксел, тъй като предвижда търговията между Обединеното кралство и ЕС да продължи без мита и квоти в условията на лоялна конкуренция, което до момента организацията не е разрешавала на нито една друга държава извън нея.
Председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен увери, че е предвиден ефективен инструмент за реакция, ако лоялната конкуренция бъде нарушена и засегната европейската търговия. ЕК предлага да бъде създаден резерв от 5 млрд. евро, който да смекчи икономическите и социални последици за страните от ЕС след Брекзит.
С четенето на споразумението започнаха да се появяват и първите критики по него. Британското национално сдружение на рибарските организации съобщи, че премиерът Борис Джонсън е продал богатите рибни запаси, съгласявайки се още 5 г. европейските рибари да имат достъп до британски води.
От януари ще трябва виза за работа и следване на Острова
От януари Великобритания ще изисква визи за българите, които искат да работят и да се обучават на нейна територия. Причината е, че след като страната напуска ЕС, спира да действа европейското правило за свободно движение на хора. Ето и основните промени, които предстоят:
Пътувания
Българи, които нямат статут на уседналост във Великобритания, трудова или студентска виза, ще могат да влязат и да пребивават в страната максимум до 6 месеца. По тази причина вероятно още при пристигане ще бъдат помолени да представят билет за връщане, да декларират на какъв адрес ще бъдат и с какви средства ще се издържат. От октомври ще трябва да разполагат и с международен паспорт. Ще могат да използват българските си шофьорски книжки.
Живеещи във Великобритания
Българите, които вече се намират във Великобритания и са получили временен или постоянен статут за уседналост, ще могат да влизат във Великобритания с българска лична карта най-малко до 31 декември 2025 г. Тези, които имат временно разрешително за престой и искат то да стане постоянно след необходимите 5 г. в страната, трябва да внимават да не отсъстват от нея повече от 6 месеца във всяка една от тези последователни години, тъй като ще изгубят право за постоянен статут. Изключения ще има само при сериозни причини като болест, раждане или изпращане на държавна служба в чужбина.
Студенти
Студентите, приети преди края на 2020 г. в английски университети, трябва да кандидатстват за статут за уседналост, който ще им осигури безвизово влизане и достъп до безплатното британско здравеопазване. Срокът е до края на следващия юни, но те трябва да са били в страната поне за ден до 31.XII.2020 г. На всички желаещи да се обучават след януари ще е необходима виза, стига по някакъв повод по-рано да не са получили вече временен статут.