COVID-19 създаде пандемия от страх и отчаяние. За тях болниците са храмовете

24.12.2020 07:30 Кирил Борисов

 Новороденият Младенец е донесъл на хората мир и благословение, казва в интервю за "24 часа" Ловчанският митрополит Гавриил и още: 

Да повярваме в Господ Иисус Христос, да се покаем за греховете си и да се стараем да изпълняваме Неговите свети

Дистанционното обучение е непълноценно и повърхностно, но и деструктивно за духовното и интелектуално развитие на децата

- Ваше Високопреосвещенство, какво забравяме и какво трябва да знаем за духовния смисъл на Рождество Христово?

- След грехопадението на нашите праотци Адам и Ева човечеството попада под властта на дявола. Хората все повече са се отдалечавали от познаването на истинския Бог и са изнемогвали под бремето на греха. Когато хората са осъзнали в пълнота своето безсилие без Божия помощ да се освободят от робството на дявола и греха, тогава второто лице на Пресветата Троица, Бог Син – Господ Иисус Христос, идва на земята и става човек, за да стане човекът бог, както говори св. Атанасий Велики. Преди повече от 2000 г. в малкия юдейски град Витлеем от Пречистата Богородица Мария се ражда Божият Син, за да просвети, изкупи и спаси човека от греха и от робството на дявола. “Затова се и яви Син Божий, за да разруши делата на дявола” (Йоан 3:8). В епохата преди Рождество Христово Бог чрез светите пророци и старозаветните праведници, чрез големи чудеса и знамения е подготвял човечеството за посрещане на Спасителя на света. Новороденият Младенец е донесъл на хората мир и благословение. В нощта на Рождеството ангелите Божии са се явили на пастирите и са пеели ангелската песен: “Слава във висините Богу и на земята мир, между човеците благоволение”. Трима мъдреци от Изток, водени от Витлеемската звезда, са дошли и са се поклонили на Богомладенеца, принасяйки му дарове – злато, ливан и смирна: злато като на цар, ливан като на Бог, смирна като предзнаменувания за Неговата изкупителна жертва за спасението на човешкия род.

- Мнозина свързват този празник с нова надежда и по-добри дни. Какъв е пътят да постигнат това?

- Свети Йоан Предтеча, който е бил изпратен да подготви пътя на идващия Христос, е проповядвал: “Покайте се, защото се приближи Царството Небесно” (Мат. 3:2).

Пътят е да

повярваме в Господ

Иисус Христос,

да се покаем

за своите грехове

и да се стараем с Божия помощ да изпълняваме Неговите свети евангелски заповеди.

- Още в началото на пандемията от COVID-19 бяхте категоричен, че храмовете трябва да останат отворени. Това се случи и понесохте критики. Какво се промени оттогава?

- След началото на пандемията беше оказан огромен натиск върху църквата и правителството да бъдат затворени храмовете. Слава Богу, че правителството се вслуша в гласа на църквата и устоя и получи Божие благословение. След двата големи празника Цветница и Великден националният оперативен щаб обобщи, че

въпреки опасенията

на мнозина никъде в

православните

храмове не е

имало заразяване  

- През ноември бяха подновени специалните молитви при зарази и епидемии. Какъв е смисълът им и има ли вече резултат?

- И в родната ни история много са случаите, когато големи епидемии са преодолявани с молитва и покаяние. И ние по примера на нашите православни предци в трудни моменти сме длъжни да усилваме нашата молитва към Бога, за да ни прости съгрешенията и ни избави от това смъртоносно бедствие.

- Освен заразата виждаме много отчаяни, объркани хора, някои от които стигат до грях като този да посегнат на живота си. Как да се справят със ситуацията?

- Пандемията от COVID-19 поражда една друга, по-страшна пандемия на страх, отчаяние, ужас и зомбиране от отрицателна, стресираща информация. И двете пандемии се лекуват с помощта на Бога, но за втората болниците са храмовете, а лекарствата – вярата, молитвата, църковните тайнства, най-целително от които е светото причастие.

- Познавате ли заболели и излекувани от COVID-19, които са се обърнали към Бог за помощ?

- Да, те са много.

- Здравните власти казват “Дезинфекция, дистанция, дисциплина”. Какво казва духовенството?

- Това, което казват

здравните власти,

е правилно

Но ние още добавяме: молитва, пост, изповед, св. причастие, милостиня, четене на светото Евангелие и светите отци на църквата.

- Всички говорят за чумата COVID-19. Но има ли по-голяма, която пълзи в душите на хората?

- Свещеното Писание и светите отци казват, че единственото зло е грехът, а всички останали страдания са последствие от него: “Ще въстане народ против народ, и царство против царство; и на места ще има глад, мор и трусове… и понеже беззаконието ще се умножи, у мнозина ще изстине любовта” (Мат. 24:7, 12).

 

- Учебниците по “Религия – Християнство - Православие” вече са публични след одобрението от Министерството на образованието. Има ли интерес и каква ще е следващата стъпка на Културно-просветния отдел към Светия синод, който ръководите?

- След 75-годишен застой Министерството на образованието взе решение за конкурс за издаване на учебници по “Религия – Християнство - Православие“. св. синод представи засега

учебници от 1-и до

5-и глас, които са

вече одобрени и са

най-хубавите

от всички останали

учебници по “Религия – Християнство”. Ние благодарим на Бога и се радваме, че децата вече имат пълноценни, професионално изготвени учебници по православие, които да ги учат на любов към Бога и на любов към хората. А където има любов, там има всички добродетели: “Любовта е дълготърпелива, пълна с благост, любовта не завижда, любовта се не превъзнася, не се гордее, не безчинствува, не дири своето, не се сърди, зло не мисли, на неправда се не радва, а се радва на истина; всичко извинява, на всичко вярва, на всичко се надява, всичко претърпява. Любовта никога не отпада” (1 Кор. 13:4-8).

В момента Светият синод работи по учебниците от 6-и до 12-и клас. Културно-просветният отдел и в бъдеще ще изпълнява решенията на Светия синод на БПЦ за духовна просвета на българския народ, на българските ученици и деца. 

- Как се обучават в тази ситуация учениците от Частното начално училище “Св. Седмочисленици” към Ловчанската света митрополия?

- Както и в другите училища, обучението премина в дистанционна форма. Но се надяваме по-скоро децата да се върнат в класните стаи, защото опитът ни убеди, че

дистанционното

обучение е не само

непълноценно и

повърхностно,

но и деструктивно

за духовното и

интелектуално

развитие на децата.

- Каква е равносметката за дейността на Българската православна църква през отиващата си година? Кои са големите предизвикателства оттук-нататък?

- Въпреки неблагоприятните епидемиологични условия, българските духовници продължават да извършват богослужения, да напътстват вярващите със светите тайнства, да проповядват. С помощта на православни християни продължава благотворителната и милосърдна дейност в подкрепа на бедни и нуждаещи се, просветната и мисионерска дейност.

Пред големите предизвикателства на материализма и консуматорския дух, заради които ни сполетяват и бедствия като сегашната пандемия, ние, имайки за пример свети пророк Давид, който казва: “Срещнах утеснение и скръб; тогава призовавах името Господне: Господи! избави душата ми” (Пс. 114:3), призоваваме клира и православното паство

с голямо усърдие

да молим Бога за

прошка и избавяне от

сполетелите ни беди

- След месец ще се навършат 20 г., откакто сте Ловчански митрополит. Каква е равносметката за това време, как се промени епархията и духовният живот в нея?

- Преди много години, когато станах епископ, посетих великия старец на Руската православна църква отец Йоан Крестянкин. Той, както винаги, ме прие с голяма любов и ми каза тези за мен утешителни, думи: “Понеже вие не сте се домогвали до този най-висш свещен сан, то Господ ще ви помогне да носите този тежък кръст”. За тези 20 години действително изпитах Божията милост върху себе си и поверената ми от Господа епархия. Много постигнахме, но смятам и съм убеден, че има още много, което трябва да бъде направено за вярата и спасението на хората.

И накрая нека завършим с думи от Рождественските катавасии:

Христос се ражда - славете Го!

Христос слиза от небесата - срещнете Го!

Христос е на земята - възнесете се!

Уважаема редакция и читатели на “24 часа”,

Христовият мир и радостта на родилия се Богомладенец да изпълва нашите души и сърца и озарява пътя ни към Царството Небесно. Честит празник за много благодатни години!

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>