Коронакризата срина търговията на ул. "Иван Вазов" (снимки)
Предколедната треска за подаръци се оказа мираж за продавачите на ул. „Иван Вазов“. На една от ключовите търговски зони на Пловдив, известна като улицата на обувките заради специализираните магазини там, цари пустота и униние.
Десетина дни преди светлите празници само в два от всичките търговски центрове имаше купувачи, установи репортерска проверка на 24plovdiv.bg.
„Миналия декември на ден влизаха по сто души средно, от тях около двайсетина си купуваха по нещо. Сега - по трима-четирима, и един излиза с покупка“, казва продавачката Милка Терзиева.
Въпреки че рядко някой се отбива, тя грижливо пренарежда артикулите на витрината на своя магазин за козметика и подаръци.
Признава, че го прави по-скоро, за да се разтовари и да убие скуката.
„Радваме се, че не ни затвориха принудително, но сега не виждам и голям смисъл да работим.
Епидемията изплаши клиентите. Заедно с увеличаването на заразените започнаха да спадат оборотите ни. Голяма част от хората вече се затвориха по къщите и почти не излизат“, смята тя.
Според нея лудото пазаруване, за което тръбят социалните медии, се случва само в хипермаркетите с евтина стока.
„Да не забравяме, че много хора са без доходи, други стоят принудително вкъщи, за да гледат децата си заради затворените училища и детски градини“, обяснява продавачката.
Спадналата платежоспособност на пловдивчани се съчетава и с друг негативен фактор – социалната изолация.
„Малцина вече си купуват дрехи и обувки. Просто нямат нужда, тъй като няма къде да ги носят. Не могат да отидат на ресторант, на театър или на дискотека.
Дори на гости стана опасно да се ходи. Освен това още не са си износили купените в началото на годината дрехи и обувки“, казва Павлета Найденова, която сама върти моден бутик.
Тя се шегува, че вместо официални рокли и палта, е по-добре да започне да продава анцузи и пижами.
На „Иван Вазов“ традиционно пазаруват средна ръка хора, тъй като цените по-ниски от тези в моловете и другите търговски улици. В разгара на кризата обаче и те гледат да спестят някой лев заради растящата икономическа несигурност.
Купувачи рядко се отзовават въпреки че почти навсякъде е обявен перманентен „черен петък“ и висят табели с намаления до 50-60%, ликвидации и пълни разпродажби.
Оборотите на магазините допълнително са намалели и заради по-малкото хора, които работят в централната част, след като мнозина минаха на хоумофис и работят от вкъщи. Дотолкова, че някои от магазините предпочитат да не отварят изобщо.
Павилионите за бързо хранене и закуски също отчитат рязък спад на оборотите. Разположените в района на Музикалното училище и СУ „Св. Патриарх Евтимий“ баничарници също хлопнаха кепенци, след като учениците минаха онлайн.
„Въпреки че повечето от собствениците на помещения направиха отстъпки с наемите или ги опростиха изцяло“, не се знае докога ще издържим. Всяка седмица някой се предава и затваря бизнеса“, разказва Милка Терзиева.
Малко по-ведра е картината в подлеза на Централна гара. Там търговците също отчитат спад, но все още оборотите им са прилични. При тях се отбиват хора, които пристигат или заминават от Пловдив с влак или рейс от гарата и двете автогари. Освен това минават и много пловдивчани по пътя между Кючук Париж и централната част на града.