Хаосът с Брекзит започна, километрични опашки по английските граници
Лондон и Брюксел се разбраха за ново удължаване на преговорите за търговско споразумение
Проблемите от предстоящата на първи януари раздяла на Великобритания с ЕС вече започнаха. В Югоизточна Англия, където са основните пристанища за фериботните линии и терминалите на тунала, свързващи Острова с Европа, се образуваха километрични опашки от тирове. Причината е съвет на британските власти към големите търговски вериги да се запасят с храни, тъй като след Нова година може да има сериозни нарушения на доставките заради Брекзит. Цените им пък може да скочат заради въвеждането на митнически ставки от 10-15%. Анализи показали, че дори да се стигне до търговско споразумение между Лондон и Брюксел, камионите пак може да попаднат в 100-километрови опашки, тъй като ще бъдат изисквани и проверявани допълнителни документи.
Главният полицейски инспектор на графство Кент Алън Пъгзли предупреди, че
забавянето за преминаване през
Ламанша може да стигне до два дни,
а смущенията в трафика да са между 3 и 6 месеца. Някои фирми започнаха да тестват нова схема за прехвърляне на стоки без придружител с фериботните връзки, за да заобиколят задръстванията. Те разчитат на европейски партньори да натоварят контейнерите на корабите на френските пристанища и техните камиони да ги посрещнат на английските, за да избегнат преминаване на границата с камиони. Британските власти организират и експресна процедура за пропускане на 70-100 тира дневно, които карат бързоразвалящи се стоки като морски храни и пресни меса.
В неделя се очакваше окончателно решение дали ще има търговска сделка между Лондон и Брюксел, което да позволи голяма част от товарите между Великобритания и ЕС да продължат да се внасят и изнасят безмитно. Това обаче не се случи. След телефонен разговор между премиера Борис Джонсън и шефката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен бе съобщено, че преговорите няма да спират в опит да се постигне компромис. Въпреки изтощението и изтеклите крайни срокове, смятаме, че трябва да положим това допълнително усилие, обяви шефката на ЕК.
Източници от английското правителство обаче твърдят, че
условията на ЕС
продължават да
са неприемливи,
а от опозицията го критикуват, че води неправилно преговорите с европейските съюзници, използвайки заплахи от минали времена като например, че ще изпрати 4 военни кораби и хеликоптери, които да ловят навлизащите в британски води френски рибари, ако няма търговско споразумение. Нов краен срок за завършване на преговорите по него не бе определен, но се твърди, че разговорите ще продължат и през нощта срещу понеделник.
Междувременно Джонсън свика министрите си в Лондон, за да ги информира за разговора си с Урсула фон дер Лайен и да обсъдят как да продължат. Разкрито бе, че се обсъжда спасителен пакет от около 10 млрд. лири за сектори, които ще бъдат най-сериозно засегнати от липсата на търговска сделка като риболов, химическа и автомобилна промишленост.
“Обединеното кралство не може да бъде заключено в регулаторната орбита на ЕС и очевидно трябва да си върнем контрола върху риболова. Това са спорните въпроси и според мен е много ясно какво иска Великобритания”, заяви Джонсън. Той увери, че през последните 4 г. страната му е извършила огромна подготовка да напусне съюза и без сделка.