Възстановяват античен воден часовник на Сахат тепе
“Ще възстановим водния часовник (клепсидра), украсявал Дановия хълм в Пловдив преди 18 века. Направихме проучване и смятаме, че можем да го пресъздадем в автентичен за този период на Римската империя стил.
Намерили сме и майстор, който да го направи“. Това съобщи пред 24plovdiv.bg кметът на район „Централен“ Георги Стаменов. Само преди дни той завърши основния ремонт на построената през XVI век Часовникова кула на хълма, която е една от главните забележителности на Пловдив.
Историческите сведения сочат, че градският часовник се е разполагал в подножието на Сахат тепе още през античната епоха. През 1920 г. при събаряне на къща на главната улица "Княз Александър" строителите се натъкнали на ценни находки от римско време - мраморна плоча, която е била част от циферблата на слънчев часовник.
Той е бил поставен на южната стена на сграда, в която се е намирал водният часовник на Пловдив. Историците смятат, че той е бил построен през 161 г.
Клепсидрите са били прочути в гръко-римския свят- Платон е поставил първия в Атина, а Сципион - в Рим.
Запазени са и подробни чертежи на древногръцкия механик Ктесибий, живял в III в. Пр. Хр. в Александрия.
Георги Стаменов допълва, че са проучвали и старинни образци от Италия.
Водният часовник ще работи, но над него ще бъде поставено защитно стъкло.
Всеки посетител ще може да види механизма - как водата се прелива от съд в съд, с което задвижва механичните елементи, отмерващи времето.
“Изграждането на клепсидрата няма да струва някаква колосална сума, но пък ще бъде изключително атрактивно. Няма подобна забележителност в България, а и по света са запазени съвсем малко образци. Ще привлечем много туристи“, категоричен е кметът на „Централен“.
Водният часовник ще бъде изграден от камък, мрамор и метали, типични за античността. Той ще бъде разположен на площадката до телевизионната кула. „Мястото е изключително подходящо. Туристите ще си правят снимки и селфита на фона на Трихълмието”, смята Стаменов.
Според него проектът и визуализацията ще бъдат готови през февруари, след което ще бъдат внесени за съгласуване в Министерството на културата и НИНКН.
Ако всички процедури се придвижат бързо, часовникът може да украси Дановия хълм още в края на 2021 г., гласи оптимистичният вариант на кмета.