Проф. Аргирова: Мерките да се разхлабват на стъпки през 10 дни, за да се види ефектът
Преболедувалите COVID-19 да се въздържат от ваксиниране в началото
Едва ли ще се стигне до сезонна ваксина срещу този вирус
Все още има малко случаи на грип - главно грип А,
Би трябвало и трите ваксини да са ефективни за всички възрасти, включително деца над 5 г. и бременни
Все още не знаем доколко са подходящи за хора с хронични заболявания (бъбречни, сърдечни), с алергии или автоимунни заболявания, казва вирусологът проф. д-р Радка Аргирова, дмн
- Проф. Аргирова, във вторник Англия стартира ваксинирането на населението си. Това се очаква да се случи и у нас след Нова година. Одобрявате ли ваксинационния план на правителството?
- Правителството прие Национален план за ваксиниране и цялостната логистика на ваксинацията, утвърден е и редът, по който ще се осъществи тя. Не е ясно дали ЕМА (Европейската медицинска агенция) и нашата ИАЛ (Изпълнителната агенция по лекарствата) са одобрили предлаганата ваксина, което е задължително изискване. Не са ясни също така противопоказанията за ваксинацията, възможните нежелани ефекти, продължителността на ваксиналната защита и много други.
Според мен трябва да се планира задължително и тест за налични антитела срещу вируса, т.е. ако човек е преболедувал, не е необходимо да получава ваксина.
- Има ли случаи, при които би било рисковано ваксинирането заради твърде слаб имунитет например или поне в този ранен етап, докато се съберат още данни за ефекта на ваксините?
- Все още няма сериозна научна публикация за предлаганите ваксини, няма и опит, няма практически резултати, но затова пък има изключително бързане, което оправдавам само до известна степен. Все пак законосъобразните изпитания трябва да завършат и главните изводи от тях да се огласят и да се преценят внимателно.
Не знаем доколко са подходящи тези ваксини за възрастни хора със или без хронични заболявания (бъбречни, сърдечни), за бременни или жени, планиращи бременност, за деца над каква възраст може/не може да се използват, за хора, страдащи от алергии или автоимунни заболявания, и др.
- Има примери от нашия и от световния опит за хора, които не е било добре да се ваксинират в началото при други пандемии. И при овладяването на тази можем ли да се водим от опита с ваксинирането при предишни пандемии, или всяка има своите особености?
- Преди всичко добре е в самото начало на ваксиналния процес лицата, прекарали COVID-19 и вече придобили антитела към вируса, да се въздържат от ваксиниране, тъй като образуваните след срещата с вируса антитела ще ги предпазят поне 3-6 месеца от ново заразяване. Дотук свършва общото с другите инфекциозни вирусни заболявания. Но всяка пандемия има свои особености – например тази така бързо се разраства, че действително изисква бърза реакция.
- Какви са реалистичните първи очаквания със старта на ваксинирането и кога?
- Ваксинирането не може да се започне, преди ваксината да е минала през регулаторните органи – в Европа и у нас. Това няма да стане преди края на годината. Чак след като получим поне т.нар. кратка характеристика на продукта, ще можем да бъдем по-конкретни.
- Три вида ваксини срещу SARS-CoV-2 ще получи България по линия на общата поръчка с ЕК – антигенни, антивирусни и иновативната, базирана на РНК. Има ли по-специално приложение за определена група хора всяка една от тях?
- Какъвто и да е видът на ваксината, тя е антивирусна. Трите посочени вида са всъщност три различни подхода, изразяващи различни антигени, т.е. имуногени, срещу които организмът ще образува антитела. Би трябвало и трите ваксини да са ефективни за общото население – т.е. всички възрасти, включително деца над 5 г. и бременни.
Все още не е ясно дали ще можем да избираме ваксината. Ако това е възможно, ще трябва да се уведоми населението за качествата и предназначението на всяка от тях.
- Вече има случаи на повторно заразени медици у нас. Какво е обяснението?
- Не ми е известно дали повторното заразяване е доказано, т.е. дали става въпрос за същия, или за друг вирус. Без данните от секвенционния анализ не мога да приема повторно заболяване или повторно заразяване.
- Как се разви генетично вирусът SARS-CoV-2 у н ас от началото на пандемията? Различава ли се картината в останалите части от света?
- Картината у нас не се отличава от тази по света. Това е така, защото всички сме свързани, а инфекцията е въздушно-капкова. В цяла Европа и у нас върви единият от трите мутанта на китайския вирус.
- Измененията в този мутант имат ли влияние върху сериозния ръст на смъртните случаи?
- Да, “нашият” мутант е по-инфекциозен и малко по-вирулентен от китайския оригинал. По-бързо се разпространява, вероятно затова Западна Европа преживя тежък втори бум на инфекцията.
- А бързоизменчив ли е вирусът и това няма ли да отслаби ефекта на ваксините? Ще се наложи ли да се прави нова ваксина за всеки нов сезон, както при грипа?
- Всички РНК съдържащи вируси са силно изменчиви. Но не всички мутации се запазват в бъдещите вирусни поколения. Засега геномът на SARS-CoV-2 се счита за стабилен, което означава, че и ваксината се очаква да бъде достатъчно стабилна. Едва ли ще се стигне до сезонна ваксина срещу този вирус.
- Каква е реалната картина на разпространението на вируса до момента в България?
- Дифузно повсеместно разпространение, вирусът не среща никакви прегради, за да е навсякъде.
- А как върви разпространението на грипния вирус?
- Все още има малко случаи на грип, главно грип А, но е още рано за масово разпространение. Пикът у нас обикновено е в края на януари и началото на февруари. През март често се наблюдава “опашка” на грипната епидемия.
- В лабораторията на болница “Токуда” бяха установени първите случаи на хора, заразени едновременно с грип и с коронавирус. Как се разви състоянието им? Има ли и други случаи?
- Да, идеята ни да използваме тестове за едновременно откриване на грип А, грип В и SARS-CoV-2 бе да даваме етиологична диагноза, т.е. лечението да бъде максимално адекватно. Срещу грип имаме прекрасни лекарства, налични и у нас. Тези, които се изследваха за трите вируса едновременно, всъщност се оплакват от общи за трите вируса симптоми – температура, кашлица, болки по ставите и мускулите и др. В последната седмица нямаме нови случаи на тази двойна инфекция.
- Самата вие казвате, че този коронавирус вероятно ще остане сред нас. Би ли имал дълготраен ефект той върху грипния вирус?
- Двата вируса са изключително различни – по структура, репликация, антигенен и генетичен строеж, изменчивост. Това, което ги свързва, е, че и двата предпочитат да нападнат дихателната система – грипният вирус “обича” горните ѝ отдели, а SARS-CoV-2 – долните. И лечението също е различно.
- Как трябва да се процедира с разпускането на мерките? Изпълнителният директор на “Пфайзер” призова правителствата по света да не отварят прибързано икономиките си въпреки разработването на ваксината.
- Трябва да се “отваряме” бавно, постепенно и след всяка стъпка да има достатъчен период – например от 10 дни, за да можем да отчетем ефекта ѝ. Освен поради явни причини за това има значение и фактът, че не всички хора ще се ваксинират, т.е. вирусът ще продължи да се разпространява безпрепятствено.
CV
l Завършва медицина в МУ- София. Специализира в Института по вирусология “Ивановски” в Москва, в Института по туморна биология във Фрайбург, Германия, в Северозападния университет в Чикаго, САЩ
l През 1985 г. внася вируса на СПИН у нас с цел развиване на научнопрактическата дейност за проучването му, а след това изгражда и ръководи първата българска Централна лаборатория по СПИН. Участва в световни програми и инициативи по темата
l От 1995 до 1997 г. е зам.-министър на здравеопазването и главен държавен санитарен инспектор
l От септември 2013 г. е част от екипа на “Аджибадем Сити Клиник МБАЛ Токуда” като лекар вирусолог към Клиничната лаборатория, сектор “Имунология и молекулярна диагностика”