Натопиха проф. Михайлов, че като доброволец в Свищов не е влизал в COVID отделението
Не е вярно - и той, и д-р Тимчев преглеждаха всеки ден от 7 до 17,30 ч, опроверга твърденията старшата сестра Ваня Ламбрева
Депутатът онколог от БСП проф. Георги Михайлов, който в средата на ноември отиде да помага на болните с коронавирус в останалата без лекари и сестри болница в Свищов, не е влизал в COVID отделението и не е престоял нито час в заразената среда. Тази информация се появи в сряда в някои сайтове, беше потвърдена и пред “24 часа” от управителя на болницата Илиян Венков. Оказа се обаче, че е некоректна.
Проф. Михайлов и колегата му от БСП д-р Илиян Тимчев бяха разпределени в дунавския град по време на обявената от Корнелия Нинова кампания, че лекарите от партията стават доброволци на първа линия.
“В понеделник (16 ноември, б.а.) дойдоха в Свищов, във вторник влязоха в болницата и в петък сутринта си тръгнаха. Създаде един хаос и нищо повече. Професор е човекът, той си мисли, че сме университетска болница”, коментира Илиян Венков. Той е зам.-кмет, бе и кандидат за общински съветник от листата на ГЕРБ.
По думите му проф. Михайлов попарил свищовлии, като вместо да помага,
идвал към 10 ч в болницата и
към 16 ч се оттеглял в хотела
на разноски на общината. Според специалиста повечето пациенти в препълненото COVID отделение не се нуждаели от болнично лечение. “Но какво значи да върнеш човек с дихателни затруднения, с паднали сатурационни показатели? Той ги върна, замина си и после тези хора дойдоха в болницата в критично състояние, някои починаха”, коментира Венков. От стационара също казвали, че доброволчеството на професора създало само напрежение.
“Тези твърдения са напълно неверни и това има как да се провери”, отговори пред “24 часа” проф. Георги Михайлов. През петте дни, в които той и д-р Тимчев били в болницата, Илиян Венков бил под карантина и дори не е стъпвал там, твърди Михайлов. Проверка на “24 часа” потвърди това.
В началото на ноември Венков влезе като доброволец в COVID отделението на болницата, заедно с кмета Генчо Генчев. На 15 ноември стана ясно, че се е заразил и бе под домашна карантина. Ден по-късно дойдоха лекарите от БСП и няма как Велев да е бил в болницата. А и на 23 ноември той бе приет по спешност в София, защото състоянието му се влоши.
“Гарантирам, че проф. Михайлов и д-р Тимчев бяха и петте дни
в болницата от 7 ч
сутринта до 17,30-18 ч,
а понякога и по-дълго”, каза старшата сестра в болницата Ваня Ламбева, която работила с лекарите през целия им престой там. Тя обясни, че те са правили визитации, назначавали са лечение и са преглеждали в приемния кабинет, в отделението, където положителните с бърз тест пациенти изчакват PCR резултата си, и в самото COVID отделение.
“Пациентите питаха за тях, след като си тръгнаха”, добави Ламбева. Още с идването си проф. Михайлов казал на лекари от вътрешното отделение във вторник да си останат у дома и да си починат, докато те ги заместват.
В свищовската болница сега работят 5-има студенти по медицина. Те дават дежурства при COVID болните и ситуацията в момента е под контрол. В грижите за болните отново се включи кметът на града Генчо Генчев, който влезе в отделението, но се зарази и бе 14 дни под домашна карантина.