Правят невъзможно отнемането на деца от лоши родители
Осиновявания само в краен случай
За невярно докладвано насилие над дете ще се носи наказателна отговорност
Отнемането на деца от лоши родители да стане практически невъзможно, предвиждат промени в Закона за закрила на детето, внесени в парламента от ВМРО.
Специалната закрила на децата в риск да отпадне, а при преценяването на риска да не се вземат предвид временното финансово състояние и жизненият стандарт на биологичното семейство, предлагат от партията.
В момента специалната закрила на децата предвижда незабавно извеждане от семейството, ако са тормозени или бити от родителите или са отглеждани в мизерия.
Биологичните родители и настойниците да имат право на мнение при определянето на риска за децата и насочването им към социални услуги, предвиждат още предложенията. Освен това се
фаворизира
отглеждането в
биологичното
семейство
или роднини, докато в момента законът дава приоритет само на семейна среда. Това на практика прави приемните семейства неработещи, коментираха социални работници.
Подаването на сигнал за насилвано или малтретирано дете също ще става по-трудно, предвижда проектът на ВМРО. В момента законът гласи, че всеки, който знае, че детето се нуждае от закрила, да може да подаде сигнал за това до МВР, Държавната агенция за закрила на детето или социалните. Промяната предвижда обаче да се подписва и декларация, че при невярно представени факти
подателят на
сигнала може
да влезе в
затвора
за срок до 3 години или да плати глоба.
Приживе родителите да могат да определят кой ще се грижи за детето им в случай на смърт, болест, инвалидност или друга невъзможност да упражняват родителските си права, гласи друга промяна. Това ще става с нотариално заверено пълномощно, а братя и сестри не могат да бъдат разделяни.
Предлага се държавата да управжнява административен и съдебен контрол за ефективността от наложените мерки по закона от началото до края. Родителите или законните представители на детето пък ще имат задължително участие във всички производства.
Върху всички мерки за закрила на детото да има предварителен и последващ съдебен контрол, като при нарушения съдът да може да налага дисциплинарни и финансови санкции на социални работници и
да отнема
лицензи на
неправителствени
организации,
е друга от промените.
Министърът на правосъдието пък ще гарантира, че осиновяването на дете ще става, след като са изчерпани всички останали мерки - детето не е можело да остане при биологичното си семейство, да бъде настанено при роднини, в дом и т.н. Външният министър пък ще следи за развитието на осиновените в чужбина деца.
При дела изслушването на детето да става задължително в присъствието на служител на ДАЗД, а не на социален работник, както е сега, предвижда друга промяна. Досега агенцията за детето не е изпълнявала такива задачи. Задължително ще е и присъствието на особен представител на детето. Дирекция “Социално подпомагане” да не може да представлява непълнолетните в случаите, предвидени по закон, но разноските за назначаване на особен представител в административните производства да се поемат от бюджета ѝ, гласи още едно от предложенията на ВМРО.