Рекордно мръсен въздух в Пловдив въпреки локдауна
Локдаунът засега не може да спре замърсяването на въздуха в Пловдив. В разгара на отоплителния сезон замърсяването с фини прахови частици нарасна стремително и вече достигна два пъти и повече над нормата.
Това показват данните на двете измервателни станции в „Каменица“ и „Тракия“, както и независимият монинторинг на Airbg.info.
Бюлетинът на Изпълнителната агенция за околна среда посочва, че фините прахови частици в града на тепетата варират между 2.05 и 2.59 пъти над нормата през последното денонощие.
В полунощ в „Тракия“ е отчетено рекордно за сезона замърсяване – 124 мкг/куб.м, докато среднодневното е 82 мкг/куб.м.
Станцията в „Каменица“ е засякла пиково замърсяване от 102,5 мкг/куб.м, като усреднените стойности възлизат на 82,5 мкг/куб.м.
Нормата за допустимо замърсяване с фини прахови частици е 50 мкг/ куб.м, което не бива да се превишава повече от 35 дни в годината.
Тази сутрин нивата бяха в допустимите рамки, сочи екобюлетинът на сайта на Община Пловдив.
Най-големите замърсители са отоплението на дърва и въглища, автомобилният трафик строителството и индустрията.
В някои пловдивски квартали се оплакват, че не могат да дишат от редовното палене на автомобилни гуми.
До началото на отоплителния сезон бяха отчетени 29 дни с наднормени стойности от началото на годината.
От средата на ноември с понижаването на температурите качеството на въздуха започна да се влошава с всеки изминал ден и вече надхвърли два пъти пределните стойности.
Общината започна информационна кампания, с която призова пловдивчани да ползват градския транспорт, вместо личния автомобил, както и екологични горива в уредите за битово отопление.
Друга мярка са глобите - изхвърлянето на стари автомобилни гуми се наказва със санкция до 1000 лв. а паленето им – с до 5000 лв.
По време на пролетното затваряне заради епидемията от коронавирус въздухът в много градове у нас се изчисти заради рязкото на намаляване на трафика и индустриалната дейност. Влияние оказа и края на студените месеци, когато хората спряха да се топлят с дърва и въглища.