Скейтпарк, площадка на Копитото и детска кухня се борят за вота на софиянци
Гласуването е до края на месеца, общината ще реализира проекти за 1,5 млн. лв. през 2021 г.
Скейтпарк в “Надежда”, изгледна площадка на Копитото, няколко фестивала, фермерски пазар в “Нови Искър” и дори изграждане на общинска кухня за деца, които се хранят без глутен. Това са само част от 39-те граждански проекта, които се борят за гласовете на софиянци в пилотното издание на програмата “София избира”. Тя се инициира от кмета на София Йорданка Фандъкова и цели да разшири прякото участие на гражданите в определянето на общинските инвестиции. Подобна програма вече действа от няколко години в Париж и бе създадена от кмета на френската столица Ан Идалго.
До 30 ноември всеки столичанин може да гласува за един от тях и така да определи тези, които общината ще реализира през 2021 г. Бюджетът на програмата е 1,5 млн. лв. Общината ще изгради проектите, събрали най-много гласове. Колко от тях ще бъдат изпълнени, зависи от стойността на събралите най-много гласове предложения.
Любопитното е, че това е програма с
проекти, предложени от
гражданите и избрани от тях
Всеки софиянец може да гласува само веднъж и само за един проект. Нужно е само всеки да въведе номера на мобилния си телефон. След това ще получи код. С въвеждането на кода се потвърждава направеният избор. Трябва да се включи и геолокацията, за да е сигурно, че гласът е подаден от София. Гласуването става на сайта на общината www.sofia.bg/sofia-izbira.
Най-много са предложенията, свързани с изграждане на детски площадки и различни атракциони за игра. Сред тях са площадка, посветена на различните видове изкуства в “Младост”, увеселителен парк край езерото в “Панчарево”, нов атракцион в Южния парк – издигане с хелиев балон, детска читалня в Борисовата градина и природосъобразен дървен парк в “Мусагеница”.
Подадени са и доста предложения, свързани със спорта. Едно от тях е изграждане на скейтпарк в “Надежда”, друго е за нови тенис маси в “Дианабад”, а трето – за създаване на спортни площадки за деца и младежи с увреждания.
Любопитното е, че не липсват и инфраструктурни идеи, подадени от гражданите. Сред тях са ремонт на ул. “Будапеща” с
изграждане на асансьор
и тераса за наблюдение,
нова организация на движението на кръстовището на бул. “Черни връх” и улиците “Хенрих Ибсен” и “Сребърна”, която да позволи там пешеходното движение да е само през подлез, а от “Спаси София” предлагат нова организация на трафика по бул. “Патриарх Евтимий” и улиците около него.
Няколко предложения за фестивали - за кино, музика и събития на открито през лятото и ежегоден на хоровете от балканските столици, също се борят за вота на софиянци.
Природен парк “Витоша” предлага на Копитото да се изгради кът за отдих и изгледна площадка. Има и проект за изграждане на алея за кемпери на ул. “Урал” в “Горна баня” с паркоместа.
Друга идея предвижда да се възстановят стари исторически превозни средства – трамвай, тролей и два автобуса, като първа стъпка към изграждане на музей на градския транспорт в София. Ретровозилата може да се ползват за сватби, балове и различни събития.
Поставяне на автомати за изхвърляне на найлон и пластмаса, които ще помогнат за почистването на града, предвижда друг проект. За да се стимулира изхвърлянето им точно на тези места, се предвижда срещу определено количество боклук автоматите да дават безплатен билет за градския транспорт.
Скулптурата
“Целувката”
предвидена за
място за срещи
Замисълът на автора ѝ Райнис Гелов е тя да е висока 4,70 м
ВИКТОРИЯ КОСТОВА
Скулптурата “Целувката” на Райнис Гелов е един от 39-те одобрени проекти в програмата “София избира”.
Ако спечели, тя вероятно ще бъде разположена в близост до Моста на влюбените до НДК върху тревната площ. Поне такава е идеята на художника. “Целувката” ще бъде с височина 4,70 м, дължина около 6 м и ширина около 3 м и ще бъде изработена от неръждаема стомана.
Проектът “Целувката” е паркова скулптура, която е обозначена за места със социална дейност - организиране на културни, общински или корпоративни събития, място за срещи, както и отбелязване на празници като например Деня на Свети Валентин, Световния ден на целувката и др. Такава скулптура не е създавана досега в чужбина. Има няколко подобни атракции като “Облачната врата” в Чикаго и “Водопадът” на Бруклинския мост в Манхатън, които са предпочитано място за снимки.
Идеята за произведението е възникнала преди няколко години с цел да облагородява обществените пространства. Авторът ѝ Райнис Гелов е член на Съюза на българските художници, завършил е Националната художествена академия, специалност “Скулптура”. Негови произведения има в редица частни колекции, част от които на Бил Клинтън, Юрий Лужков, други се намират в Италия, Франция, Германия, Испания и Индия. Досега скулпторът има три реализирани проекта в София.
Райнис Гелов се стреми да създава модерно изкуство, което да бъде разбрано и възприето от хората. “Един автор трябва да мисли за социалните пространства, а не да попълва нечии колекции”, казва Гелов.
Огледален пасаж
пред Народния театър
събира изкуствата
Огледалният пасаж “Иван Вазов” ще бъде разположен по протежение на ул. “Иван Вазов” в отсечката от ъгъла с ул. “Бенковски” до ъгъла с каса “Юг” на театъра на приблизително 1200 кв. м. Той съчетава в себе си идеята за диалога между изкуството, което се променя постоянно, градската среда, която е динамичен и естествен организъм, и хората, които заедно с тези елементи сътворяват и пресътворяват града. Целта е това пространство да се превърне в модерна и привлекателна платформа както за жителите, така и за гостите на столицата и да стане територия на различни изкуства – театър, музика, балет, кино и т.н.
Като визия пасажът - идеята и проектът са дело на колектива на трупата, взел пример от световни стандарти. Той обединява шест панела с огледална повърхност, наподобяващи театрални кулиси, а отворите им - портала на сцената. Всеки отвор е по-голям от предходния, за да може погледът фронтално да придобие илюзия за перспектива. Конструкцията завършва с огледален модул с кубична форма – символ на сценичната кутия.
Всеки от панелите също е огледален и така цялото пространство се превръща в активна форма на комуникация, където зрители и минувачи споделят преживяването в своеобразен визуален и емоционален колаж. Философията на огледалните повърхности е да даде възможност на пространството да се впише естествено, а не да нарушава градската среда със сградата - паметник на културата на Народния театър.
Вътре в пространството ще се случва магията на изкуството, като всеки от панелите може да се прекомпозира така, че да създава различни пространства. Конструкцията завършва с огледален модул с кубична форма. Тя е препратка към естествената архитектурна среда на павираната улица, чиято настилка е разграфена в логиката на квадрат. Абсолютно тъмен отвътре, кубът сам по себе си е символ на сценичната кутия. Средата в него, в която са видими елементи от сценичен декор и реквизит, ще “оживява” благодарение на приложение за добавена реалност, чрез което ще се доближава максимално до виртуален сюжет на представление. Зрителите винаги са проявявали интерес към това, което се случва зад видимото по време на спектакъла, зад кулисите и да се поставят на мястото на актьора, да бъдат на сцената и да станат част от живото случване на едно театрално представление, да го преживеят лично.