Заради пандемията, кабинетът може да харчи повече
Бюджетната комисия даде съгласие бюджетният дефицит да е над 3%
Заради пандемията, кабинетът може да прехвърля пари и да преразпределя спестени разходи от министерства към други институции, вкл. към здравната каса. Това реши бюджетната комисия, която прие на второ четене промени в Закона за публичните финанси.
Предложението на шефката на комисията Менда Стоянова и депутати от ГЕРБ получи 11 „за“ и 4 „въздържали се“. Условието обаче е парите да се използват целево за ограничаване на щетите от пандемията. При обсъждането стана ясно, че по закон преразпределените пари могат да се насочват към председателя на парламента, министрите, Висшият съдебен съвет, както и кметовете.
Депутатите подкрепиха и предложението при извънредни обстоятелства, извън контрола на МС, дефицитът да може да надвиши 3% от БВП, вместо записаните в момента 2%, а годишният ръст на разходите да може да бъде по-висок от този на потенциалния БВП. Записано е обаче допълнително условие това да бъде допустимо само при извънредни обстоятелства или при наличие на компенсаторни мерки, които увеличават приходите. Мерките трябва да се определят през годината, следваща решението, а в извънредни обстоятелства - през годината, следваща отпадането им. Гласувано бе и предложението в дeфицитa дa нe ce в?лючвaт paзxoдитe, извъpшвaни oт cмeт?и зa cpeдcтвa oт EC, ?a?тo и пo дpyги мeждyнapoдни пpoгpaми и дoгoвopи, в?лючитeлнo cвъpзaнoтo c тяx нaциoнaлнo cъфинaнcиpaнe. Това означава, че и касовият дефицит може да бъде над 3%, а също и че няма да има ограничения по усвояването на парите от европейските фондове и от Плана за възстановяване на Европа. По тях, България очаква заем от 511 млн. eвpo.
Мнозинството не прие предложението на БСП при обсъждането на бюджета най-напред да се одобряват отделните параграфи, а след това да се гласува макрорамката. Комисията отложи обсъждането и приемането на данъчните закони и на бюджета за заседанието си през идната седмица.