Психиатърът: При онлайн обучение децата трябва да са поне час навън
Дългото време пред компютъра не се отразява добре както на здравето, така и на психичното състояние на децата. Те прекарват повече от 8 часа, взирайки се в екрана и пощуряват. Много от тях започват да се оплакват от замъглено зрение и главоболие, заяви известният пловдивски психиатър д-р Веселин Герев. Според него при онлайн е необходимо учебните часове да бъдат намалени, междучасията да са по-големи, а подрастващите да прекарват поне 60 минути навън, да ходят и спортуват, да сменят активностите.
"Децата тотално спряха да се движат. Няма го отиването и връщането от училище. Липсват социалните контакти. Губи се и стереотипът за ставане и приготвяне за уроците. Голяма част още са в леглото, когато започват онлайн заниманията", посочва д-р Герев.
По думите му в тази ситуация родителите трябва да обръщат по-голямо внимание на децата си, да разговарят с тях, да ги водят на разходка при хубаво време, както и да насаждат у тях паника.
"Трябва да им обяснява да спазват мерките, но не и да им се насажда страх. Има дори абсурдни случаи, в които на детето се вменява чувство на вина, че член от семейството се е разболял, тъй като вирусът бил пренесен от него", посочва психиатърът.