Сърдитият хазяин

09.11.2020 08:45 Диляна Ценова

Президентът и цялата храбра опозиция да кажат, ако имат алтернатива за мерки срещу заразата

“Безработицата расте с часове, много българи спешно се нуждаят от помощ. Мизерията не е спасение от вируса. Гладът скоро може да надделее над страха и последствията може да са по-разрушителни от коронавируса. Затова трябва да си поставим ясни национални цели: връщане към нормален ритъм на живот, производство, свободно движение на хора и стоки. Тази цел може да бъде постигната с обединение на институциите и на всеки един от нас.”

Сигурно имате смътен спомен за тези светли слова на Румен Радев от 3 април. С огромна загриженост държавният глава препоръча тогава здравеопазването да възприеме по-гъвкава стратегия за борба с коронавируса и призова в спешен порядък да се преразгледат някои разпоредби в приетия Закон за извънредното положение, които блокират икономическия живот.

По онова време президентът не криеше раздразнението си от коронакризата, която отклонява вниманието от неговите славни дела, защото всички чакат с трепет и плам брифингите на НОЩ, все едно дават “Робинята Изаура”.

На фона на рестриктивния образ на генерал Мутафчийски Радев се прояви като широко скроена и разкрепостена личност, призоваваща за балансиран подход. Протестите още не бяха започнали, затова с присъщата си далновидна хитрост той яхна зараждащия се бунт в народните души, използвайки стреса, умората, раздразнението от карантината и вцепеняващия страх - като психоаналитик, който успокоява обран евреин.

Да проследим сега какво казва същият големец днес, седем месеца по-късно, при статистика от над 4 хиляди новозаразени и средно по около 40 смъртни случая за денонощие. Задължителната му карантина заради контактност със заразени изтече и още на другия ден този смел водач на масите каза: Докато правителството се разхождаше по всевъзможни магистрали, багери, кравеферми и т.н., беше изпуснато важно време за много отговорни действия, също и непопулярни действия.

Мерките срещу заразата този път му се струват, от една страна, панически с комсомолски ентусиазъм, а, от друга - твърде либерални. Другите държави били минали през фазата на по-меки мерки, но взети навреме.

Не се разбира кои “други държави” цитира. В началото на пандемията Централна и Западна Европа бяха подложени на далеч по-тежки ограничения от нас, там хората изпращаха есемеси с молба да ги пуснат до магазина и аптеката.

Най-вероятно Радев както винаги има предвид Русия, където режимът постепенно се затягаше, докато броячът прибавяше всеки ден по няколко десетки хиляди инфектирани.

Президентският популизъм отдавна е минал всякакви граници, вече е досадно дори да се споменава. Внимание заслужава единствено неумолимата последователност на позицията му: Не знам как е, ама и така не е.

Той, както и цялата храбра опозиция във и извън парламента имат завидното самочувствие да мятат яйца и домати, без да предлагат алтернативи.

Ако убедено вярват, че е по-удачно налагането на пълна или частична карантина, дистанционно обучение за всички ученици и за студентите, затваряне на ресторанти, фитнеси и молове, да кажат, не е срамно. Много по-ярко би блестял лидер, който представя своя визия за управлението на кризата, базирайки се на наш и чуждестранен опит барабар с цялата си налична експертиза. Всичко останало е вой и лай, които във фейсбук се предлагат в излишък, но досега не са дали положителни резултати.

Помните ли Симеон Сакскобургготски от 6 април 2001 г.? Излезе и каза, че ще оправи България за 800 дни, като се базира на три принципни идеи: бърза и качествена промяна на стандарта на живот, която да се постигне с функционираща пазарна икономика и увеличаване на инвестициите, скъсване с политическата партизанщина и премахване на корупцията. След два месеца спечели парламентарните избори с мнозинство.

На този царски фон поведението на президента днес е като на хазяин в типичен безпътен еснафски стил.

Помня как в разгара на развития социализъм едно лято отидохме с бодра компания в Созопол. Единствените стаи, които успяхме да намерим, бяха на последния етаж в къща на върха на хълм. Спяхме под горещ ламаринен покрив, отиването и връщането от плаж беше съпроводено с отчаяно пъшкане, влачене на чадъри и чанти и тежко обезводняване. А най-чудесното бе, че всички квартиранти, около петнайсетина души, ползвахме една-едничка клета баня с тоалетна.

Хазяинът, естествено, ходеше денонощно сърдит и намръщен. Беше залепил вратичките на шкафовете си с хартийки и зорко следеше дали някоя не е разкъсана в опит да се надзърне какво има вътре. Най-лют ставаше, когато пред банята се нареждаше опашка, огън и жупел сипеше навред. Трябвало да се изчакваме, вдигали сме много шум, разнасяли сме пясък навсякъде. Недоумяваше толкова ли не можем просто да се полеем с маркуча в градината и да се разкараме.

След няколко дни непрестанни скандали и драми нашата група излезе с конструктивно предложение, което останалите ни съквартиранти бурно аплодираха. Съставихме списък с часови зони за ползване на банята, като приоритет имаха семействата с децата, а последни по ред се нареждахме ние, защото и без това киснехме на плажа до късно и заникъде не бързахме.

Хазяинът обаче накъса спасителния лист на парчета и го запрати в една мръсна цинкова кофа на двора. Беше възмутен от широкия времеви диапазон, в който водата щяла да тече “като водопад”. Все едно сме му се натресли в къщата като бежанци и не му плащаме безотчетни наеми. Камшик каза, че ще извади, още малко и щеше да се провикне: “Всички вън!”, ама парите му трябваха, че трябваше да жени сина си наесен.

Та и Радев така.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>