Общинската болница "Св. Мина" в Пловдив става изцяло за COVID
- Чакам да видя колко лекари ще останат, каза директорът проф. Петър Петров
- Заразени са още 11 медици и 6-има учители в града и региона
Изцяло за лечение на пациенти с коронавирус става общинската болница "Св. Мина" в Пловдив, съобщи областният управител Дани Каназирева. В момента в нея има само 23-има пациенти с други диагнози и това позволявало лечебницата да бъде преобразувана за среднотежки случаи.
"Тя е на удобно място - до колелото на гарата, и осигурява бърз достъп до болниците "Св. Георги" , "Пълмед" и "Еврохоспитал", където има интензивни легла", посочи Каназирева.
Директорът на болницата проф. Петър Петров каза, че ще чака да види колко лекари ще останат, за да търси медици от други заведения.
Още днес той ще има среща с колегите, за да ги уведоми. По думите му отделението по кардиология се мести на ул. "Весела", където ще функционира заедно с АГ-то. Останалите отделения в сградата на ул. "Иван Вазов" ще се реорганизират, като ще се започне най-напред с вътрешното. Петров посочи, че в момента има 5-има стажант лекари и студенти, които се отзовали в последните дни и ще участват в екипа на болницата за лечение на хора с коронавирус.
Каназирева съобщи, че в Пловдив се откриват още 142 легла, със съществуващите ще станат 889.
Три нови болници разкриват легла за пациенти с коронавирус. Това са "Тримонциум", "Парк Хоспитал" и "Медлайн". По десет допълнителни легла се монтират в "Каспела", "Пълмед" и "Еврохоспитал". В МБАЛ "Пловдив" се разкриват 16 допълнителни стаи, още 16 ще има и в "Транспортна болница".
"Всяка вечер обстановката е много напрегната за легла за хора, които не са потвърдени с COVID", обясни Каназирева.
Вече имаме над 2500 души на домашно лечение. На ръба сме, няма да издържим, ако трябва да ги хоспитализираме, посочи областната управителка.
Тя съобщи, че за последното денонощие в Пловдивска са се заразили още 11 медици - шестима лекари, три сестри, двама лаборанти и зъболекар.
Положителни тестове са дали шестима учители и четирима ученици. Карантирани са два класа и още толкова групи в детски градини. Само за 24 часа екипите на Спешна помощ са се отзовали на 258 обаждания. В 61 от случаите е ставало въпрос за болни със симптоми за COVID. На домашно лечение са оставени 25 души, а 27 са приети в пловдивски болници. Деветима са хоспитализирани в лечебни заведения от областта.
Общият брой на хоспитализираните е 362-ма. От тях 42-ма са в интензивни сектори.
"Най-големият проблем остава осигуряването на стаи, в които пациентите да чакат, докато им излязат резултатите от тестовете", подчерта Каназирева.