Украинец и молдовец посочени от свидетел за шефове на нелегалната фабрика за цигари в село Труд
Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) внася искова молба срещу бизнесмена Александър Арабаджиев от Пловдив за 420 хил. лв., два автомобила и един недвижим имот, съобщиха от институцията в сряда. Арабаджиев е подсъдим като участник в организирана престъпна група за производство и разпространение на цигари без бандерол. Става дума за разбитата в началото на юли м.г. фабрика в пловдивското село Труд, за която разследващите бяха категорични, че е най-модерната от последните години, а хазната е ощетена с десетки милиони от дейността . Тогава бяха арестувани 13 души - украинци, които са работили във фабриката, и 4-ма българи. Един от тях беше Александър Арабаджиев, но съдът го пусна без мярка за неотклонение за разлика от останалите. Братовчед му Антон Арабаджиев и Ивайло Костурски, и двамата от Пловдив, бяха обявени за издирване.
Само 5 месеца след като ГДБОП и прокуратурата влязоха във фабриката в с. Труд, работниците и четирима българи се признаха за виновни и сключиха споразумения с прокуратурата. Чужденците бяха осъдени условно. Българските участници - Красимир Венков, Стоян Байданов, Градимир Даков и Калоян Берберов, получиха по 1 г. затвор и вече са на свобода.
По случая с фабриката от с. Труд наскоро тръгна и друго съдебно дело срещу трима души - Александър Арабаджиев, Антон Арабаджиев и Ивайло Костурски. И тримата са обвинени за участие в ръководството на престъпна група, действала от началото на 2019-а до 4 юли с.г., но никой не е посочен като лидер. Не се признават за виновни, както са направили заловените в началото работници, стана ясно на заседанието по делото срещу тях преди 2 седмици. Тогава бяха разпитани няколко свидетели по случая с разбитата фабрика - собственикът на имота, наемателят и осъдените работници. Всички бяха категорични, че не познават тримата подсъдими.
Оказва се, че халето, в което е работила манифактурата, е на архитекта Николай Богданов, който е син на бизнесмена Петко Богданов. Двамата разказаха пред съда, че са купили парцела на имота и са построили халето с инвестиционна цел. Когато станало готово, го дали под наем на фирма на 48-годишния Красимир Венков. Сключили договор през април 2019 г., 3 месеца преди фабриката в имота им да бъде разбита. Не получили нито лев от наем, защото настоявали парите да се превеждат по банков път, а Венков очаквал транш от чужбина. Богданови нямали представа какво се върши в имота им.
Венков им казал,
че там ще се
сушат плодове
Двамата не са съдени. Не познават Антон Арабаджиев, Александър Арабаджиев и Ивайло Костурски. Наемателят на халето Красимир Венков е наказан с година и 3 месеца затвор по първото дело. Той разказа, че дълго време живял в Италия. Негов приятел - молдовецът Валери, му предложил да рециклират машини за тютюн. Казал му да търси помещение. Валери изпратил в България украинеца Саша, за да одобри помещението, което Венков е харесал. Малко по-късно пристигнали машините и хора от чужбина, които ги сглобили. Венков каза още, че научил за производството на цигари 15 дни след като започнала дейността. Нелегалната стока изкарвал Саша с камиони. Мистериозният украинец, както и молдовецът Валери не са сред подсъдимите и свидетелите по двете дела за нелегалната фабрика. Красимир Венков каза, че познава Александър Арабаджиев от парк в Пловдив, където и двамата разхождали децата си, но нямал отношение към фабриката.
Друг от свидетелите по второто дело за фабриката, който е осъден по първото, е Стоян Байданов. Той е близък със собственика на имота Петко Богданов и бил на обекта от началото на строежа му. Когато дошъл наемателят Венков, се запознали и той му предложил да остане. Байданов поддържал двора. Не се интересувал какво се прави вътре в помещението. Не познава никого от тримата подсъдими. Същото каза и друг от осъдените - Градимир Даков, който вече се е признал за виновен и е излежал присъдата си. Той местил цигарите от едно помещение в халето към друго. Оттам ги товарили на камион, но Даков не е виждал хората от следващото ниво.
Осъденият Калоян Берберов също беше разпитан по делото срещу Арабаджиеви и Ивайло Костурски. Познавал само Костурски от зала, в която спортували заедно. Също твърди, че той няма нищо общо с фабриката за цигари. Берберов бил въвлечен в схемата от Красимир Венков, който го пратил да вземе работниците от Украйна с бус. Те го чакали в хотел в Хисаря. Делото ще продължи в Специализирания наказателен съд с разпит на полицаи от ГДБОП, които са работили по разследването. Ще бъде разпитан и основният свидетел Милен Паунчев, известен в Пловдив като бедняка милионер. От години Паунчев е в конфликт с Антон Арабаджиев и братовчед му Александър заради наследствените си имоти, които твърди, че са му отнети с измама, но още няма доказателства за това.