В болница само с пневмония, задух и температура над 39 градуса
Вие питате, ние отговаряме
Имате въпроси във връзка с мерките срещу коронавируса?
Ще ги зададем на институциите.
Имате сигнали за нарушение на карантината?
Изпращайте ни ги на електронен адрес onlinevgb@gmail.com
или на тел. 02 942 2680 в делничен ден от 10 до 18 часа
Ще има две групи индикации за хоспитализация и всички болници в Пловдив и региона ще трябва да ги спазват.
Хора с леки симптоми ще се насочват към домашно лечение. Всички болни задължително трябва да се свържат с джипитата си. Наплив от желаещи да постъпят в болница заради съмнения за коронавирус регистрират в последните дни медиците. Леглата обаче са ограничени и не може всеки да бъде приет. Затова областният управител Дани Каназирева сформира комисия от изявени специалисти, която да даде указания в кои случаи болните да се хоспитализират.
“В болница трябва да се приемат пациенти с пневмонии, дихателна недостатъчност, продължителна висока температура от 39 градуса нагоре, както и такива с тежки хронични заболявания и на диализа. Всички тези клинични индикации ще бъдат представени на Дани Каназирева до 3-4 дни и разпратени до лечебните заведения и Спешна помощ. Медиците ще се ръководят по тях, за да преценят кои пациенти да хоспитализират”, обясни проф. Мариана Стойчева, която е председател на комисията.
Другите критерии за преимуществена хоспитализация ще са т.нар. епидемични и касаят социалните заведения. Настанените в тях, които са пипнали вируса, също ще се приемат веднага в болниците, за да не разнасят заразата сред останалите в домовете.
“Температура до 38 градуса в продължение на 2-3 дни не е притеснителна. Добре е да се взема по една таблетка парацетамол за деня. Повече не е желателно, тъй като този медикамент има токсичен ефект върху черния дроб”, казва проф. Стойчева. Темпалгинът също сваля температурата. Препоръчват се и нурофен и аспирин протект. Необходимо е при температура да се пият много течности и билкови чайове. При хрема и кашлица е добре да се вземат и локални средства за впръскване.
“Ако няма резултат от това лечение и температурата продължи да се вдига, а кашлицата става мъчителна и има задух, тогава човекът трябва да постъпи в болница”, категорична е проф. Стойчева. Според нея тест за COVID трябва да се направи на третия или на четвъртия ден от началото на симптомите.
Известната инфекционистка подчерта, че коронавирусът е по-коварен от грипа, тъй като може да започне леко, но изведнъж човекът да се влоши.