Защо удрят с терор Виена и точно в навечерието на избора на US президент
Атаката иска да промени световния дневен ред, да отклони световния фокус от изборите в най-голямата демокрация
Заслужава си да анализираме символиката на терористичната атака във Виена. Този атентат е коренно различен от това което видяхме в Ница. Атентатът във Виена е по-комплексен, каза пред "24 часа" арабистът Владимир Чуков.
"Защо Австрия? Подредена, високоразвита, цивилизована европейска държава. Тази атака прилича до до голяма степен на атентата в Париж през ноември 2015 година. Но най-вече има повторение на структурата на атентата в Мумбай през 2008 г., когато имаше силна конфронтация с Пакистан за Кашмир. Тогава една терористична ислямистка групировка удари икономическата столица на Индия в нейното сърце. Имаше над 10 точки на нападение - кина, ресторанти, символите на светския живот в Индия.
Във Виена сега някои съобщават за 8 точки на нападение, други за 9-10. Съобщава се за трима нападатели, но вероятно цялата клетка, извършила нападенията, е около 10 души. Атаките са близо до синагога и до Виенската опера. Ярък символ, там където всяка Нова година гледаме вълнуващ концерт. Атакувани са два ресторанта, единият от които японски.
Така се очертава мрежа от цели, която говори за директна атака срещу австрийската държава. Не срещу сегмент от нея - било полицай, военен, свещеник. Атаката е срещу политиката на Себастиян Курц в областта на вероизповеданията, борбата срещу тероризма - това е презумпцията на този атентат. Курц и Макрон очевидно са поставени на една нога.
В атентата се преплитат множество компоненти - вътрешна политика (сплашване на избирателите), външна политика, конфликтните точки в Източното Средиземноморие и Северна Африка. Едва ли е случайно, впрочем, че преди три дни имаше нападение в църква във Виена, свързано с обругаване, и това бе отразено в арабските медии.
Много съществена причина за нападението точно сега според мен са провеждащите се избори в Съединените Щати. Днес, особено водещи арабски медии, вместо да говорят за САЩ, социология, предизборни платформи на кандидатите, колебаещи се щати - т.е. за инструменти на демокрацията, информират за терористи, нападения, кръв.
Да се смени дневният ред на обществото, това е търсен ефект и цел. Вместо Америка да е център на световните новини, да е Виена с терористичен акт.
Нападателите търсят световно внимание. Нямаше да го получат в такава степен, ако нападенията бяха с хладно оръжие и не толкова публично. Опасявам се, че няма да се спре дотук. И не считам, че само Европа е уязвима. Имаше атака срещу френското консулство в Саудитска Арабия.
В множеството кризи европейските правителства нямат единна политика. Нямат единна здравна политика, нямат и в областта на борбата с тероризма. Забележете пътя на тунизийският терорист: от Тунис - Лампедуза - Бари и отива в Ница. Европа не е единен механизъм и затова лесно става жертва", заключи Владимир Чуков.