Парамедици и фелдшери поемат леките случаи на спешна помощ в София (Обзор)
МВР даде 4 буса и 6 линейки за допълване на автопарка ѝ, още 17 линейки идват в сряда, екипите в тях ще бъдат ползвани основно за сигнали с COVID
Как да се стигне бързо до дома на пациент, подал сигнал до тел. 112, и той да получи адекватна грижа с указания за домашно лечение или да бъде приет по най-бързия начин в болница? Това е един от най-големите проблеми за столичната спешна помощ след бума на заразени с коронавирус през последните седмици. С това екипите все още не успяват да се справят.
Причината - голяма част от болничните директори все още не са изпълнили заповедта на здравния министър проф. Костадин Ангелов от преди седмица, която ги задължи
да отделят 10%
от легловия си
капацитет само
за пациенти
с COVID-19,
обясни самият министър. Така се стига до ситуации, в които линейка чака часове наред пред болница, докато приемат докаран пациент, вместо за това време да се е погрижила за няколко болни. Точно такъв случай показа репортаж на БНТ.
За да решат проблема, в понеделник здравният министър проф. Костадин Ангелов и шефът на столичната спешна помощ д-р Георги Гелевпотърсиха съдействие от МВР, което отпусна 10 коли за допълване на автопарка на ЦСМП.
4 от тях са бусове, които не са оборудвани и ще се използват за извозване на леки случаи, свързани не само с COVID, от домовете до болниците. Останалите 6 са линейки на МВР и пожарната, които са почти напълно оборудвани и могат да се ползват и за средно тежки случаи. Екипите в новите коли ще се състоят от шофьор, парамедик и фелдшер.
В момента София се обслужва от 25 спешни екипа, което означава, че с 50% увеличаваме броя им за столицата. Най-важната
цел на тези коли
е да увеличат
дневната смяна,
тъй като
най-големите
нужди са
от 9 сутринта
до 9 вечерта
Надяваме се с този ход от днес да няма никакъв проблем по отношение на осигуряването на пациентите с извозването им от дома до лечебните заведения, обясни здравният министър проф. Костадин Ангелов.
Над половината от всички 440 повиквания към спешна помощ в неделя са били през деня - 280, допълни д-р Гелев.
Освен новите 10 коли до сряда ЦСМП - София, ще получи още напълно оборудвани 17 линейки по линия на големия инвестиционен проект.
“Бъдещите екипи на тези 17 линейки ще са шофьор и парамедик. Те ще бъдат насочени напълно към изпълнение на адреси с COVID”, обясни шефът на ЦСМП и допълни, че голям брой парамедици са преминали обучение през спешна помощ и за момента имало достатъчно кадри.
17 медицински лица от столичната спешна помощ обаче са заразени към момента с коронавирус. Само една медсестра е в болница, всички останали са без симптоми и у дома.
Липсата им се
компенсира с
извънреден труд
от страна на
колегите ми
“Не знам докога ще издържим така”, каза обаче д-р Гелев.
Очакванията са допълнителните екипи наистина да облекчат спешната помощ и лекарите да могат да се отзовават на наистина спешни случаи. При 66 повиквания в неделя 80% от които са били с доказан коронавирус, нужда от хоспитализация са имали 18 човека, даде пример д-р Гелев.
“ При останалите 44 не е било необходимо да отиде линейка. Вероятно това е субективната преценка на болните, които много често се паникьосват и искат уверение и успокоение от бяла престилка, да каже, че състоянието им не е застрашаващо”, допълни той.
В събота през нощта пък са били разкрити още 100 легла в болниците в столицата и проблем с липсата им нямало, каза министър Ангелов.
Преценката какъв автомобил и с какъв екип да отиде на даден адрес ще бъда на диспечерите, които правят
триаж при
получаване
на сигналите
На въпрос дали само в София има проблем с линейките, здравният министър обясни, че към момента от други места не са сигнализирали за такъв. Проблем с леглата обаче се оказа, че има и в други градове, като Бургас. (За ситуацията там - виж долу)
Още 500 легла трябва да бъдат разкрити и в София. При общо 12 000 такива за активно лечение в столицата и изискването за заделяне на 10% от тях за пациенти с коронавирус, в момента са разкрити едва 700, каза здравният министър.
“Разбирате, че имаме още свободен капацитет, който не е разкрит. Това е основният проблем, върху който сме съсредоточили нашите усилия. Не мога да не бъда гневен на директорите на лечебни заведения, които не изпълняват заповедта на здравния министър. Упреците ми са към тях, затова ще направя лично проверки в болниците, за да се уверя с очите си, че заповедта ми се спазва”. каза още той.
Заедно с това е разпоредил на
медицинския
надзор да
започнат
проверки и в
частните и
държавните
лаборатории Имало сериозен проблем със забавяне на качването на резултатите в информационната система и контролните органи трябва да проверят на какво се дължи това.
“Резултатите трябва да бъдат качени в информационната система до 9 часа сутринта на следващия ден. Натъкваме се на примери за качване на резултати след ден, два, три. Голяма част от увеличения брой утре (днес, б.а.) ще се дължи именно на некачени резултати от лабораториите. Всички са изморени, но могат да се назначат още хора, държавата плаща много пари за реализацията на тези тестове, така че ресурс има”, обясни здравният министър.
Забавянето на резултатите води и до парадокси. При положителен резултат в понеделник например данни до системата се подават след 3-4 дни, след още толкова РЗИ се свързва с болния и неговото джипи и когато личният лекар трябва да издаде болничен, се оказва, че човекът е вече почти здрав, а се слага под карантина, допълни проф. Ангелов.
Пациенти в Бургас чакат с часове в линейките, легла няма
ТОНИ ЩИЛИЯНОВА
Всички легла за заболели от COVID в Бургас са заети, а натискът от заразени пациенти е огромен. Хора в средно тежко състояние чакат с дни вкъщи да изпишат някого от отделенията, за да бъдат приети. Ситуацията е такава от седмици. Тези дни на косъм от отказ да бъде приета за лечение е била и лекарка от Поморие, докарана в УМБАЛ “Бургас” в изключително тежко състояние. След скандал тя е приета в реанимацията на болницата, разказаха запознати.
В Бургаска област има разкрити 220 легла, но те са недостатъчни. От РЗИ обещават скоро да бъдат разкрити още 200, но основният проблем е в липсата на медицински персонал.
Подобно е и положението в Спешна помощ -
работят едва 5
екипа на смяна,
от които два
лекарски и три
фелдшерски
Обслужват се по над 100 сигнала на денонощие, почти всички за COVID. “Не смогваме, а освен това се налага да обикаляме по болниците, защото все още няма единна система за информация, която да ни покаже къде има свободно легло. През това време пациентът е принуден да чака в линейката”, коментира Климентин Милчев от Центъра за спешна помощ в Бургас. Засега работеща е само направената преди дни вайбър група, в която всяка болница в Бургас качва свободните места в отделенията си за COVID.
Милчев сигнализира и за друг сериозен проблем -
все още имало болници,
които отказват да
приемат пациент без PCR
“Как възрастна жена с 300 лв. пенсия да си направи тест”, възмущава се Милчев, който е дългогодишен шофьор на линейка. Той алармира, че откакто влезе в сила изискване пациентът да си носи изследването за коронавирус на хартиен носител, линейките били принудени да обикалят и по лабораториите, за да вземат бележките на пациенти в тежко състояние.
“Много е малка нишката, която скоро ще се скъса, и тогава наистина ще стане страшно. Само за броени часове един екип сме докарали над 20 човека с коронавирус. И за всеки пациент се чака от 30 минути до 2 часа. А при другите пациенти кого да пратим? Пет линейки за Бургас работят и по 1-2 по филиалите. Апелирам и до собствениците на частни болници - не всичко в този живот са парите. Спрете се, хора, не може за PCR да поискате 150 лв. и без него да не приемате в болниците”, написа Милчев в социалните мрежи.
В Центъра за спешна медицинска помощ в Бургас към 2 ноември има 7 заразени с коронавирс, твърдят работещи в центъра. “След смяна моя колежка която е пенсионерка, нямаше сили да говори.
Жената ме погледна
със сълзи в очите и
промълви, че и
по-зле ще става
Но бе решена, че няма да се огъне. Това са думи на жена с над 35 г. стаж, с пенсия. И тази жена, вместо да си седи вкъщи или да си намери някоя по закътана службица, не се отказва и е в първите редици”, разказва Милчев.
Собственици на частни линейки в Бургас също имат готовност да се включат в транспортирането на болни от коронавирус, но засега този казус не е решен.
Първият буферен център в Бургас бе открит в болница “Дева Мария”.