До 2 млн. лева ще стигат гарантираните заеми от Българската банка за развитие
Програмата на ББР за пострадалите от пандемията бизнеси вече включва и големите фирми
По-големи заеми, за повече фирми и за по-дълъг срок вече ще могат да бъдат гарантирани от Българската банка за развитие (ББР).
Банката въведе промени в гаранционната програма за подкрепа на малкия и средния бизнес, пострадали от пандемията COVID-19, които бяха приети и с решение на правителството от миналата седмица.
Размерът на гарантираните от ББР заеми ще може да достига 2 млн. лева, като те ще се отпускат и на големи предприятия – с персонал над 250 души, с годишен оборот над 97,5 млн. лв. или със стойност на активите над 84 млн. лв.
По този начин ще се даде достъп до ликвиден ресурс и за по-големи предприятия, включително в сферата на туризма и транспорта, които до този момент нямаха възможност да се възползват от мярката. Така ще бъдат подкрепени и
по-големи
местни
производители,
чийто бизнес
осигурява
заетост за
цели региони
в страната. В решението на Министерския съвет като аргумент е записано, че по-големи предприятия са заявявали нужда от ликвидност и след проучване сред търговските банки – партньори по програмата, те са предложили да финансират не само малки и средни фирми. Правителството предлага промяна и в името на програмата, за да съответства на новите си функции - “Програма за портфейлни гаранции в подкрепа на ликвидността на предприятията, пострадали от извънредната ситуация и епидемията от COVID-19”. Промените бяха предложени от Министерството на икономиката заради настъпващата икономическа криза след разговори с работодателските организации и с останалите ресорни министри. Направени са и пазарни тестове с търговските банки партньори.
Досега от програмата на ББР можеха да се възползват само малки и средни предприятия. Допустимият размер на кредитите към едно или свързани лица за тях беше до 300 хил. лв. Сега той се вдига до 1 млн. лв., а за големите компании - двойно. С тях могат да се финансират както нови, така и съществуващи експозиции. ББР
гарантира 80%
от размера
на заемите,
като процентът се запазва и след одобрените промени. За да повишат склонността си да кредитират обаче, както и за да могат да намалят размера на лихвите по заемите, банките партньори имат право да изискват вещни обезпечения в размер до 50% от стойността на кредитите, които договарят.
Въпреки разширението на обхвата приоритет остават малките и средните предприятия. Затова всяка банка ще трябва да изпълнява минимална квота за финансиране на МСП, която да е не по-малка от 60% от формираните по програмата портфейли от кредити. Условие за големите компании е те да са търговски дружества по смисъла на Търговския закон, като няма да се финансират сдружения и т. нар. дружества по Закона за задълженията и договорите. За сметка на това обаче отпусканите средства вече могат да служат като ресурс за инвестиции, а не само за оборотен капитал.
Всички фирми ще могат да кандидатстват пред търговските банки до 20 юни догодина, което е с 6 месеца повече от предвидения досега срок. Самите кредити ще могат да се предоставят до края на юни. С още една година ще бъде удължен и срокът на предоставената от ББР гаранция по портфейлите от кредити, или с други думи – за погасяване на кредитите. Това ще позволи допълнително подобряване на схемите за плащанията по заемите - от 5 на 6 години, колкото е и допустимият максимум по Временната рамка на държавни помощи, която се прилага по програмата от ЕК.
Предвидено е увеличаване на лимита на гаранционни плащания от страна на ББР към търговските банки по програмата (CAP) от 30 на 50% от гарантираните портфейли от кредити. Като резултат от промяната очакваният портфейл кредити се променя и е в размер на 1,25 млрд. лева. Променя се и очакваният портфейл гаранции, който става 1 млрд. лева.
ББР предвижда още
облекчаване на
процеса за
установяването
на затруднено
положение
на фирмите по време на коронакризата, намаляване на изискванията за усвояване на средства по оборотните кредити, както и опростяване на процедурата за предявяване на плащания по предоставената от банката гаранция. Условието за фирмите досега беше да изпитват затруднения през 2020 г. и да не са изпадали в просрочие над 90 дни за последната година. По-конкретно компаниите трябва да отговарят на едно от следните изисквания: да имат спад на оборота след първото тримесечие на 2020 г. спрямо същия период на миналата година, да имат неполучени вземания от клиенти или неразплатени суми към доставчици след 1 март тази година, да имат отменени договори за износ или прекратени доставки от внос от началото на годината, да са затворили производствените си съоръжения и офиси или да са намалили броя на заетите си лица.
Съществуващите заеми, които ще се включват в гарантирания от ББР портфейл, вече ще са с по-дълъг гратисен период – до 30.06.2021 г.
Промените
ще влязат в сила
след одобрение
на Европейската
комисия
и след подписване на допълнителни споразумения с всяка от търговските банки - партньори по програмата, посочват от ББР.
Към 26 октомври одобрените български микро-, малки и средни предприятия по гаранционната програма са 643, а общият размер на потвърдените за гарантиране кредити е 90,7 млн. лв. Данните на ББР сочат, че най-сериозен интерес към програмата са проявили компании от секторите търговия, туризъм, транспорт и производство. Сред подпомогнатите са още фирми в сферата на селското стопанство, строителството, услугите и рекламната дейност. В момента банките партньори по програмата, които отпускат кредити, са 8 - Алианц Банк, Банка ДСК, Българо-американска кредитна банка, Инвестбанк, Първа инвестиционна банка, Пощенска банка, Търговска банка Д и УниКредит Булбанк.
ББР предоставя и безлихвено кредитиране за физически лица, лишени от възможността да полагат труд, поради пандемията от COVID-19. По тази програма се отпускат заеми до 4500 лева – наведнъж или до три транша от по 1500 лева. Кандидати могат да бъдат служители, които са били в принудителен неплатен отпуск или самоосигуряващи се, чиято дейност е била временно прекъсната заради извънредната обстановка.
Максималният
срок на
погасяване
е 5 години,
с минимум 6 месеца и максимум 24 месеца гратисен период. Заемите са освободени от такси, комисиони и неустойки. Партньори по тази програма са 12 търговски банки, 10 от които продължават да приемат заявления за безлихвени заеми. Това са Алианц Банк България, Банка ДСК, Инвестбанк, Първа инвестиционна банка, Търговска банка Д, УниКредит Булбанк, Обединена българска банка, Юробанк България, Райфайзенбанк и Централна кооперативна банка. Срокът за кандидатстване е до края на годината. Към 26 октомври от тази помощ са се възползвали над 21 хил. физически лица – те вече са одобрени за кредити. Общата им стойност е малко над 88 млн. лв. Исканията за отпускане на кредит надхвърлят 32 700, като 710 се разглеждат в момента. Средният размер на заемите е 4224,35 лв.