Не достигат анкетьори за преброяването след 3 месеца, а хората се боят да говорят с тях
Удължават срока за кандидатстване, няма желаещи да обикалят, особено по селата
НСИ удължи в петък крайния срок за кандидатстване за преброители и контрольори за предстоящото в началото на 2021 г. преброяване на населението и жилищния фонд. Причината е, че към досегашния срок - 31 октомври, са били набрани едва 53,3% от предварително планирания брой. При контрольорите делът е малко по-висок - 61,7%.
Основна причина за слабия интерес е, че в пандемията хората се страхуват да обикалят по домовете. Независимо че НСИ чрез общинските преброителни комисии обеща да раздаде маски и дезинфектанти. Другата причина е, че в някои краища на България зимата е особено сурова, а преброяването по домовете ще бъде в разгара на студения сезон - от 1 до 15 февруари.
Валя от Плевен, която е била преброител през 2011 г., обяснява защо сега отказва да се включи в кампанията:
“По селата, където доста къщи са необитаеми, е трудно - навиваш километри, за да свършиш работа. Пък и никъде хората не те пускат вкъщи - стоиш прав в коридора и на крак записваш важни данни. Пари ми трябват, но на каква цена”, казва тя. В Плевен са набрани едва 48,8% от необходимите преброители. В Силистра ситуацията е подобна. Във Велико Търново пък има 480 записали се преброители при нужни 968. В Благоевград набраните кандидати са едва 35% от необходимите. За Стара Загора този процент е 44 на сто. Недостиг има и в Добрич, Кърджали, Смолян, Пазарджик, Монтана и Враца.
Има и още една причина за малкото кандидати. Заплащането от НСИ не изглежда особено голямо, а и има голяма вероятност поне половината българско население да се преброи по интернет.
От НСИ твърдят, че районите за преброяване са разделени така, че на един преброител се пада участък, в който има приблизително 100-120 жилища и 250-300 лица. За всеки преброен човек ще се плащат 2,50 лв., за жилище - 1 лев, а за сграда - 70 ст. В ценоразписа има и пари за допълнителните анкети, които се попълват само по желание: за нагласите за емигриране и за намерението за раждане на деца. Те се заплащат съответно по 4 и по 5,50 лв., но все пак далеч не всички ще ги попълнят. Когато сме се преброили онлайн, преброителят ще трябва да вземе кода, който сайтът е генерирал, като за това ще получи 80 ст.
Удълженият срок за набиране на преброители е 16 ноември и ако след него не могат да се намерят необходимите бройки, просто наличните ще получат по няколко участъка.
От НСИ твърдят, че за един участък преброител ще получи минимум 400 лв., дори ако 50% от хората там са се преброили онлайн. Ако се поемат няколко участъка, заплащането може да стигне до 1100 лв. Онлайн преброяването е от средата до края на януари, така че броят на електронно преброените към 1 февруари вече ще се знае.
На редакционните телефони в “24 часа” непрекъснато се получават обаждания от хора, които призовават преброяването да се отложи заради коронавируса.