НС възложи на Сачева да изготви промени за социалното осигуряване до края на годината
Парламенът възложи на социалната министърка Деница Сачева да разработи законопроект за измненени на Кодекса за социално осигуряване, който да регламентира фазата за изплащане от допълнителното задължително пенсионно осигуряване. Той трябва да бъде внесен в НС до 31 декември. Решението бе взето с 103 гласа „за“, 0 „против“, 49 въздържали се след изслушва не Сачева.
Проекта на закон за Държавното общесвено осигуряване.
„Предложено е решение на група въпроси, които са пряко свътрзан с подобряване на адекватността на пенсиите в дългосрочен план. Това е темата за индивидуалния коеициент, който се използва за определянето на размера на пенсията изплащана от ДОО на лицата родени след 1 януари 1960 г. с т.нар редукция. Осигурените в универсален пенбсионен фонд участват с по-малък процент във фонд „Пенсии“, обясни Сачева.
Който ще се пенсионира през 2021 г. и се е осигурявал без прекъсване от 2002 г., стойността на коефициента на редукция е 20,3%. Така че няма единен коефициант на редукция, той е индивидуален, добави социалната министърка. „Даваме възможност на НОИ да отмени своята методика и да предложи коефициент на редукция под 10%“, каза Сачева
Тя поиска подкрепа на предложението да се предостави още една възможност на осигуряване на хората, които са пропуснали 5-годишния срок преди пенсиониране, за да направят този избор за втора пенсия.
„За да се осигури равнопоставеност за осигуряване на лицата, същата възможност трябва да се предостави и на тези, на които вече е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер да посиакат преизчисляването на отпуснатата пенсия без намаляване на индивидуалния коефициент, ако прехвърлят средстава от индивидуалната си партида от универсалния пенсионен фонд във фонд „Пенсии“, каза Деница Сачева.
До края на тази година социалното министерство ще престави промени в Кодекса за социално осигуряване, които регулират фазите за изплащане на втората пенсия.
„Няма ощетяване на пенсионерите. Има точно обратното - облаготетелстване“, каза социалната министърка като посочи, че за 2/3 от пенсиониралите се през 2019 и 2020 г. прилагането на новтаа методика за изчисление на пенсиите е по-благоприятна. Отпуснатата по новата методика пенсия е с 27% по-висока отколкото пенсията на онези, чиято пенсия е изчислявана с плюсове на дохода преди 2000 г., обясни Сачева. За тези с осигурителен стаж и възраст пък разликата е до 40%.
„Не е необходимо да се разработва цялостна нова визия за краткосрочна нова пенсионна политика и реформи в първия стълб, а трябва да бъдат подкрепени мерките, които вече сме предложили и включили в закон за Държавното обществено осигуряване“, каза социалната министърка.