Изслушват в Сената на номинираната от Тръмп съдия Ейми Барет
Сенатът на САЩ започва днес изслушването на съдия Ейми Кони Барет, номинирана от президента Доналд Тръмп за Върховния съд - въпреки съпротивата на демократите, които обаче не разполагат със средства да попречат кандидатурата й да бъде утвърдена преди изборите на 3 ноември.
48-годишната съдия Барет беше избрана на 26 септември от президента републиканец да наследи феминистко-прогресистката икона съдия Рут Бейдър Гинсбърг, която почина осем дни преди това от рак. Според Конституцията сега Барет трябва да получи одобрението на Сената, за да влезе в светилището на американското право, където вече заседават петима консервативни съдии от общо девет.
Демократите и техният кандидат за президент на САЩ Джо Байдън искат да се изчака присъдата на избирателните урни, за да се определи кой ще заема до края на живота си тази изключително влиятелна позиция, но Тръмп иска да процесът на утвърждаване да продължи възможно най-бързо, за да задоволи избирателите от религиозната десница.
На съдия Барет гледат с много добро око традиционалистките християнски среди, чиито ценности тя споделя, като се започне с декларираното й противопоставяне на абортите и привързаността към семейната двойка като съюз на "един мъж и една жена", според писмо, изпратено през 2015 г. до папата.
Практикуваща католичка, майка на седем деца, две от които са осиновени, а най-малкото страда от синдрома на Даун, тя казва, че нейната "кауза" е "да служи на Божието царство".
Нейната принадлежност към малката група католици "People of Praise", чиито ритуали излизат извън официалните канони, стана през последните дни обект на специално внимание. Барет, известна с категоричните си юридически аргументи, уверява, че разграничава личните си убеждения от работата си като съдия.
Очаква се тя да подчертае пред Сената, че винаги се старае да прави максималното, за да достигне до изисквания от закона резултат, независимо какви са личните й предпочитания.
"Съдилищата не са направени, за да разрешават всички проблеми или да коригират всяка грешка в нашия обществен живот. Решенията, свързани с държавната политика, трябва да бъдат вземани от политическите клонове на властта, които са избрани и се отчитат пред народа", очаква се да заяви тя в презентацията си, публикувана от няколко медии.
Нейните поддръжници смятат, че тя е жертва на изначална неприязън към религията.
"Постоянните нападки на демократичните сенатори и на медиите срещу вярата на съдия Барет са позор", заяви лидерът на републиканското мнозинство в Сената Мич Макконъл.
"Очаквам, че тя ще получи честно изслушване и че няма да видим нови нападки срещу християнската й религия", добави вицепрезидентът Майк Пенс по време на дебата си с подгласничката на Джо Байдън, сенатор Камала Харис.
В тази страна, в която само една четвърт от населението се обявява за атеисти или без религия, сенатор Харис положи сериозни усилия да избегне клопката.
"Джо Байдън и аз сме вярващи и е обидно да се намеква, че може да отхвърлим някого заради религията му", отвърна Харис, която е членка на юридическата комисия, натоварена да задава въпроси на Барет.
Без да напада съдия Барет, Харис повтори, че е невъзможно кандидатурата й да бъде утвърдена в момента, когато четири милиона американци вече са гласували предварително.
Без да споменава правото на аборт, което разделя американците, тя изтъкна, че има риск един Върховен съд с променен състав да отмени емблематичния закон на президента Барак Обама, известен като "Обамакеър", който предостави здравно осигуряване на милиони.
Въпреки противопоставянето си на утвърждаването на кандидатурата на съдия Ей Си Би (съкращение от Ейми Кони Барет), демократите не могат да блокират процеса.
Мич Макконъл контролира програмата за работата и процедурата в Сената. Републиканците имат и мнозинство от 53 от 100 места в горната камара на Конгреса.
Въпреки че двама от техните сенатори - Лиса Мъркауски и Сюзан Колинс заявиха, че няма да гласуват за каниддатурата на съдия Барет преди 3 ноември, по принцип републиканците имат достатъчно гласове, за да дадат бързо зелена светлина за утвърждаването й.
Само КОВИД-19 може да заплаши графика им: трима републикански сенатори - Майк Лий, Том Тилис и Рон Джонсън дадоха положителен тест за коронавируса и са в изолация от десетина дни.
Първите двама, които заседават в съдебната комисия, ще могат участват по видеовръзка в интервюирането на съдия Барет. Но и тримата ще трябва да присъстват физически за гласуването в пленарната зала, което може да постави проблем със здравната сигурност.
Доказвайки тяхната решимост да спечелят тази победа преди изборите, Рон Джонсън изрази готовност да дойде "в астронавтски сканфандър", ако се налага.
/От БТА/