Александър Йорданов: Резолюцията за България е съгласувана от БСП и ДБ

06.10.2020 07:00 Митьо Маринов
Евродепутатът Александър Йорданов

Десните няма да подкрепят отровната акция

ОЩЕ АКЦЕНТИ:

Критиките на ЕК за отчетността на главния прокурор няма да се решат с оставката му

За 30 г. само Гешев говори за мафията с конкретни имена

Всеки ден констатирам реч на омразата на протеста и от страна на президента

Лоша традиция е ровенето в Изборния кодекс преди избори, но европейският съд няма да ни накаже

Определението “мисирки” подсеща, че журналистите имат отговорност, да не задават глупави въпроси

С евродепутата от ЕНП/СДС Александър Йорданов разговаря Митьо Маринов:

- Г-н Йорданов, силно се разпалихте по резолюцията с 25 критики към страната ни, която бе приета от европейската комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE). “Чудовищно клеветнически пасквил”, “антибългарска словесна диария” - защо реагирахте с тези думи срещу резолюцията?

-Други колеги употребиха по-дипломатичния израз “тюрлюгювеч”. Резолюцията предпоставя вина и е написана като акт на комунистически трибунал. Неслучайно за нея в комисията LIBE са гласували само социалисти, леви либерали, зелени и крайнолеви евродепутати.

В нея има твърдения и “примери”, копирани от нашата медийна Жълторания или дочути в кварталните кръчми. И така се роди асоциацията. А отвратителното е, че инициатори за създаването на този текст са българи. В комисията за него са гласували 35 депутати, а 30 са били против. Това показва, че отношението към резолюцията не е еднозначно, че депутатите са разделени в мненията си.

-      Защо критиката ви е насочена към Радан Кънев и Елена Йончева, след като резолюцията е лично изготвена от председателя на комисията Хуан Агилар?

- Инициативата за тази резолюция е на Кънев и Йончева, т.е. това според мен е съгласувана акция на БСП и “Демократична България”. На 14 август Радан Кънев сам се похвали в медиите, че е вносител на искането за дебат в парламента, след който да се приеме резолюция, като двамата с Елена Йончева са формулирали въпросите.

Явно те са предоставили и цитираните в текста “примери”, защото едва ли евродепутатът от Испанската социалистическа работническа партия Хуан Фернандо Лопес Агилар сам се е запознал с тях. А става дума за “всякакви случаи на реч на омраза, дискриминация и враждебност срещу хора от ромски произход, ЛГБТ лица и лица, принадлежащи към други малцинствени групи”, и т.н. заедно с “Апартаментгейт”, къщите за гости, “Танкергейт”, случая с крайморския имот “Росенец”, отношението към собствениците на апартаменти в Sunset Resort, Поморие” и т.н. Впрочем в този луксозен “Сънсет Ризорт” в навечерието на 2016 г. “Демократи за силна България” взеха решение да разбият Реформаторския блок, като напуснат коалиционното правителство с ГЕРБ и преминат в опозиция. Резултатът бе, че те не успяха да влязат в настоящия парламент и това бе причината Радан Кънев да си подаде оставката като председател на ДСБ. Сега ризортът цъфва като “виновен” в декларация на Европарламента.

Социалисти, зелени, леви либерали и комунисти в случая осъществяват поредната си политическа акция. И ако за Елена Йончева е разбираемо защо го прави - социалистка е, има лични проблеми с прокуратурата, партията ѝ е в опозиция, то примъкването на Радан Кънев към европейската левица е показателно за това колко е дясна коалицията “Демократична България”.  

- Как очаквате да премине       дебатът в Брюксел в понеделник за България (инт. е взето на 4 октомвр)?

- За разлика от Доклада на Европейската комисия за състоянието на върховенството на закона в страните членки, който е писан от експерти, то тази резолюция е партийнополитически пасквил срещу България. От групата на ЕНП в дебата ще участват председателят Манфред Вебер и г-жа Роберта Мецола, координатор на комисията LIBE, както и нашите евродепутати Андрей Ковачев и Андрей Новаков.

Убеден съм, че те аргументирано ще отхвърлят резолюцията. Разчитам, че против ще бъдат и представителите на европейските консерватори и реформисти. С други думи, европейската десница ще защити България. Разчитам, че ще има либерали, които няма да се поведат по акъла на социалисти, зелени и комунисти. Ще се направят предложения за изменения и допълнения.Аз съм в ЕП, за да защитавам България, а не да гоня евтини политически дивиденти. Намирам за крайно недостойно българи да инициират документ срещу страната ни, независимо от коя партия е правителството. А още по-непочтено ще бъде, ако резолюцията, която няма задължителен характер, бъде развявана като “знаме” в партийните предизборни кампании. Гласуването ще бъде в четвъртък. Тогава ще се разбере кои са политическите сили в Европа, на които страната ни не може да разчита.

- “България измина при неговото управление дълъг път, но остават предизвикателства. Нужни са още реформи за върховенството на закона, независимото правораздаване и борбата с корупцията.” Това са думи на председателя на ЕНП Доналд Туск след срещата му с Борисов преди дни. Очаквате ли подкрепа от ЕНП при гласуването на резолюцията в ЕП на 8 октомври?

- Доналд Туск, както и цялата парламентарна група на ЕНП, т.е. европейската десница, не подкрепя крайните критични оценки за България и правителството. Естествено е, че има предизвикателства, че са необходими още реформи и те се правят, да се надяваме, че ще продължат да се правят и след редовните избори в края на март.

Правителството постоянно си сверява часовника с ЕК и комуникира с Венецианската комисия. Каква по-голяма реформа от това да бъдат повдигнати обвинения срещу знакови фигури на организираната престъпност у нас, срещу министри и заместник министри, срещу олигарси? Надявам се, че депутатите от ЕНП в огромното си мнозинство ще бъдат против “отровната” червено-зелена акция срещу България.

-       Наблюдавали се изказвания с реч на омразата, включително от членове на правителството и депутати, се посочва в резолюцията. Вие забелязали ли сте такава реч на омраза от правителството и депутати?

- Реч на омразата - говорима и писмена - констатирам почти всеки ден на т.нар. протест. Почти всяко публично говорене и жестикулиране на президента също внушава ненавист и омраза. Възможно е и членове на правителството, а и депутати да си изпускат нервите понякога.

Политиката не е бална зала, за да си разменяме само комплименти. Но реч на омразата не трябва да има. Защото, ако посеем омраза помежду си, то няма как чужденците да ни заобичат, а и ще продължим да жънем само омраза. Впрочем тук е мястото да кажа, че “протестът на омразата”, който циркулира от близо 3 месеца, се вписва органично в руската хибридна война срещу България и ЕС.Той е видимата част на тази война.

 -       Как оценявате определението “мисирки” за журналистите от премиера Борисов, както и “маймуна”, както зам.-председателят на НС Валери Симеонов се изказа в пленарната зала по адрес на депутатката Надя Клисурска?

-Споменът ми е, че определението “мисирки” се появи в публичното пространство, когато в началото на въвеждането на извънредните мерки от правителството за възпиране на пандемията от COVID-19, имаше журналистки, които наистина задаваха изключително тъпи въпроси. Ръководителят на Националния оперативен щаб ген. Мутафчийски им обясняваше подробно, културно и възпитано, но на следващия ден те пак задаваха същия глупав въпрос и така ме подсещаха за “краставицата” на Мирча Кришан и Сорина Дан. Тогава получи гражданственост определението “мисирки”. То подсеща, че журналистите имат отговорност пред обществото да не задават глупави въпроси, да не разпространяват фалшиви новини и да не ръсят дезинформация. И при тях, както и при всички граждани правата вървят заедно със задълженията. Неудобни въпроси - да, но глупави - не! И е важно умението да се задават въпроси.

Що се отнася до Валери Симеонов, той е използвал израза, който цитирате, по адрес не на конкретен депутат, с каквото впечатление сте останали, а за т.нар. процедура “гласуване с крака”, която от известно време прилагат от БСП. В този смисъл това е подходящо сравнение. С “крака” не трябва да се гласува, макар че всички опозиционни партии у нас в различни периоди са ползвали тази “процедура”.

 -       Получихме критики в първия доклад на ЕК за върховенството на закона и там се посочва като проблем отчетността на главния прокурор. Как може да се реши този проблем?

- Във всички случаи не и като главният прокурор подаде оставка. Защото тогава ще излезе, че в сила е Сталиновият принцип “няма човек, няма проблем”. А това ще означава, че няма демокрация. А и показателно е, че култови олигарси на прехода много искат да го няма именно този главен прокурор. Той е избран според закона, действа и се отчита според закона.

Ако законодателството превръща в проблем неговата “отчетност”, то трябва да се промени. Главният прокурор се отчита пред органа, който го е избрал, и докладва за своята дейност пред парламента. Той даде добър пример с обръщането си по конкретен казус към Конституционния съд. Иван Гешев има това положително качество, че информира подробно обществеността за своята и на прокуратурата дейност. Нещо, което не помня да е правено в миналото, освен в края на мандата на Сотир Цацаров.

Гражданите трябва да се информират от първоизточник, а не по слухове и клюки от градските кафенета или от заинтересуваните лица от приятелски политически или олигархични кръгове. Иван Гешев практически осветли анонимния доскоро модел #Кой, като започна да говори за мафията и престъпността с конкретни имена. Това гражданите очакват от 30 години.

- Отново месеци преди изборите се променя Изборният кодекс. Може ли европейският съд да накаже страната ни заради тези действия в последния момент?

-Няма да ни накаже, защото няма за какво. Но ровенето в Избирателния кодекс преди избори е лоша традиция. Същевременно е очевидно, че с оглед на въвеждането на машинно гласуване и евентуалните избори за Велико народно събрание определени поправки в кодекса са наложителни. Тезата “защо сега, а не по-рано” е нелогична. Важно е промените да се правят законно.

 -       В последните месеци у нас се говори предимно за нова конституция. Имаме ли нужда от нов основен закон и кои части от него се нуждаят най-вече от промяна?

- От нова конституция имаме нужда от 12 юли 1991 г. - деня, в който бе приета сегашната конституция. За разлика от останалите бивши соцстрани, днес също членки на ЕС, България избърза с приемането на нова конституция тогава.

Тя бе приета при мнозинство на БСП в 7-ото ВНС и затова в нея бяха заложени капани пред промяната, включително и препятствия пред реформирането на съдебната система. Тя направи българския преход към демокрация протяжен и несправедлив. И сегашните депутати трябва да бъдат поздравени, че инициираха най-после дебат в парламента за необходимостта от нова конституция. Каква ще бъде тя, ще реши евентуално бъдещото ВНС.

Правилно е, че е формирана конституционна комисия. Разбира се, съществува риск една нова конституция да бъде крачка назад в демократичното ни развитие, особено ако се слуша говоренето по темата на президента. Но тук трябва да проличи и отговорността на гражданите: какви свои представители те ще изпратят в 8-ото ВНС.

- Като бивш посланик на България в Македония какво смятате за приетата на първо четене от парламента поправка на името на празника 24 май от Ден на “славянската” писменост на Ден на “българската” писменост и култура?

- Подкрепям поправката, защото за нас това е българска писменост, а не полска, чешка, руска или сръбска. На кирилица пишат повече неславянски народи.

Славянофилството е руска расова доктрина, която като европейска държава не може да споделяме. Ние първи сме започнали да честваме 24 май като ден на нашата писменост и стремеж към просвещение. Празникът у нас има близо двувековна традиция. В Русия той се чества като “празник на славянската писменост” едва от 1991 г., а до 2003 г. в Северна Македония това бе само патронен празник на Скопския университет.

С други думи, това си е наша, българска, празнична традиция или национален празник, на който с право изтъкваме своя принос като държава в европейската християнска цивилизация, духовност и култура.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>