Над 5000 частни имоти в софийските паркове
Над 5000 са частните имоти в паркове и терени за озеленяване в София. Това съобщи арх. Любо Георгиев, директор на общинското предприятие "Софияплан".
"Почти сме готови с анализа на тези имоти. Те са с различна степен на спешност. За някои срокът за изкупуване изтича през 2022 г., за други - по-късно. Анализът, който подготвяме е оценка на всеки имот по няколко критерия - колко хора би засегнала загубата на всеки имот, вид на озеленяването и др. Подготвяме доклад до кмета с предложение за имотите, които да се вкарат в бюджет за 2021 г. за изкупуване. С главния архитект на София Здравко Здравков работим и по механизъм за алтернативни методи за придобиване - не само чрез изкупуване, но и някакъв вид обезпечение. Проучили сме опитът на Тирана, Тел Авив и Ню Йорк - компенсацията е възможност да реализират това, което искат на друго място, оперира се с пространство и параметри на застрояване. Това е компенсация не с пари, а с възможност за инвестиция на друго място", уточни арх. Георгиев.
"София има свой закон, който защитава зелените площи и след 2022 г. и за тях има категорична забрана да се строи, но собствениците трябва да бъдат овъзмездени по някакъв начин. За съжаление, причината за този проблем е реституцията и възстановяването на земеделски земи в урбанизирани територии", подчерта главният архитект на София Здравко Здравков.
Той добави, че най-сериозен проблем с такива частни имоти има в зелените клинове, които свързват града с планината - "Кръстова вада", парковете Източен, Западен, Северен, "Въртопо", "Лозенец" и Южен. Част от тях са в територии, предвидени за паркове, които още не са реализирани.
Иначе общинското предприятие "Софпроект" се трансформира на "Софияплан" и ще отговаря за цялостното стратегическо и пространствено планиране на София.
"Основните проекти, по които работим са "Визия за София", която вече е приета, а този месец предстои СОС да обсъди и конкретните мерки за реализацията й; план на София - става дума за актуализацията на Общия устройствен план на града. Вече се работи по заданието, което догодина трябва да е готово. Надявам се, че през 2022 г. вече ще имаме готов вариант на новия план. И Програма за София за следващите 7 г., като най-общо тук става дума за проекти, които ще се реализират в града с европейско финансиране. Наш основен принцип на работа е информираният диалог, като организираме различни общоградски, дигитални и квартални формати, защото не смятаме, че можем да планираме града сами. Искаме да включим максимално много хора и организации в този процес, подчерта арх. Георгиев.
"Тази трансформация започна със смяната на ръководството - предимно млади и амбициозни хора, които имаха задача да сменят концепцията за планиране на града. Задачата на "Софияплан" е да създаде един общ механизъм, който да обединява всички стратегии за развитие на София. Благодарение на екипа на арх. Георгиев вече имаме реформирано и работещо звено. Целта е не общината да следва пазара, а обратното. Например, ако изграждате една сграда на улица с шумово замърсяване, ще трябва да предприемете съответните мерки за подобряване качеството на живот. Целта е не просто да имаме едни анализи и да приключим до тях, а да създадем реални инструменти, с които общината да насочва инвестициите в града", обясни главният архитект на София.