За феновете на "Специя" Андрей Гълъбинов вече е българският Хълк
С брат му си объркват спортовете - футболистът е кръстен на велик
волейболист, а волейболистът - на знаменит футболист
193 сантиметра. И невероятен хъс. Заради това за феновете той вече е българският Хълк. На знаменития герой от комиксите на “Марвел”, който, като се ядоса, става зелен и помита всичко пред себе си. Защото за първи път в 114-годишната история “Специя” играе на най-високото ниво на италианския футбол, а името на Андрей Гълъбинов ще остане със златни букви в историята му. Като футболиста, вкарал първия гол за клуба в Серия “А” и след това като играча, донесъл и първата му победа. С още два гола. А прякорите от бившите му отбори като Танка и Звяра вече са минало. Българският Хълк изгря на 31 години.
Родният футбол почти няма принос за развитието му. Защото от 16-годишен живее и тренира в Италия. Всичко е заради договора, който “Модена волей” предлага на баща му Асен за треньор. И той мести семейството си от Кипър на Ботуша.
Всъщност българският и италианският волейбол може би най-много губят от факта, че Андрей от малък е с топката в краката и иска да тренира футбол. Защото всичко около него е волейбол с едно голямо изключение.
Дядото, на когото е кръстен е един от пионерите на волейбола в България, национал и дългогодишен ръководител на този спорт в “Левски”, фактор в Европа в миналото. Дори на него има кръстен елемент в играта, наричан “гълъбинка”.
Баща му Асен също играе успешно в държавния тим, като е част от този, който печели бронз на световното първенство през 1986 г. в Париж.
Пети на планетата през 1990 г. След това и като треньор класира националите на световното в Аржентина през 2002 г.
Майка му Полина Филипова е една от най-добрите разпределителки в миналото, като играе за ЦСКА. Спира кариерата си доста рано, за да придружава Асен в различните отбори, в които играе.
И все пак семейната традиция във волейбола е запазена. Заради Йордан Гълъбинов - по-малкия брат на Андрей. Все пак той е 202 см. И има три сезона в Серия “А” за “Модена”, “Верона” и “Андреоли Латина”. Преди 10 години бе част и от младежкия национален отбор на италианците.
Точно в името на по-малкия Гълъбинов е голямото изключение. Той е кръстен на другия дядо - бащата на Полина, великият вратар на ЦСКА и националния отбор Йордан Филипов. С “червените” има 9 титли и 5 купи, играе и 1/2-финал за КЕШ при знаменития сблъсък с италианския “Интер” през 1967 г. Първенец и на Малта с тима на “Рабат Аякс”. Изиграл 28 мача за България. И доскоро рекордьор за най-възрастен играч в първенството ни. Изиграва последния мач в своята кариера на 26 ноември 1988 г. при победа на “Черно море” с 6:1 срещу “Локомотив” (Пловдив) на стадион “Тича”. В деня на срещата е на 42 години и 161 дни, като става най-възрастният състезател, играл някога в “А” група. Постижението е подобрено 20 години по-късно от вратаря на “Славия” Георги Петков.
На следващия ден след последния двубой на Йордан Филипов на бял свят се появява и Андрей. За да объркат спортовете с брат му, който е 2 години по-малък. Кръстеният на волейболист става футболист, а този, който носи името на футболиста, започва да забива с ръка.
Още като 6-годишен Андрей е записан в школата на ЦСКА. Той е част от отбора на набор 88, в който са имена като Иван Караджов, Иван Иванов-Русия и Чипев. Най-силният му спомен от това време е как е връщал топките на двубоя с “Галатасарай”. Сам признава, че не помни много великия си футболен дядо, след като Филипов загина при нелеп инцидент, когато той е бил едва на 7 години. Заради това има повече волейболни мачове на живо, отколкото футболни.
След школата на ЦСКА идва назначение на баща му като играещ треньор в “Омония” (Никозия) и малкият Андрей се мести във футболната школа на кипърския гранд. И на 16 години стъпва в Италия.
Кариерата му започва в “Кастелрано”, който е в една от четвъртите дивизии на Ботуша. След това подписва с “Болоня”, но така и не записва мач за първия отбор. Пращат го под наем на “Джулианова” и “Джакомезе”.
На 1 февруари 2011 г. подписва договор с “Ливорно” за 4,5 години. Но изиграва само три мача до края на сезона. И заради това отново започват наемите - “Соренто”, “Басано”, “Губио” и “Авелиньо”. В “Авелиньо” става голмайстор на тима от Серия “Б” с 15 попадения. Връща се в “Ливорно” и договорът му изтича през лятото на 2015 г. Като свободен агент подписва с “Новара” и там за два сезона вкарва 25 гола.
През лятото на 2017 година за първи път е в Серия “А” с “Дженоа”. И на 26 август бележи първия си гол в елита от дузпа срещу не кого да е, а
Джанлуиджи Буфон на вратата на “Ювентус”. 11-метровият е даден след намесата на ВАР. “Дженоа” дърпа с 2:0, но в крайна сметка губи с 2:4.
Италианският елит е един от най-трудните за българските футболисти. До момента само 7 са записали мачове там, като двама - Гълъбинов и Валери Божинов, могат да се смятат за произведени на Ботуша. Останалите са Николай Илиев, бившият капитан на “Левски”, Христо Стоичков, който има един сезон за “Парма”, Ивайло Чочев в “Палермо”, Александър Тонев в “Кротоне” и “Фрозиноне” и Кирил Десподов, който и в момента е в “Каляри”.
На 17 август 2018 година подписва със “Специя” за 3,5 години. В първия сезон вкарва 6 гола, но след това получава контузия. След подновяването на първенството след коронакризата отново се връща на терена. И вкарва хеттрик на “Киево”, който е първи за играч на отбора от 2015 година насам, когато го прави Масимилиано Кастелони. “Специя” завършва на трето място и изравнява най-доброто си постижение в историята. След това в 1/2-финала на плейофа за промоция Андрей отново бележи на “Киево”. И след като “Специя” се справя и с “Фрозиноне”, за първи път се класира в елита.
Първият треньор на националния отбор, който му обръща внимание,
е Любослав Пенев или по-точно помощникът му Радослав Здравков, който прави връзката с нападателя. Дебютира на 5 март 2014 година в контролата с Беларус, като за 45 минути удря греда. Първият му гол е на 23 май срещу Канада. До момента има само 10 мача за България с 2 точни попадения. Другото е в евроквалификациите в злополучния мач срещу Малта, когато Ивелин Попов пропусна дузпа и това доведе до уволнението на Пенев.
Около Гълъбинов имаше и малък скандал, защото се твърдеше, че е отказал повиквателна на Ивайло Петев. Нападателят обясни, че това просто няма как да стане, а просто не се чувствал във форма след контузия и нямало да е полезен на националния отбор. Но последният му мач за България е при Петър Хубчев в световната квалификация с Франция на 7 октомври 2017 година, когато губим в София с 0:1 след гола на Блейс Матюиди. В 48-ата минута на негово място влиза Божидар Краев.
До миналата година Андрей беше двойка с италианския модел Наташа Чинели, сестра на съотборника му в “Дженоа” Алесандро Чинели, но се разделиха.