Два открити басейна може да има в Централна баня, единият на покрива

22.09.2020 10:56 Даринка Илиева
Неремонтираната част на Централна минерална баня. СНИМКА: НИКОЛАЙ ЛИТОВ
Възстановената сграда на минералната баня в Банкя. СНИМКА: РАЙОН "БАНКЯ"
Така изглежда отвътре реставрираната баня. СНИМКИ: РАЙОН “БАНКЯ”

През ноември става ясна съдбата на неремонтираното северно крило на сградата

Два открити басейна - един на покрива и един във вътрешния двор, може да има в северното крило на Централна минерална баня в София.

Това предвижда концепцията за развитието на северното и източното крило на банята, спечелила най-много точки на първия етап от конкурса, обявен от Столичната община.

Жури избра три концепции да продължат на втория етап от конкурса и да подготвят детайлни разработки на идеите си как неремонтираното крило на банята да се обнови и да започне да функционира. В останалата част на сградата от няколко години се помещава музеят на София.

Детайлните

разработки

трябва да са

готови до

3 ноември

Журито оцени на първия етап с най-много точки предложението на екип “Софийски терми”. Той предлага северното и източното крило на сградата да се превърнат в център за термални води и градска култура. Пространството между банята и ЦУМ пък ще се превърне в хибриден площад с паркоместа през деня и зона за артпрояви вечер и през уикендите. Предлага се кафене и бар на партерния етаж. На покривното ниво на банята се планира да има топъл басейн, отворен целогодишно. Другият нов басейн, който се предвижда, ще е във вътрешния двор.

Воден павилион,

водоналивна

станция за

автомобили,

позволяваща на шофьорите да напълнят вода бързо, водни инсталации допълват оживяването на района. Предвижда се нивата 0 и 1 зад централния вход на термите да обслужват посетители на басейните, а ниво 2 ще бъде достъпно откъм музейната част. Там ще има пространства за тематични изложби, посветени на водните ресурси и свързаното с тях културно наследство.

Обединение “Kengo Kuma & Associates Inc и Ямазаки + Иванова Архитектс” ООД, което засега е на второ място, предлага тази част от банята да функционира като термален център. Те правят връзка между площада пред банята и градинката пред общинското направление “Архитектура и градоустройство” с пасаж. Около банята се предвижда да има нова мрежа от чешми с минерална вода. Оформя се и нов пешеходен маршрут “Кардо Ново” като

реплика на

главния римски

път в антична

Сердика

Той започва от пл. “Бански” през вътрешния двор на ЦУМ, ларгото, двора на хотел “Балкан” с ротондата “Св. Георги”, пешеходната ул. “Съборна”, градинката на хотел “Рила” и връзка с ул. “Граф Игнатиев”. В диаметър 300 м от банята се предвиждат нови чешми с минерална вода.

На трето място е гражданско сдружение “Историческа баня”. Тази концепция предвижда нов площад на мястото на паркинга на НАГ. В северното и източното крило на банята се планира да действа като “историческа баня” -

синтез между

жив музей и

спа център

На финала на конкурса общината ще придобие разработените концепции и ще има право да избере една от тях за реализация, да комбинира елементи от отделните разработки, да покани един или няколко експерти от екипите за реализация.

“Минералната вода, захранваща банята, достига от най-стария естествен извор, около чиито топли води преди повече от 2000 г. е основано селището на тракийското племе серди. Стратегическото местоположение на селището и лековитите топли води са причина през 29-а година пр. Хр. тракийското селище да бъде завладяно от римските легиони, превръщайки го в проспериращ град - Улпия Сердика. Сердикийските бани са били прочути из цялата Римска империя. За съжаление, зад прекрасните фасади на историческите сгради често се крият не най-подходящите вътрешни разпределения, а нерядко и компрометирани носещи конструкции и сградни инсталации. Пред собствениците винаги стои въпросът за избор между адаптиране и пълно функционално обновяване. Най-често срещаният вариант при адаптиране на сгради - паметници на културата, е запазване на фасадата с разработване на изцяло нова вътрешна структура. Но по-трудната задача е с реконструкцията да се запазят и историческите и функционалните характеристики.

Това търсим в концепцията за развитие - запазване на знаковата сграда на Централна минерална баня”, каза главният архитект на София Здравко Здравков.

Проучвания са показали, че

постоянният

дебит

на извора е

13,4 л в секунда,

а водата е с

температура

45 градуса

След финала на конкурса концепциите ще послужат за изработване на архитектурен проект за реконструкция на двете крила на банята и прилежащите пространства.

“Екипите не разработват проекти, а предложения за функциониране. Основното в тях е как идеята за определена функция в сградата се съчетава с качествата на пространството и градската среда, как бива организирана и поддържана и не на последно място - как работи финансово. Резултатът от работата на трите екипа ще бъде представен през ноември чрез публично събитие. Тогава ще бъдат показани визуализации, финансови планове, функционални схеми и т.н. Очаквам да имаме три предложения за план за действие, на базата на които кметът и СОС да изберат следващите стъпки. Това значи, че

може да няма

един победител,

а че ще бъдат

комбинирани

няколко

елемента

от концепциите

Но може и една от идеите да бъде много по-убедителна от другите. Всичко зависи от екипите. Ако има достатъчно убедително предложение, то очаквам това да доведе до задание за архитектурен конкурс и обновяване на сградата”, уточни арх. Любо Георгиев, начело на екипа на “Визия за София” и директор на “Софпроект”.

Царската перла на Банкя отваря напролет

Царската баня в Банкя ще отвори отново врати като модерен балнеоложки център, след като 20 г. архитектурното бижу стоя заключено.
Изящната двуетажна сграда, която е паметник на културата, е открита през 1911 г. Създадена е по поръчка на цар Фердинанд и се простира на над 5000 квадратни метра в градския парк. Проектът е дело на немския архитект проф. Артур Хохедер. Тогава е била най-големият и модерен балнеоложки център в Източна Европа. Разделена е на две крила - мъжко и женско. Във всяко има двойни и единични дървени съблекални, голям басейн, вани за различни процедури, масажно отделение и по една луксозна самостоятелна вана - баните на царя и царицата.
След 1989 г. сградата функционира като център за лечение на сърдечносъдови и неврологични заболявания, до 2001 г., когато е затворена. Общината получава сградата от държавата през 2012 г. Следват два неупешни опита за концесия на банята, които се провалят заради липсата на инвеститор. Така се стига до решението за промяна на процедурата и обявяване на конкурс за учредяване на право на строеж.

Готов е идейният проект за банята в “Овча купел”

Столичната община е внесла за одобрение в Министерството на културата идейния проект за реставрация на минералната баня в “Овча купел”.

“Идеята ни е да реставрираме сградата, отново минералната вода да се ползва за балнеология и спа, а на горните етажи да се развиват образователни и научни дейности”, обясни зам.-кметът по култура и образование на София доц. Тодор Чобанов.

Възстановяването на банята ще стане със собствени средства, които общината ще инвестира, и с европейско финансиране, което ще е около 3 млн. лв.

Работи се и по проект за възстановяване на банята в “Горна баня”. Там обаче количествата минерална вода не стигат, за да се направят басейните проточни - тоест да се подменя постоянно водата. Затова се мисли те да се пълнят частично с минерална вода. Или да се мисли вместо за басейни за индивидуални вани или такива за 3-4 човека по подобие на най-големия и стар спа курорт в Германия - Бад Пирмонт, където вече няма басейни, а само вани.

Други от От страната и света

Нова идея: Правят групите в парламента с подписи на лидерите, за да се завърти рулетката за правителство

След размяната на постове между ГЕРБ и ПП-ДБ през уикенда среща може и да има, но от нея май няма да се роди кабинет Всички формации в 51-ото народно събрание да подпишат споразумение

Двама под 18 г. и един под 14 г. задържани за боя в мола

Две момчета между 14 и 17 години и едно под 14 г. са задържани за боя в столичен мол, научи "24 часа". Те са били хванати след незабавни действия на криминалисти от 4-о РУ

4,5 млн. лв. за нови коли за депутатите, които още нямат шеф и реално не работят

Вземат 70-те возила за 4 г. и след това ги връщат, фирмата ще поеме обслужване и застраховки 4,5 млн. лв. без ДДС ще даде парламентът за нови 70 коли на депутатите, които ще вземе на лизинг за 4 г

Главчев: България и Румъния изпълниха своите задължения за Шенген

Основно България и Румъния изпълниха своите задължения. Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев в предаването на bTV „Защо, господин министър" по повод пълноправното членство на

Лондон: Руски хакери се готвят да оставят милиони без ток

Вече е имало кибератаки срещу няколко британски общини Русия подготвя серия от кибератаки срещу Обединеното кралство и други съюзнически държави, които да доведат до оставането на милиони хора без

>