Депутати във Великото народно събрание няма да се избират мажоритарно (Обзор)
ЦИК сама ще решава дали машините да се купуват, или наемат
Вот само с хартия на местните избори, на останалите - и машинен
Депутатите във Великото народно събрание ще се избират само пропорционално, а не половината от тях (200) да са мажоритарни кандидати, както предлага ГЕРБ.
Идеята на управляващата партия бе отхвърлена от правната комисия, която вчера гледа изборните правила на 2-о четене. БСП и “Обединени патриоти” гласуваха против, а двамата представители на ДПС се въздържаха. Така “за” бяха само деветимата от ГЕРБ.
Предложението въпреки това ще бъде обсъдено в сряда в пленарната зала. Ако отново бъде отхвърлено, депутатите във ВНС ще се избират на същия принцип, на който и тези за обикновен парламент - с пропорционална листа.
Освен мажоритарните избори депутатите от
БСП, ДПС и
патриотите
блокираха и
останалите
текстове
за промени на ГЕРБ, свързани с Великото народно събрание.
Мажоритарни избори в един тур водят до много ниска представителност на малките партии в парламента, това ги ощетява и противоречи на конституцията, обясни Христиан Митев от НФСБ защо не подкрепя тези предложения.
Не смятаме, че избирателите трябва да бъдат занимавани с ВНС, при положение че по въпросите, които повдигат протестиращите, може да се произнесе Обикновено събрание, настоя червеният Тодор Байчев.
“Ще видим какво ще стане в залата. Ако не успеем да съберем подкрепа и там, няма да мине”, коментира пред журналисти шефката на правната комисия Анна Александрова. Подчерта, че ГЕРБ не отстъпва от идеята за смесена система, но все пак решението щяло да се вземе от всички и те ще се съобразят с него.
Само с хартиени бюлетини ще се гласува на местни избори, решиха още депутатите.
В секциите с до
300 избиратели
това ще важи за
всички избори, иначе в големите градове ще може да се гласува както с хартиени бюлетини, така и с машини.
Централната избирателна комисия пък ще трябва да реши сама има ли време да закупи машините за гласуване, или те ще трябва да се наемат за следващите избори. Депутатите прехвърлиха на комисията цялата отговорност за машините. Александрова оправда това решение с мотива, че ако с доставката на машините бъде натоварено правителството, то може да бъде обвинено в злоупотреби.
“Настояваме законодателят ясно и категорично да регламентира в закона дали машините ще се купуват, или ще се наемат. Също така настояваме правителството да се занимае със съхранението и логистиката на машините”, каза представителят на ЦИК Таня Йосифова.
Нито един от депутатите обаче не обърна внимание на изказването. Вместо това 13 от тях гласуваха “за” това ЦИК да се занимава с осигуряването на устройствата, закупуването, логистиката и съхранението им.
Недоволство от промените изрази и председателят на Българския институт за стандартизация Евелин Буров, тъй като на неговата агенция, съвместно с института по метрология, се възлага да удостоверяват, одитират, тестват и сертифицират машините.
“Единствено колегите в института по метрология са най-близо да свършат това. Те имат подобна техника, но така и не разбрах защо това се предвижда да го правим и ние. Одитирането и удостоверяването дори ги няма в устава на нашата агенция. А и да подчертая - ние дори не сме държавна администрация, но щом сте решили, едва ли ще променя мнението ви”, коментира Буров.
Чухме аргументи, които не срещнаха никакворазбиране, а бяха експертни. Вече не виждам какво още трябва да се каже, обобщи ситуацията червеният юрист Крум Зарков.
Очаквано в комисията не мина и предложението при обявена епидемична обстановка изборният ден да може да се удължава до 48 часа. Миналата седмица след поредица от критики от ГЕРБ се отрече от него.