Тийнейджърите търсят рискове, важно е в семейството да има диалог и доверие

12.09.2020 18:49 Кирил Борисов
Миглена Петкова

Децата посягат към дрогата от скука и желание за разнообразие, родителите да търсят помощ от институциите, казва Миглена Петкова, психолог, автор и реализатор на програми “Избирам себе си” и “К.Е Ш.?” - програма за повишаване на родителските компетенции”:

- Г-жо Петкова, защо децата посягат към дрогата и споделят ли с вас причината да започнат?

- Най-честите причини за първа употреба на наркотично вещество са любопитството, опитването на нещо непознато, ново, удоволствието и изпитването на временен приятен ефект. Други причини са скуката и желанието за разнообразие.

- Расте или намалява в последните години броят на учениците, родителите и учителите, които ви търсят за помощ?

- Определено расте. В последните години Центърът разви и доста нови програми, които си взаимодействат активно с училищата, насочват ни случаи и от МКБППМН и от МВР. Все още родителите се притесняват, чакат до последно. Моят съвет е да се включат чрез училището или чрез самия център в нашите програми, преди да се зароди проблемът т.е. в 5-и клас. В момента работим по три такива програми. Две от тях са за ученици, родители и педагози, а третата е за подкрепа на родители на тийнейджъри на възраст между 10 и 15 г., и повишаване на родителските компетенции по темата за превенция на рисковото поведение, което би могло да доведе до употреба на психоактивни вещества от деца и младежи. Имаме програма за гимназиален курс, която е свързана с доброволчество, както и превантивни програми за студенти и аутрич програми в рискови общности.

- Какви са грешките на родителите на деца, посегнали към дрогата, и каква е ролята им в подобна ситуация?

- Не мисля, че може да говорим за грешки. Това означава да вдигнем обвинително пръст и да посочим родителя като виновен. Това е губеща позиция. Употребата на психоактивни вещества е част от рисковото поведение, а както знаем, юношеството е период на бунт, на изграждане на личността и търсене на себе си. В този период рисковете са търсени от тийнейджърите. Важно е в семейството да има изградени връзки на диалог и доверие, за да може родителят навреме да разпознае промените в детето си и съответно да се насочи за консултация със специалист. Дори при най-малкото съмнение за употреба и ако родителят не се чувства сигурен, може да заповяда в нашия Дневен консултативен център за деца, юноши и родители за безплатна консултация. Ролята на родителя е да подкрепя детето си по пътя на здравеенето.

- Разкажете накратко историята на дете, на което сте помогнали и как?

- Кратки истории няма. Има процес. Той минава през консултирането на самия употребяващ и през консултирането на родителя или настойника. Не рядко се сблъскваме с проблема на “отсъстващия” родител. Тогава е по-трудно.

- Кой е правилният подход за ограничаване на разпространението на дрога в училищата - полицейски акции, превантивна дейност, активност на педагозите или друго?

- Превантивната дейност съвместно с родителите за мен е от ключово значение и за помагането на употребяващите и за подкрепа на родителите. Педагогическият персонал трябва да има нагласата, да е обучен и да прилага определен конкретен алгоритъм, за да са ефективни мерките за помощ и лечение. Често се допускат грешки спрямо употребяващите и техните семейства.

- Има ли данни кои са най-рисковите райони в столицата, приблизително колко процента от учениците употребяват наркотици, кои видове дрога са най-разпространени напоследък?

- Не мога да отговоря на този въпрос. Последните проучванията сред учениците сочат, че според тях наркотиците са леснодостъпни.

- Кои държави са пример за справяне с проблема “Дрога в училище” и как го правят?

- Училищно базираните програми са ефективни при едни възрастови групи, но не толкова при други. Разликите в ефективността са систематично свързани с психологическите и когнитивни нужди и възможности. Трябва да подчертая важността на разглеждането на перспективите за развитие при разработването и предлагането на училищни програми за превенция. Различните етапи на развитие предлагат различен капацитет и възможности за намаляване и предотвратяване на употребата на вещества. Справящи се с проблема са тези държави, които оценяват важността на социалната интеграция, социалния контрол и осигуряването на социална помощ.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>